Beden Diline Göre Köpeğinizin Ruh Hali

Beden Diline Göre Köpeğinizin Ruh Hali

Son Güncelleme: 15 Temmuz, 2018

Beden dilinden, uzun zamandan beri insanların ya da hayvanların belirli davranışlarını ve duygularını anlayabilmek için yararlanılmıştır. Bugün ise, ne kadar yararlı olduğunu tartışacağız. Beden dili yoluyla köpeğinizle iletişim nasıl kurulur ve köpeğinizin ruh hali nasıl anlaşılır, onu göreceğiz.

Eğer köpeğinizin beden dilini yakından izliyorsanız, bunları hemen fark edeceksiniz. Ancak, bazı hareketler çok belirgin olduğu gibi bazılarını fark etmek de zordur. İki türü de bilmek, köpeğinizin ruh halini anlamanızda ve ona göre davranmanızda yardımcı olacak. En bilindik davranışlardan başlayalım:

Duruşlara göre köpeğinizin ruh hali

Bunlar, bir köpeğin duyguları ve ruh halleri hakkında bize çok şey söyleyen en yaygın duruşlardan bazılarıdır.

Dik Durma

köpek beden dili

Köpekler özgüvenlerini başlarını dik tutarak ve kuyruklarını kaldırarak ifade ederler. Göz bebekleri  daralır ve kulakları sarkık ya da dik bir pozisyonda durur. Köpekler sakin ve güvende hissettiklerinde ruh halleri de kaygısız olur.

Oyuna Davet

Bu pozisyonda, köpek ön patilerini öne doğru uzatır ve yere doğru eğilir. Köpekler genelde kalçalarını havaya diker ve kuyrukları havadayken kuyruklarını sallarlar. Bazıları bu pozisyonu saldırı olarak görse de, aslında bu köpeğinizin heyecanlı olduğu anlamına gelir. Çok mutludur ve sizinle oyun oynayacağı için yerinde duramıyordur. Aslında bu pozisyon oyuna davet olarak bilinir.

Kalça Hareketleri

Köpeğiniz hiç kalçasıyla sizi dürttü mü? Peki ya bunu başka bir köpeğe yaptığını gördünüz mü? Bu, köpeğinizin üzgün olduğu ya da sataşmak istediği anlamına gelmez, aslında tam tersine! Eğer bunu başka bir köpeğe yapıyorsa, başka türlerle etkileşime geçmek istediğini gösteriyordur.

Eğer sizi de dürterse, bu güven işaretidir. Köpeğinizle biraz oynamanızın kimseye zararı yok. Bazen, köpeğiniz utanmaz bir şekilde uzanamadığı bölgelerini kaşımanız için kalçalarını size dayayabilir.

Yerde yuvarlanma

Köpeğinizin sırt üstü yatıp yerde yuvarlandığına kaç kez tanık oldunuz? Sayamayacağınız kadar çoktur eminim! İşte bu, otoritenize duyduğu saygıdır. Bu hareket, aynı zamanda tehlikeden kaçmak için de kullanılır. Böyle zamanlarda, herhangi bir tehdide karşı kaçamak davranıyor olabilir ve tehditten uzaklaşmak için ayaklarına daha sağlam basmasına da yarayabilir.

Etrafta dolaşmak

Bazen köpekler bir yerden başka bir yere amaçsız bir şekilde yürürler. Bir köpek bu hareketi genelde sıkıldığında, endişeli olduğunda ya da bazen stresli olduğunda yapar. Eğer bu davranışı köpeğiniz sergiliyorsa, onu koşması, oynaması ve zıplaması için dışarı çıkartın.

Muhtemelen ihtiyacı olan egzersizi yapamamıştır, biraz fiziksel aktivite ile sakinleşip kendine gelecektir.

Hareketsiz

köpeklerin ruh hali

Köpeğinizle bir aktivite sırasında, bu birlikteyken ya da başka insan ve hayvanlarla bir aradayken de olabilir, hiç köpeğinizin hayalet görmüş gibi aniden olduğu yerde durduğunu fark ettiniz mi? Bunun sebebi kendisini güvende hissetmemesi. Bu, köpeğinizin hoşlanmadığı bir şey olabilir ya da özgüven eksikliği yaşıyor olabilir. Bu yüzden köpeğiniz ne yapıyorsa bırakır, sonra da kendisini tehditten uzaklaştırarak saklanır.

Sırtını kabartmak

Köpeğinizin sırtının kabartıp tüylerinin diken diken olması saldıracağını göstermez. Bu, tehlike durumunu fark edip kendini maskeleme hareketidir. Bu duruş ile yakınındaki herhangi bir tehditten kendini olduğundan büyük göstererek kurtulmaya çalışır.

Bunlar köpeğinizin yaptığı en belirgin vücut pozisyonlarından bazıları. Köpeğinizin ruh hali ve duygusu hakkında çok şey anlatıyorlar. Köpeğinizin davranışlarını tanımak, köpeğinizle özel bir bağ kurmanızı veya bu bağı güçlendirmenizi sağlayacaktır. Belki de bu duruşları daha önce görmüştünüz ya da belki de bu, köpeğinizin başkalarına bir şeyler iletmek için izlediği özel bir yol. Neden siz de onları paylaşmıyorsunuz?


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.