Hayvanlarla İletişim: Köpekler Neden Yalar?

Hayvanlarla İletişim: Köpekler Neden Yalar?

Son Güncelleme: 01 Kasım, 2018

Eve geldiğimizde, televizyon izlerken, yerde oyunlar oynarken…. Herhangi bir durum minik hayvanlarımızdan bir öpücük almak için ideal aslında. Peki neden köpeklerin bizi yalamayı sevdiğini öğrenmek ister misiniz? Bu makaleyi okumaya devam edin o zaman. 

Köpeklerin bizi yalamasının sebepleri

Köpeklerin bizi yalamasının çeşitli sebepleri var: Bir alışkanlık olabilir, bir çeşit davranış, bir iletişim yolu ya da arzularının bir göstergesi. İşte temel sebepler, aşağıda listeledik:

1. Bizi tanımak için

Aslında köpeklerin en gelişmiş duyusu koklama olsa da, çevrelerindeki insanlar ve nesneleri tanımalarının bir yolu da tat alma duyularıdır. Bu köpeklerin bizi yalamasının en mantıklı açıklaması diyebiliriz. Elbette, biz insanlar kendimizle ilgili ruhsal durumumuz ve sağlığımız gibi iki önemli bilgiyi veren bir tada sahip olduğumuz için de yalıyorlar.

 köpekler neden yalar

2. Sevgilerini göstermek için

Köpeklerin yalamasının insanların öpme veya okşaması ile aynı anlama geldiğini söyleyebiliriz. Bu yüzden köpekler bir insana duydukları sevgiyi dilleriyle ifade ederler. Bir hayvanın yüzünüzü veya ağzınızı yalamasının hiçbir kötü niyet taşımadığından emin olabilirsiniz. O kendince sizi sevdiğini söylemeye, kendisine baktığınız için teşekkür etmeye ve yanınızda olmaktan dolayı mutlu olduğunu söylemeye çalışıyor.

3. Selam vermek için

Hayvanınızın sizi en çok hangi durumlarda yaladığına hiç dikkat ettiniz öi? Muhtemelen sizden birkaç saat (hatta belki birkaç dakika) ayrı kaldıktan sonra. İşten veya başka bir şeyden eve döndüğünüzde, hatta belki sabah uyandığınızda evcil hayvanınız sizi yalamaya çalışacaktır. Yalamanın yanı sıra enerjik bir şekilde kuyruk sallıyor ve ortalıkta zıplıyorsa bunu bir “merhaba”  veya “seni özledim” olarak çevirebiliriz.

4. Krem veya parfümlerin tadına bakmak için

Köpeklerin bizi yalamasının bir başka sebebi de bu. Çünkü kullandığımız bakım ürünlerini seviyorlar. Eğer bir krem veya losyon sürerseniz, parfüm sıkarsanız… köpeğinizin yapacağı ilk şey sizi yalamak olacaktır. Hatta bazı hayvanlar belli ürünleri diğerlerine göre daha çok seviyorlar (örneğin; meyve aromalı ürünleri).

Köpekler ayrıca işten eve dönünce veya terlediğimizde de bizleri yalamayı severler. Nedeni ise… Çünkü onlar tuzlu tatları da severler. Şekerliyi sevdikleri gibi.

5. Dikkatinizi çekmek için

Dikkatinizi çekmeye çalışan bir hayvan için yalamak da bir iletişim yolu. Örneğin, eğer televizyon seyrediyor, yemek hazırlıyor veya kanepede uzanıyorsanız ve o da oyunlar oynamak istiyorsa üstünüze atlayıp sizi yalamaya çalışabilir. Aynı şekilde, yalayarak size yürüyüşe çıkmak istediğini, göbeğini okşamanızı istediğini veya kendisine su vermenizi istediğini söylemeye çalışıyor da olabilir. O yüzden köpeğinizin hangi durumlarda sizi yaladığını gözlemleyin, ne istediğini hemen anlayacaksınız.

6. Stresi azaltmak için

Sahibini, oyuncağını, yatağını veya kendini yalamak köpekler için sakinleşmenin bir yoludur. Örneğin; köpeğiniz ilk defa bir arabaya bindiğinde veya gök gürültülü havalarda bunu yapabilir. Köpekler gergin olduklarında sakinleşmek için bizi yalar.

7. İtaatkarlıklarını göstermek için

Dişi bir köpeğin kızışması veya bir köpeğin baskın olması gibi türlerine özgü özelliklerini göstermek için de köpekler bizi yalar. Bu yüzden, köpeğiniz sizi yaladığında aslında size olan itaatkarlığını da gösteriyor olabilir. Bunun anlamı; sizi sürünün lideri (alfa) olarak kabul ettiği ve ne isterseniz onu yapmaya hazır olduğudur (her ne kadar bazı istisnai durumlar olsa da).

köpekler neden yalar

8. Bizi temizlemek için

Köpek yavruları doğduğunda anne köpekleri onları temizlemek için yalarlar. O yüzden köpeğiniz de sizin ellerinizin veya ayaklarınızın kirli olduğunu düşündüğünde yalayarak temizlemek isteyebilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.