Logo image
Logo image

Köpekleri Ürküten 4 Şey

2 dakika
Köpekleri Ürküten 4 Şey
Son Güncelleme: 05 Mayıs, 2018

Bu yazıda köpekleri ürküten birtakım şeylerden bahsedeceğiz, böylelikle bu gibi durumlarda endişesini azaltmayı ve onu sakinleştirmeyi başarabileceksiniz.

Köpeklerde panik atak ve korku

Some figure

Köpeklerin insanlar kadar korku ve sıkıntı yaşamadığını düşünüyor olabilirsiniz; fakat bu doğru değil. Pofuduk dostlarımızın da fobileri, endişeleri ve korkuları olabilir. Belli durum ve değişikliklerde yaşanan endişe ve stres de cabası.

Bir köpeğin ölesiye korktuğunu anlamak için birtakım belirtileri gözlemleyebiliriz:

  • Tiz bir sesle sürekli havlamak
  • Bir şeyden kaçmaya ve saklanmaya çalışmak
  • Sürekli “yere yapışık” bir şekilde yatmak
  • Çaresizce saklanacak bir yer bulmaya çalışmak
  • Yasak olan yerlere çiş ve kaka yapmak (kendi yatağına bile)
  • Titremek
  • Hırlamak ve diş göstermek
  • Kulaklarını geriye atmak
  • Göz bebeklerinin irileşmesi ve gözleri kocaman açmak
  • Kuyruğunu bacaklarının arasına kıstırmak

Korkmuş bir köpeğe nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Çoğu zaman, köpeğimizin bu kriz anını atlatması için ona yardım etmek isteriz. Ama genelde bu durum tam tersiyle sonuçlanır. Hatta bazen daha da korkar! Bu nedenle öncelikle onu azarlamamanızı öneriyoruz. Ayrıca komut veren bir ses tonuyla konuşmayın. Bu gibi durumlarda daha da çaresiz hissetmesi en son ihtiyacımız olan şey.

Onu sakinleştirmek için sevgi göstermek, okşamak da iyi bir fikir değil, çünkü bunu anormal veya tehlikeli bir durum olarak yorumlayabilir. Yapmamanız gereken bir diğer hareket ise, istemediği halde onu dizginlemeye çalışmak. Bu şu anlama geliyor, onu kucağınıza almanız veya kendinize doğru bastırmamanız iyi olur, çünkü onu daha da sinirlendirebilirsiniz ve sinirlendiği için size saldırmaya çalışabilir.

Son olarak, alışkanlıklarınızı değiştirmeyin ve bir sorun olduğunu belli etmeyin. Hiçbir şey olmuyormuş gibi davranmaya çalışın, köpeğiniz kendi kendine sakinleşip normale dönecektir.

Köpeklerin korktuğu şeyler…

Her hayvan farklıdır, bazı cinsler veya evcil hayvanlar diğerlerine kıyasla “ödlek” olarak görülse de, aslında köpekler hemen hemen şunlardan korkar:

1. Çok yüksek ses

Buna gök gürültüsü, fırtına, havai fişek, çığlık, elektrik süpürgesi, çim biçme makinesi, saç kurutma makinesi, itfaiye, ambulans ve polis arabasından çıkan siren sesi de dahil. Köpeklerin işitme duyuları bizimkinden daha iyidir (4 kat daha hassastır) ve saniyede 35 bin titreşimi algılayabilirler! Penceredeki yağmur sesini duyduklarında ne hissettiklerini bir düşünün.

2. Diğer köpekler

Köpeğiniz, evde başka evcil hayvanlarla büyümüş de olsa, köpekler genelde başka küçük ve tüylü biriyle karşılaştığında rahatsız hissederler. Bu aslında kıskançlıktan ziyade, kendi alanını yine kendi türünden biriyle paylaşmak istemediğinden kaynaklanır. Köpeklerin diğerlerinden korkma sebebi çoğu zaman yavruyken diğer köpeklerle etkileşime sokulmaması veya annesinden çok küçükken ayrılmasıdır. Ve tabii ki insanlar evcil hayvanları insanlaştırmaya, onlara çocuk gibi davranmaya çok meyilli olduğu için, köpekler de doğal olarak dışarı çıkmayı ve onlara benzeyen türlerle etkileşimde olmayı sevmiyor.

3. İnsanlar

Some figure

Bu tamamen köpeğin yavruyken yaşadığı tecrübelere bağlı. Örneğin, köpeğe yavruyken eziyet edildiyse veya kötü davranıldıysa, o travmatik olayı (süpürge sapı, kemer, ayakkabı gibi) hatırlatan veya o kişiye benzeyen birinden korkması çok olasıdır. Köpekler kin tutmaz, fakat yeniden güvenmeleri çok zordur.

4. Değişiklikler

Eğer köpeğiniz çok şımarıksa ve dışarıya çok sık çıkmıyorsa, hareket halinde olmaktan, küçük çocukla bir arada olmaktan veya araba yolculuğu gibi yeni deneyimlerden korkabilir.

Bunlar, köpeklerin çok korktuğu şeylerdir. Bunları yapmaktan kaçının ve olabildiğince bunları düzeltmeye çalışın.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.