Bahçede Yılan Var: Ne Yapmalıyım?

Bu sürüngenler zararsızdır. Köşeye sıkıştırmadığınız veya üstüne basmadığınız sürece saldırmayacaklardır. Bu hayvanlar genellikle insanlardan kaçar.
Bahçede Yılan Var: Ne Yapmalıyım?
Eugenio Fernández Suárez

Yazan ve doğrulayan Veterinerlik Eugenio Fernández Suárez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İlkbaharda, çoğu hayvan – özellikle yılanlar gibi bazı sürüngenler daha aktif hale gelir. Bu nedenle, bu süre zarfında bahçede, hatta evde bile yılan çıkması sık karşılaşılan bir durumdur.

Yılanlar havuzlar ve göletler gibi insan yapımı yapılarda zaman zaman kapana kısılabilir. Bu yüzden bulduğunuz yılanlara yardım etmeniz ve onlardan korkmamanız gerekecektir.

İşin aslı, yılanlar insan için tehlike değildir. Öyleyse, kendini korumaya çalışan bir hayvanın hak ettiği dikkat ve saygıyla davranmalısınız.

Bahçede bir yılan varsa ne yapmalıyım?

Öncelikle, sakince davrandığınızdan emin olmalısınız. Yılanlar tehlikeli olmasa da dikkatli olmanız önerilir çünkü zeminin titremelerine karşı çok hassastırlar ve bu onları strese sokabilir.

Bahçede bir yılan varsa, onu görüş alanınızdan kaçırmamalısınız. Her an tam olarak nerede olduğunu bilmelisiniz. Bunun nedeni tehlikeli olmaları değildir, hayvanı kontrol altında tutmaktır. Bu yolla onu alabilir ve yetkililere, bazı kuruluşlara ya da bulundukları yerdeki profesyonellere haber verebilirsiniz.

bahçede montpellier yılanı

Bahçedeki bir yılanı tanımlamak

İber Yarımadası’ndaki sadece birkaç yılan türü zehirlidir. Bu nedenle, bu hayvanları nasıl tanımlayacağınızı bilmek iyi bir fikirdir. Boalar ve engerekler arasındaki farkları ayırt edebilmek özellikle önemlidir, çünkü engerekler zehirlidir .

Hayvana dokunmadan önce onu tanımlamanız çok önemli. Bunun nedeni, hayvanın türüne göre bu hayvanlara dokunmanın tehlikeli olmasıdır.

Bir yılanı tanımlamak için sosyal ağlardaki herpetoloji gruplarına ulaşmanızı öneririz. Genellikle size kısa sürede cevap verebilirler. Hayvana dokunma riskini almadan önce birkaç insanın fikrini almak önemlidir.

Bahçede bir yılan varsa kimi arayabilirim?

Yapılacak en iyi şey, bir herpetoloji derneği, 112, hayvan kontrol hizmetleri veya herhangi bir yerel çevre kurumunu aramaktır. Bu seçeneklerin hiçbiri sizin için uygun değilse ve yılanın tehlikeli olmayan bir türden olduğunu tespit ettiyseniz, onu kendiniz kurtarabilirsiniz.

Bu durumlar için önerilerde bulunabilecek kurtarma merkezlerini arayabilirsiniz. Nasıl davranacağınız konusunda size tavsiyelerde bulunacaklardır.

Size birisinin yardım etmesi için, yılanı gözlemlemeye devam etmelisiniz, böylece yetkililer onu kolayca bulabilir. Yılanı kendiniz kurtarmanız gerekiyorsa, yılanı sopayla bir kovaya veya kutuya yönlendirmelisiniz.

bir yilan ile karşılaştığınızda ne yapmalısınız

Bunu yaptıktan sonra, onu çalılık veya yakındaki ormanlık bir alanda serbest bırakabilirsiniz. Alternatif olarak, bunu yapamazsanız hayvan servislerini arayabilirsiniz.

Bunu, yılanı doğru tanımladıysanız, sakin olduğunu gördüğünüzde ve hayvanın tehlikede olduğu durumlarda yapmanız önerilir. Yılanların bahçenizde yaşaması normaldir ve normal vahşi yaşamlarının bir parçası olabilir. Zararsız olmalarına rağmen, onları ele almaya çalışırsanız saldırabilirler.

Bahçede bir yılan: korunaklı hayvanlar

Tüm yılanların insanlardan kaçınmayı tercih ettiğini bilmelisiniz. Sadece onların üstüne bastığınız anlar gibi anlarda kendilerini köşeye sıkışmış veya tehdit altında hissediyorlarsa saldırırlar.

Ek olarak, İber Yarımadası’ndaki tüm farklı yılan türleri koruma altındaki türlerdir, bu yüzden asla onlara bilinçli bir biçimde saldıramazsınız veya onları rahatsız edemezsiniz.

Bahçede bir yılan bulduğunuzda, bu yılanın bir Montpellier yılanı ve merdiven yılanı olma ihtimali yüksektir. Bu yılanlar, ele alındıklarında saldırganlık gösterseler de zararsızlardır.

Ne yazık ki, yılanlar bazı insanlar tarafından korkutucu bulunuyor. Ancak, en azından Avrupa gibi bölgelerde, insanlar için gerçek bir tehlike oluşturmadıklarının farkında olmalısınız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.