Köpeklerin Kuyruk Hareketleri

Kuyruklarının hareketinden köpeklerin duygularını anlamak mümkündür.
Köpeklerin Kuyruk Hareketleri

Son Güncelleme: 25 Mart, 2019

Hayvanlar insanlar gibi konuşamazlar ancak duygularını başka yöntemlerle aktarabilirler. Bu makaleyi okuyarak köpeklerin kuyruk hareketleri ile neler anlatmak istediklerini öğrenin!

Köpeklerin Kuyruk Hareketleri

Köpekler kuyruk hareketleri ile duygularını ve düşüncelerini ifade ederler. Bu yüzden kuyruk hareketlerini doğru yorumlamak önemlidir. Kesinlikle öğrenmeye değer!

Köpekler farklı yollarla iletişim kurarlar. Gözlerini, vücutlarını ve kulaklarını kullanırlar, ancak kendilerini ifade ederken en çok kuyruklarını kullanırlar. Köpeğinizin ne demek istediğini doğru yorumlamak, onlara ihtiyacı olan şeyleri sağlamak ve onları düzgün anlamak için çok önemlidir.

Köpeğiniz kuyruğu ile size bir şeyler anlatmaya çalışıyor; köpeğiniz duruma bağlı olarak kuyruğunun pozisyonunu ve hareketlerini değiştirir. Ruh halleri, ne kadar memnun oldukları, oyuncu tavırlar mı sergiledikleri ya da korku içinde mi olduklarını kuyruklarına bakarak anlayabiliriz.

Farklı hareketler ne anlama geliyor?

Köpeğinizin ne hissettiğini ya da düşündüğünü ifade ederken kuyruğunu sokabileceği farklı pozisyonlar bulunmaktadır. İşte, bunlardan bazıları:

1. Rahat bir kuyruk

Bu, köpeğinizin rahat olduğunu, halinden memnun olduğunu ve hiçbir şeyin onları rahatsız etmediğini ifade eder. Hafifçe hareket ettirdiklerinde de aynı durum geçerlidir.

uzaklara bakan köpek

2. Yeri gösteren kuyruk

Bu kuyruk pozisyonuna genelde geriye yatmış kulaklar ya da kamburlaşmış bir sırt gibi başka işaretler de eşlik eder. Bu pozisyon, köpeğinizin endişeli, korkmuş ya da stresli olduğunu göstermektedir. Kuyrukları sağa sola sallanıyorsa olan biteni anlamakta sorun çekiyor olabilirler.

Golden retriever

3. Bacakların arasına kıstırılmış kuyruk

Bu en bilindik pozisyonlardan bir tanesidir. Fırtınalı gecelerde ya da bir sokak hayvanı ile karşı karşıya gelindiğinde gerçekleşebilir. Anlamı çok açıktır: köpeğiniz korkmaktadır.

korkmuş siyah köpek

4. Kaskatı kuyruk

Eğer kuyrukları yere yatay bir şekilde duruyorsa, bu onların potansiyel bir tehlikeye ya da tehdite karşı dikkat kesildikleri anlamına gelmektedir. Bu durum Beagle gibi av köpeklerinde çok sık görülmektedir.

beagle ırkı

Ancak, hareketsiz duran kuyruk hareket şekline göre başka anlamlara da gelebilir. Eğer kuyruk hafif bir şekilde sallanıyorsa bu, gerginlik ifadesi olabilir; ancak eğer güçlü bir şekilde sallanıyorsa gergin, heyecanlı ya da bir şeye fazlasıyla odaklanmış anlamına gelebilir.

5. Dik kuyruk

Bu, köpeğinizin kendisinden oldukça emin olduğunu ifade etmektedir. Bu, aynı zamanda köpeğin yeni bir köpekle tanıştığında verdiği tepkilerden de biridir.

Ayrıca bakınız: Kısa Kuyruklu Köpekler

çimlerde koşan dik kuyruk köpek

6. Yarı yarıya kalkmış ve hızlı hareket eden kuyruk

Bu görüntüye her işten eve geldiğinizde ya da köpeğinizle parka gittiğinizde sık sık maruz kalıyorsunuzdur. Bu işaret köpeğinizin mutlu olduğunu ifade ediyor.

köpek kuyruğu

Cocker Spaniel gibi kısa kuyruklu köpeklerde ya da Pomeranian gibi kıvırcık kuyruklu köpeklerde durum nasıldır? Kısa kuyruklu köpekler kuyruklarını az da olsa hareket ettirebilir ve duygularını ifade edebilirler ancak kıvırcık kuyruklu köpeklerde durum biraz daha karmaşıktır.

Eğer kuyruğu yukarıya doğru kıvrık olan bir köpeğiniz ya da yavru köpeğiniz varsa, köpeğinizin vücut dilini yorumlayabilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.