Çiftlik Hayvanları ve Vahşi Yaşam Yollarda Tehlikede

Karayollarında veya otoyollardaki çiftlik hayvanları veya vahşi hayvanlar, çoğu zaman pek çok tartışmaya neden olan bir konu. Ayrıca, bu hayvanlar, yollarda pek çok kazaya neden olurlar. Konuyla ilgili birçok yasal düzenleme yapılmış durumda ve biz bu makalede bunlardan bahsedeceğiz.
Çiftlik Hayvanları ve Vahşi Yaşam Yollarda Tehlikede

Son Güncelleme: 27 Kasım, 2019

Kırsal alanlarda ve kırsalı çevreleyen alanlarda ortaya çıkan en karmaşık konulardan biri yollardaki çiftlik hayvanları ve vahşi yaşam mensuplarının güvenliği ile ilgilidir. Sadece çiftlik hayvanlarının güvenli bir şekilde A noktasından B noktasına nasıl taşınacağını değil, aynı zamanda vahşi yaşamın her türlü unsurunun güvenliğinin sağlanması tartışılan konular arasında. Peki bu konular yasal olarak nasıl düzenlenmeli?

İnsanların, araçların, yayaların ve hayvanların yolda huzur içerisinde bir arada bulunmalarını sağlamak, kazaları önlemek ve çiftlik sahiplerinin zarar etmesinin önüne geçmek için yollardaki bu unsurların trafiğinin düzenlenmesi gerekiyor.

Yolların inşası, daha en başından beri vahşi yaşamı etkilemiştir. Yollar, onların sadece yaşam alanlarını ve nüfus özelliklerini değiştirip onları izole etmez, aynı zamanda serbestçe dolaşma ve yaşamlarını sürdürme yeteneklerini de kısıtlar.

Bunun da ötesinde, insanlarda bir kayıtsızlık ve umutsuzluk kültürü oluşmuş durumda. Birçoğumuza, böcekleri ve hatta hızla giderken ön camlarımıza çarpan kuşlar da dahil olmak üzere, yoldaki birçok cansız hayvanı görmezden gelmemiz öğretildi.

Aracınızla çiftlik hayvanları ve vahşi yaşam mensuplarını öldürmekten nasıl kaçınacaksınız?

Yoldan geçen bir grup çiftlik hayvanları ve vahşi yaşam mensupları.

Bu kazaların çoğu önlenebilir. İnsanların telefonlarıyla veya araç ses sistemleriyle ilgilenip gözünü yoldan ayırmak yerine, yola dikkat etmeleri gerekir. Aracınızın saniyede çok uzun bir mesafeyi kat edebilecek çok tehlikeli bir makine olduğunu hiç düşündünüz mü?

Aracımızla giderken gözlerimiz her zaman yolda olmalı, yol üzerinde olan veya olabilecek her şeye dikkat etmeliyiz. Ayrıca, ihtiyaç olduğunda rahatlıkla durabileceğimiz hızlarda seyahat etmeliyiz.

Bu nedenle, pek çok ülkede, trafikte araçlarla ilgili genel düzenlemelere ek olarak hayvan trafiği düzenlemeleri de bulunmaktadır. Ve biz, bu yazıda, bu resmi düzenlemelerden size biraz bahsedeceğiz.

Yolda ölümlerle ilgili projeler

2009’dan bu yana, ABD başta olmak üzere pek çok ülkede, bazı yol kazaları gözlem sistemleri kuruldu. Kurulan bu sistemler ve yolda hayvan ölümleri ile ilgili yapılan çalışmalar, vatandaşlık bilimi gözlem yöntemlerini de uygulamak için oldukça uygun bir araç gibi görünüyor.

Birçok gözlemci, yolda hayvan ölümlerini bir internet sitesine girip rapor edebiliyor. Daha sonra, çoğunlukla doğa bilimcileri veya bilim insanları olan bu gözlemciler, kimlik, konum ve ellerindeki diğer faydalı bilgileri de paylaşıyorlar. Bu bilgileri herkesin takip edebileceği internet siteleri de mevcut. Bu sistemler, yolda hayvan ölümlerinin en muhtemel nedenlerini, halihazırdaki vahşi yaşam içerisindeki dağılımlarını, vahşi yaşamın yollara göre hareketini ve diğer konuları araştırmak isteyen herkese açık sistemler.

Halen, ABD’de, yolda hayvan ölümlerini gözlemlemek isteyenler için hazırlanmış bu internet siteleri California, Maine ve Idaho eyaletlerinde kullanılıyor.

Çiftlik hayvanları ve vahşi yaşam: araç kazalarını önleme

İnekler yolda yürürken

Hayvanlarla yapılan kazaların birçok olumsuz sonucu olabilir:

 • Araçların çarptığı hayvanların olası ölüm ve/veya yaralanması
 • Araç yolcularının yaralanması ve/veya ölümü
 • Değerli çiftlik hayvanlarının veya evcil hayvanların kaybı
 • Nesli tükenmekte olan vahşi türlere zarar verilmesi
 • Aracın kısmi hasarı veya pert olması ile oluşan ekonomik zararlar

Ayrıca, hayvanlarla seyahat ederken ya da şehirler arası yollarda araba kullanırken bu kurallara da uymalısınız:

 • Hayvanlar ve onları taşıyan araçlar yaya bölgelerini işgal etmemelidir.
 • Başıboş hayvanlar ve sürülerin yolun sağ tarafında kalması sağlanmalıdır. Hayvanların kesinlikle yolu kullanması gerekiyorsa, mümkün olduğu kadar sağda kalmaları sağlanmalıdır.
 • Aynı şekilde, hayvanlar, asla yolun o şeridinin yarısından fazlasını işgal etmemelidir.
 • Hayvanların trafiğe açık yollarda bulunması orta büyüklükteki gruplar halinde olmalıdır. Bu grupların her birinin başında en az bir kişinin olması sağlanmalıdır.
 • Hayvanların çobanları, araçlara denk geldiklerinde, araçlara öncelik vermelidir.
 • Zıt yönlerde hareket eden iki hayvan grubu yolda bir araya gelirse, geçişin farklı taraflardan yapılması gerekir. Yani, araçların veya yayaların trafiği engellenmemelidir.
 • Son olarak, sürülerin başındaki çobanlar, düşük veya yetersiz ışıklı günlerde veya olumsuz iklim koşullarında araç trafiği olan yolları kullanıyorlarsa, yanlarında ışık taşımalıdır. Bu ışıkların ön tarafları beyaz veya sarı renkte ve arka tarafı da kırmızı renkte olmalıdır.
İlginizi çekebilir ...
Köpeklerde Yön Bulma Duygusu
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Köpeklerde Yön Bulma Duygusu

Köpeklerde yön bulma duygusu ile ilgili hala öğrenmemiz gereken birçok şey vardır. Detaylı bilgi için okumaya devam edin!