Köpeklerin Nefret Ettiği Kaçınmanız Gereken Şeyler

Bazen fark etmeyerek evcil hayvanlarımızı rahatsız eden ya da onları küçük düşüren hareketlerde bulunuyoruz. 
Köpeklerin Nefret Ettiği Kaçınmanız Gereken Şeyler

Son Güncelleme: 23 Kasım, 2018

Dikkatinizi buraya verin çünkü makalenin devamında köpeklerin nefret ettiği şeyler nelermiş onlardan bahsedeceğiz.

Sizin için sevgi göstergesi belki, ama ya köpeğiniz için…

Köpeğiniz sizi sevdiği ya da sizi sahibi olarak gördüğü için çoğu hareketinize katlanıyor olsa da, onu gerçekten bunaltan belirli hareketler vardır. Ve bunların bir çoğu, onu şımartmak için yaptığınız şeylerdir. İşte köpeklerin nefret ettikleri şeyler:

kendini sevdiren köpek
  • Sürekli sarılmak. Bunu yaptığınız zaman onun hareketlerini kısıtlıyor, onu daha savunmasız ve itaatkar bir duruma sokuyorsunuz.
  • Kafasına dokunmak ya da kafasını okşamak. Eğer dikkatlice bakarsanız, bu hareketi her yaptığınızda köpeğinizin gözlerini kapatıp itaatkar bir ifadeyle başını eğdiğini göreceksiniz.
  • Yanaklarını sıkmak. Her ne kadar öyle gözükmese de, bunu yaptığınız zaman hareketlerini ve çeşitli duyularını kısıtlıyorsunuz.

Gözden kaçsa bile, köpeğinizin nefret ettiği birçok şeyi sık sık yapıyor olabilirsiniz. Köpeğinizin tepkilerini göz önünde bulundurun ve bu kötü anlardan olabildiğince kaçınmaya çalışın. 

Ona kıyafet ya da kostüm giydirmeyin; o, insan değil, bir köpek

Çoğu insan, her türün kendine has özelliklerine saygı göstermeden köpeklerini insanlaştırma konusunda oldukça ısrarcılardır. Köpeklerini insan gibi giydirmek isteyen kişilerde bu açıkça görülüyor.

Bu fenomene hizmet eden büyük bir sektör de bulunmakta: Her sezon yenilenen özel tasarımlar, evcil hayvanlar ve sahipleri için benzer kıyafetler, sayısız takılar…

Ancak, köpeklerin modaya karşı herhangi bir ilgi duymadıklarını unutmayın. Evcil hayvanınızı giydirdiğinizde sadece onu rahatsız etmiş ve eğer kumaş uygun değilse, çeşitli deri hastalıklarına sebebiyet vermiş olursunuz.

Aslına bakarsanız, köpeklere yaşadıkları yere bağlı olarak, kışın basit bir mont ya da yağmurlu bir günde yürüyüşe çıkıldığında onu koruyacak bir şey dışında kıyafet giydirilmemelidir.

Köpeğinizin nefret ettiği sesler ve kokular

Duyma, köpeklerde en gelişmiş duyulardan biridir. Çoğu sesi, sizden çok daha önce algılar. Eminiz, gök gürültüsüne ve havai fişeklere karşı gösterdikleri tepkilere tanık olmuşsunuzdur.

Ama aynı zamanda, elektrik süpürgesi ve saç kurutma makinesinin çıkardığı sıradan sesler bile hayvanınızı bir yerden sonra rahatsız edebilir. Hatta çığlıklar ve yüksek sesli müzikler de buna dahil.

Dahası, köpekler ve onların olağanüstü koku alma duyuları için tiksindirici olan ama size çok hoş gelen belli kokular da vardır.  Buna örnek olarak, ev temizlik ürünlerinin belirgin kokularını sayabiliriz. Hatta, üstünüze sıktığınız parfümler bile onlar için fazla olabilir. Tamamen doğal kokunuzu tercih ederler.

Bu yüzden tüylü dostunuzu ev ortamındaki gürültülerden ve kokulardan uzak tutmaya çalışın. Size kesinlikle minnettar olacaktır.

Evcil hayvanlarınızın hoşuna gitmeyen diğer şeyler

Köpeğinizi rahatsız eden birçok şeyin dışında, fark ettiğimiz diğer şeyler:

  • Burnuna ya da kulağına üflemek. Köpeğin suratı her ne kadar komik olsa da, bu hareketi yapmamaya çalışın.
  • Patilerinin tabanlarına dokunmak. Vücudunun en hassas yerlerinden bir tanesi olduğu için gıdıklanabilirler.

Yapılacak en iyi şey, kendinizi köpeğinizin yerine koymak ve neyi sevip neyi sevmediğini anlamak için vücut dilini anlamaya çalışmaktır. 

Tüylü dostunuzu rahatsız edecek şeyleri yapmaktan kaçının

köpeklerin nefret ettiği şeyler

Şimdi köpeklerin nefret ettiği şeyler ile ilgili fikir sahibi olduğunuza göre, artık bu rahatsız durumlardan kaçınmaya dikkat edersiniz.

Eğer çok dikkatli bir şekilde bakarsanız, bazı durumlarda farklı yollarla rahatsız olduğunu hareketleriyle size belli ediyor olabilir. Bu açıdan, bir veterineri ya da hayvan davranışları uzmanını dikkate almak gerekir. Onlarla iletişime geçmekten çekinmeyin.

Eğer evde çocuklar varsa, evcil hayvanınızın mutsuz ya da rahatsız olmaması için yapmamaları gereken şeyleri onlara açıklayın. 

Tıpkı tüylü dostunuza insan kuralları dahilinde bir evde nasıl yaşanır öğretiyorsanız, aynı şekilde onu rahatsız eden şeyleri yapmaktan da kaçınabilirsiniz. Uygulaması göründüğünden daha kolay.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.