Bozayı Ve Kahverengi Ayı Arasındaki Farklar

Bozayı ve kahverengi ayı, benzer özelliklere sahiptir ve bu yüzden bu iki ayı türünü ayırt etmek zordur. Bu yazıda, bu iki ayı türü arasındaki farklardan bahsedeceğiz.
Bozayı Ve Kahverengi Ayı Arasındaki Farklar

Son Güncelleme: 17 Eylül, 2019

Dünyada birçok ayı türü vardır, ancak belirli olarak iki tür var ki bu ikisini ayırt etmek neredeyse imkansız. Hangi ayı türlerinden bahsettiğimizi belki de anladınız. Bozayı ve kahverengi ayıdan bahsediyoruz! Bu büyüleyici ayı türleri hakkında daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Bozayı ve kahverengi ayı arasındaki farklar

Bu iki türün, aslında farklı ayı türleri olduğu ilk olarak nasıl anlaşıldı? Amerika Birleşik Devletleri’nde cumhuriyetçi bir adayın ”Rus ayısı asla ölmez, sadece kış uykusuna yatar” demesiyle ortaya bir tartışma konusu çıktı. Bu cümle Rusya’da defalarca tekrarlandı, nihayetinde dış işlerinden bir sözcü bu konuya cevap verdi ve ”bozayı hariç” dedi.

Bu tartışmadan önce insanlar bu iki türün aynı tür olduğunu varsayıyor ve dikkate alınmasına gerek olmayan bazı minimal farklılıkların olduğunu söylüyorlardı. Bu politik tartışma, insanları bu konu hakkında düşünmeye sevk etti. Peki hangi sonuca ulaşıldı?

Bozayı ve kahverengi ayının yaşam alanları

Kahverengi ayı Rusya’da, özellikle ormanlık alanlarda yaşar. Ancak bu tür güneyde bulunan ormanları pek tercih etmez. Çünkü kahverengi ayı soğuktan hoşlanır ve bu yüzden yaşamak için daha çok buzlu ve karlı bölgeleri tercih eder.

Diğer taraftan, bozayı ise bağımsız bir tür olarak kabul edilen bir kahverengi ayı çeşididir. Bozayı Amerika’da, çoğunlukla Alaska’da yaşar. Ancak Yellowstone gibi birçok ulusal parkta yaşadığı da gözlemlenmiştir.

kahverengi ayı taşın üstünde oturuyor

Dış görünüş farklılıkları

Kürkleri, ilk göze çarpan farklarıdır. Bozayı daha uzun bir kürke sahiptir ve kürkü daha grimsi bir renktedir. Kahverengi ayının kürkü ise daha kısa ve kahverengidir. Aynı zamanda, bozayılar daha güçlüdür ve ağırlıkları bir tona kadar çıkabilir. Bozayıya kıyasla daha küçük ve güçsüz olan kahverengi ayılar için aynı şeyi söyleyemeyiz.

Bozayılar biraz sakardır ancak daha vahşidir. Kahverengi ayılar ise daha becerikli ve sakindir ancak bozayı kadar güçlü değildir. Birçok insan bozayının kana susamış ve yoluna çıkan her şeyi yok eden bir hayvan olduğunu düşünür.

Aslında ”Goldilocks ve Üç Ayı” hikayesi, insanların bu türe karşı olan belirli tutumuna dikkat çeker. Aynı tutumu sergileyen birçok film de bulunmaktadır.

Kahverengi ayı, Rus popüler kültüründe önemli bir yere sahiptir; Ruslar bu hayvanın sadece sevimli olmasına gönderme yapmakla kalmıyor, kahverengi ayı aynı zamanda Rusların ulusal sembollerinin de bir parçası. Örneğin 1980’de, Rus Olimpiyatları’nın maskot hayvanı bir kahverengi ayıydı.

devrilmiş ağacın üstünde uyuyan ayı ve bozayı

Beslenme şekilleri

İki tür de hem etçil hem de otçuldur ancak yaşadıkları bölgeler tamamen farklı olduğu için beslenme şekilleri arasında farklılıklar bulunmaktadır. Ancak konu yemek olunca ortak olan bir özellikleri var; iki tür de somonu çok seviyor! Tıpkı tüm ayılar gibi…

Kahverengi ayının sakar olan bozayıya oranla daha becerikli olması, beslenme şekilleri arasında bir farkın ortaya çıkmasına neden oluyor. Mesela kahverengi ayı yükseklere çıkabilir, ağaçlara tırmanıp meyve yiyebilir. Ancak bozayı bunu yapabilmeyi hayal dahi edemez.

Kuyrukları ve pençeleri

Bozayının kuyruğu, kahverengi ayının kuyruğundan daha kısadır. Bu durumun bozayının daha kolay hareket etmesine yarayıp yaramadığını bilmiyoruz. Ancak bildiğimiz bir şey var, bu açıkça belli olan kuyruk farklılığı bu iki ayı türünü birbirinden ayırıyor.

Bu iki ayı türünün pençeleri de ilk bakışta farklılık gösterir. Bozayılar daha uzun ve keskin pençelere sahipken, kahverengi ayıların pençeleri daha kısadır. Buna neden olan şey, belki de bozayıların avlanmadaki kabiliyetleri; güçlü pençeleriyle önlerine çıkan her şeyi kolayca parçalayıp yok edebiliyorlar.

İki hayvan ilk bakışta birbirine çok benziyor gibi görünebilir, ancak çoğu zaman gerçek bundan daha farklıdır. Peki bu yazıyı okuduktan sonra bozayı ve kahverengi ayı arasındaki farkları iyice öğrendiğinizi düşünüyor musunuz?


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.