En İtaatkar 5 Köpek Irkı

14 Ağustos 2018
Bu özellik her ne kadar zekayla ilgili olsa da, köpeğinizin itaatkar olmasını istiyorsanız, onu küçük yaşta eğitmeye başlamalısınız.

Henüz yavruyken eğitilmeye başlanan köpekler daha itaatkar olurlar. Fakat bazı köpek ırklarının diğerlerinden daha fazla itaatkar olduğu bir gerçektir. Bu makalemizde, en itaatkar 5 köpek ırkını sizler için listeledik.

En itaatkar köpek ırkları nelerdir?

İtaatkarlık genellikle zekayla bağlantılı olduğu için, bu listedeki köpekler her iki özelliğe de sahiptir. Yine de, köpeğinizin verdiğiniz komutları uygulayabilmesi için onu erken yaştan itibaren ödül-ceza yöntemiyle eğitmeniz gerekir.

Eğer bir köpek eğitmek için yeterli zamanınız veya sabrınız yoksa, en itaatkar köpek ırkları listemizden bir köpeği sahiplenmeyi düşünebilirsiniz.

1. Border Collie

En itaatkar köpek ırkları listemizin ilk sırasında dünyanın en zeki ve en itaatkar köpek ırkı olarak bilinen Border Collie bulunmaktadır. Bazı araştırmalar, Border Collie ırkı köpeklerin yeni bir komutu sadece 5 sefer tekrar edildiğinde öğrenebildiğini kanıtlamıştır. Ayrıca, komutların %95’ini anladığı bilinmektedir.

Border Collie çeviklik yarışlarındaki başarısıyla ünlüdür. Zeka, itaat, konsantrasyon, çeviklik ve sosyalliğin gerekli olduğu bu yarışlarda rehber köpekler zorlu parkurları tamamlamaktadır.

2. Poodle

Bir diğer adı Kaniş olan bu ırk köpekler en başından beri aristokrasi ve asaletle ilişkilendirilen Retriever grubuna dahildir. Oldukça neşeli, hareketli ve eğlenceli hayvanlardır. Ayrıca, dikkatleri kolayca dağılmadığı için eğitmek daha kolaydır.

Poodle ırkı köpekler enerjik, sistemli ve azimlidir. Bu nedenle geçmişte avcı köpeği, bekçi köpeği ve kurtarma köpeği olarak kullanılmışlardır. Gerektiği şekilde sosyalleştirilmediği veya eğitilmediği zaman oldukça zor bir evcil hayvan olabilir.

Poodle özellikleri

3. Alman Çoban Köpeği

Alman çoban köpeği denildiği zaman aklınıza polis köpekleri geliyor olabilir, çünkü güvenlik kuvvetleri bu ırkı zeki, itaatkar ve uyanık olduğu için çok sık tercih etmektedir. Bu köpekler ayrıca, bekçi köpeği, kurtarma köpeği ve görme engelli kişiler için rehber köpek olarak da kullanılmaktadır.

Şüphesiz, özellikle de eğitimlerine yavruyken başladığında, en itaatkar köpek ırklarından biridir. Hatta özelliklerini ve yeteneklerini göstermeleri için Alman çoban köpeklerine özel bir spor bile bulunmaktadır.

Alman çoban köpeği

4. Golden Retriever

Golden Retriever, son zamanların en popüler köpek ırkı olarak bilinir. Küçük çocuğu olan aileler genellikle bu sevecen ve yumuşak kalpli köpekleri sahiplenmeyi tercih etmektedir. Golden Retriever ırkı köpeklerin neşeli, sevgi dolu, öz güvenli ve sakin karakterleri onları mükemmel evcil hayvanlar yapmaktadır.

Golden Retriever ırkı çok zekidir ve enerjisini dışa vurmak için küçük yaştan eğitilmeye ihtiyaç duyar. Ayrıca, rehber köpeği, hizmet ya da tesis köpeği ve arama kurtarma köpeği olarak da kullanılmaktadır. Bu köpeklerin bir özelliği de sahipleri istediği takdirde uzun süre sessizce oturmasıdır.

Golden Retriever

5. Doberman

Polis köpeği olarak en çok kullanılan köpeklerden biri de Doberman’dır. Alman kökenli bu ırk özellikle de sivri kulakları ve uzun burnu nedeniyle daha agresif ve tehlikeli olarak düşünülür.

Doberman eğitimi

Doberman ırkı köpekler oldukça itaatkar, sosyal ve sadık hayvanlardır. Sahiplerinin komutlarını sorunsuz şekilde yerine getirirler. Fakat, diğer köpeklerde olduğu gibi erken yaşta eğitilmesi gerekir. Bu ırkın yarattığı sorunlardan biri fazla hassas olmasıdır: Ailesi için tehdit olarak gördüğü herkese saldırabilir.

En sadık 10 köpek ırkının listesinin yapmamız gerekseydi, listemize Shetland Çoban Köpeği, Labrador Retriever, Papillon, Rottweiler ve Avustralya Çoban Köpeği ile devam ederdik.