Köpeklerin Kuyruk Türleri ve İletişimdeki Yeri

Köpeğin gövdesinin bu kısmı, iletişim kurmak için gereklidir. Köpekler, başkalarına ne söylemeye çalıştıklarını göstermek için kuyruklarını hareket ettirerek iletişim kurar. Ancak, bir köpeğin sahip olduğu kuyruk türüne bağlı olarak, o köpeğin ne söylemeye çalıştığının anlaşılması daha kolay ya da daha zor olabilir.
Köpeklerin Kuyruk Türleri ve İletişimdeki Yeri

Son Güncelleme: 05 Haziran, 2019

İlk başta düşündüğünüzün aksine, köpeklerin doğdukları andan itibaren farklı türde kuyrukları vardır. Kuyruk estetik ve iletişim için çok önemli olduğu için bu makalede köpeklerin kuyruk türleri ile ilgili ilginç bilgiler paylaşıyoruz. Okumaya devam edin!

Köpeklerin Kuyruk Türleri ve İletişim

Köpekler birbirleriyle ve insanlarla vücutlarını kullanarak iletişim kurarlar. Kulaklarını, kuyruklarını ve bacaklarını konumlandırma şekilleri, onları hareket ettirme şekilleri kadar önemlidir. Bu yüzden, köpeğinizin ne söylemeye çalıştığını anlamak için köpeğinizin kuyruğu ile ilgili bilgi edinmek önemlidir.

Genel bir kural olarak, bir köpek heyecanlandığında kuyruğunu sallar. Bununla birlikte, kuyruklarını hareket ettiremeyen bazı köpekler vardır. Bu köpekler örneğin kıvrılmış kuyrukları ya da çok kısa kuyrukları olan köpekler olabilir.

Bu kıvrılmış ya da kısa kuyruklu köpeklerin heyecanlandıklarında iletişim kuramamaları bir tarafa, aynı zamanda korktuklarında kuyruklarını arka ayaklarının arasına almayı da başaramazlar.

Ayrıca, bir köpek kuyruğunu havaya kaldırdığında, bu onun tetikte olduğunu gösterebilir. Bununla birlikte, sakin olsalar bile, kuyruklarını doğal olarak havaya kaldırma eğiliminde olan köpekler de vardır. Farklı türde köpek kuyrukları ve bunların köpeklerin iletişimini nasıl etkilediğini aşağıda detaylı olarak görebilirsiniz:

Köpeklerin kuyruk türleri: Düz, alçaktan sarkık kuyruklar

Alçaktan sarkık olan kuyruklar doğal olarak bacakların arasında asılı kalan ve çok nadiren omurga seviyesinden yükseğe çıkabilen kuyruklardır. Örneğin, Golden Retriever, Bull Terrier, Border Collie ve tazılar alçaktan sarkık kuyruğu olan cinslerdir.

köpeklerin kuyrukları türleri iletişim

Alçaktan sarkık kuyruk, kuyrukları rahat bir pozisyondayken bacaklarının arasında asılı bir biçimde duracağı anlamına gelir. Yani, bu korktukları anlamına gelmez, bu sadece kuyruğun doğal pozisyonudur.

Ayrıca, böyle bir kuyruğa sahip bir köpek tetikte olduğunda kuyruğu çok yüksek olmaz. Çünkü basit bir şekilde ifade etmek gerekirse, köpek, kuyruğunu omurgasından daha yükseğe kaldıramaz.

Düz, yükselmiş kuyruklar

Yukarıda bahsettiklerimizin tam tersi, genellikle omurganın üstünde yükselmiş kuyruklu olan köpekler için geçerlidir. Bu tür kuyruklu köpekler Beagle, farklı Weimaraner türleri, Terrier, Yorskhire Teriyeri ve Chihuahua (Çivava) gibi türlerdir.

köpeğin kuyruğunun havada olması

Bu kuyruğun doğal konumu köpeğin arka ayaklarının çok üstünde kalır. Bu yüzden, bu tür kuyruklu köpeklerin kuyruğunun, hayvanın bacaklarının arasında olması için gerçekten çok korkmuş olması gerekir.

Ayrıca, bu köpeklerin tetikte olduklarını ve çevrelerinde olup bitenleri merak ettiklerini gösterebilmeleri için, kuyruklarının başlarının üzerine çıkması gerekir. Bu kuyruk türü daha fazla hareket kabiliyetine sahiptir.

Bu nedenle çok da etkileyicidir. Bu etkileyici hayvanların kuyruk hareketlerini anlamak ve dolayısıyla onlarla iletişim kurmak kolaydır, çünkü bunların hepsini doğal olarak ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilirler.

Köpeklerin kuyruk türleri: Sarmal kuyruk

Kıvrımlı kuyruklar, hayvanın sahip olduğu duygu ya da hisleri ifade etmeyi zorlaştırır. Bu tür bir kuyruk her zaman köpeğin sırtının üzerinde bulunur ve bir halka ya da çember oluşturur; bu da hareket kabiliyeti ve ifade için çok az olanak sağlar.

köpeklerin kuyruk türleri ve iletişimdeki önemi

Bu tür kuyruklu birçok farklı köpek cinsi vardır. Bunlar arasında Shiba İnu, Pug (veya mops), Alaska kurdu ve Shih tzu gibi cinsler vardır. Bu köpeklerin birçoğu çok uzun tüylere sahiptir, bu da iletişimi daha da zorlaştırır.

Neyse ki, köpekler sadece kuyruklarını kullanarak kendilerini çok iyi ifade edemediklerinin farkına varabiliyorlar, bu yüzden bizimle iletişim kurmanın başka yollarını geliştiriyorlar.

Örneğin daha iyi bir iletişim için yüz ifadelerini, kulaklarını ve tüm vücut hareketlerini kullanabilirler. Ne yazık ki, insanlar için köpekleri anlamak hala çok kolay değildir.

Kısa ya da kesilmiş kuyruklar

Kuyruğu olmadan ya da çok kısa bir kuyrukla doğan bazı cinsler ya da bazı köpekler vardır. Kuyruğu olmadan doğanlardan bazıları Corgi ve İngiliz buldoğudur. Ayrıca Jack Russell Terrier, Cocker Spaniel, Boksör ve İngiliz Çoban gibi geleneksel olarak kuyrukları kesilen cinsler de vardır.

köpeklerle iletişim kurmak

Kuyruğun olmaması iletişimi gerçekten zorlaştırır. Bazı durumlarda, bir köpeğin yaptığı bazı küçük hareketlere dayalı bir tahmin geliştirebilirsiniz, ama bunu sadece köpek kuyruğunu sallıyorsa yapabilirsiniz. Bu köpeklerin korktuğunu ya da tetikte beklediğini söylemek ne yazık ki mümkün değildir.

Sarmal kuyruklu köpekler gibi, bu köpekler de kendilerini ifade etmenin zor olduğunun farkındadır, bu yüzden genellikle vücut dilleri ile bunu telafi edebilir. Ancak diğer köpekler ile etkileşim halindeyken sık yaşanan bazı sorunlar ve yanlış anlamalar olabilir.

Geleneksel olarak, işlerine zarar verebileceği için bazı köpek cinslerinin kuyrukları kesilmiştir. Neyse ki, köpeklerin tek işi insanlara arkadaşlık etmek olduğu için, birçok ülkede kuyruklarının kesilmesi halihazırda yasaktır.

Bir köpeğin kuyruğu iletişim kurma yeteneğinin çok önemli bir bileşenidir. Bununla birlikte, farklı kuyruk türleri iletişimi kolaylaştırabilir ya da karmaşıklaştırabilir. Bu nedenle köpeğinizin anatomisini bilmek, onu daha iyi anlamak için en iyi yoldur.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.