Tavuklar Her Gün Yumurtlar mı?

Bildiğiniz gibi tavuklar her gün yumurtlar; ama sadece tutsak edildiklerinde. Bu ihtimal erkeğin dişiyi nasıl etkilediğine göre değil, dişinin hormonal döngüsüne göre değişmektedir.
Tavuklar Her Gün Yumurtlar mı?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Tavukların yumurtlama sayısını ve sıklığını etkileyen birçok etken vardır. Ardıç kuşu gibi bazı kuşlar yavrularını büyütmek için uygun koşulların oluşmasını beklemektedir. Örneğin, Bayağı Çıvgın türü yılda bir kez yumurtlar. Bu durumda tavukların yumurtlaması ne kadar sürer diye düşünüyor olabilirsiniz. Tavuklar her gün yumurtlar mı?

Yumurtlayan Tavuklar

Cevap evet; esaret altındaki tavuklar her gün yumurtlar. Ancak, yumurtlama ile horozun varlığı arasında hiçbir ilişki yoktur. Daha çok tavuğun hormonal döngüsüne göre değişmektedir. Her iki şekilde de, gördüğünüz çiftlik tavukları, yıllar boyunca süregelen genetik seleksiyonun bir sonucudur.

Tavuk ve yumurtanın hikayesi, 9,000 yıl önce Asya’da başlamıştır. Gallus Bankiva kuşu yılda 1 kez 12’şer tane yumurtlardı. Yumurtların yemeklerde kullanılması, 19 yy. sonlarında Avrupa’da ortaya çıkarak kuş türlerinin çeşitliliğinde azalmaya sebep olmuştur.

Kümes hayvancılığı yetiştiriciliğinde New Hampshire ve Leghom tavukları, yumurtalarından dolayı en çok kullanılan tavuklardır. Önceden tavuklar sadece yılda 12 yumurta yumurtlardı, ancak şimdi yılda 300 yumurta üretebiliyorlar.

üç yumurta

Ayrıca bakınız: Tavuğunuzun Yumurta Kalitesini Artırın

Yumurta Nedir?

Sorumuz şu: Neden esaret altında tutulan tavuklar her gün yumurtlar? Çünkü bu dişiler sol yumurtalıklarında yaklaşık olarak 4.000 folikül ile (ya da oluşacak yumurta hücreleri ile) doğar. Dördüncü ve altıncı aylar arasında yumurtlamaya başlarlar.

Bir tavuğun hormonal döngüsü 10 hafta sürer; bu sürede yaklaşık 10 yumurta hücresi olgunlaşır. Esaret altındaki dişilerin her 24 ve 26 saat arasında yumurtlamasının sebebi, bu döngülerin çakışıyor olmasıdır. İçlerindeki bu karışık ve sürekli devam eden işlem iki yıl sürmektedir. Bu sebeple, hayatlarının ilk iki yılı, dişilerin zirvede oldukları yıldır.

Tavukların İçinde Yumurta Nasıl Gelişir?

Tavukların ışığa maruz kalması, folikülleri serbest bırakan hormonların salgılanmasına sebep olur. Bu, tavuğun organizmasının güneş uyaranını almadan önce harekete geçmeye hazırlandığını gösterir. Daha sonrasında, folikül yumurta sarısı içinde olgunlaşmaya başlar.

Yumurta sarısının rengi tavuğa verilen yemin kalitesine göre değişir. Yumurta sarısının etrafında embriyoyu koruyan açık, jelatinimsi bir madde (yumurtanın beyazı olarak da bilinir) yer alır.

yumurtlamış tavuk

25 saatin sonunda, yumurta dışarıya çıkmaya hazır hale gelir. 60 cm uzunluğundaki yumurta kanalı, protein salgılayarak yumurtanın beyazını üç katmana çıkarır. Yumurtanın rahime gelmesiyle yumurtanın kabuğu 14 saat içinde oluşumunu tamamlar.

Yumurta kabuğu, kalsiyum karbonattan ve hava keseciklerinden oluşur. Son olarak, bakterileri engellemek için kabuktaki kesecikler bir tabaka ile kaplanır. Kabuğu kaplayan bu minerallerin pigmentasyonu, yumurtaya rengini verir.

Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği: Neden Tavuklar Her Gün Yumurtlar?

Her bir yumurtanın oluşma süreci karmaşık ve hayranlık uyandırıcıdır. Vahşi doğada bir tavuğun günlük olarak yumurtlaması imkansızdır. Tavukların kümeslerde esaret altında yaptıkları gibi günlük olarak yumurtlamaları normal değildir.

Kümes hayvanları yetiştiricileri, kümeslere tavukları kontrolsüz bir şekilde yumurtlamaya zorlayan özel aletler yerleştirmektedir.

Kümesteki tavuklar günde 24 saat boyunca ışığa maruz kalmaktadır. Bu şekilde, organizmaları gündüz vakti olduğunu düşünerek yumurtlamayı başlatan folikülleri üretiyor.

Ayrıca, kendi yuvalarına sahip olmadıkları için tavuklar yumurtladıklarının da farkında olmazlar. Bu durum onlarda sürekli yumurtlama ihtiyacı uyandırır. Bunun ne kadar etik dışı olduğunu bir kenara koyarsak, böyle bir ürünün ne kadar kaliteli olacağını da bir düşünmek gerekir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.