Köpeğinizin Sevmediği 5 Şey Nedir?

Köpeğinizin Sevmediği 5 Şey Nedir?

Son Güncelleme: 14 Temmuz, 2018

Köpekler ve insanlar yüzyıllardır birlikte yaşamışlardır. Ancak, birbirinden çok farklı türler olduğumuzu unutmamalıyız. Ve ardından, eğer onları iyi anlamak istiyorsak, iletişim kurmaya çalıştıkları farklı yolları yorumlamayı öğrenmeliyiz.

Ayrıca, bizim için harika olan bir şeyin, onlar için olmayacağını ve bunun tersininin de geçerli olduğunu kabul etmeliyiz. Bugün size köpeğinizin sevmediği bazı şeylerden bahsedeceğiz; belki de bunlardan daha önce hiç haberdar olmadınız.

Köpeğinizin sevmediği şeylerin neler olduğunu öğrenin

Havlamak, köpeklerin iletişim kurmasının en bariz yoludur, ancak vücut dilleriyle de çok şey söylerler. Özellikle kuyruklarını ve kulaklarını hareket ettirerek çok şey anlatırlar.

Köpeğinizin neler hissetiğini bilmek istiyorsanız, bu sinyalleri doğru şekilde algılamanız önemlidir. Korkuyorlar mı, öfkeliler mi, mutlular mı, vb.

Evcil hayvanınızı anlamanıza yardımcı olması için bir veteriner hekime veya hayvan davranışları uzmanına danışabilirsiniz. Bu arada, onlar adına anlatmamıza ve köpeğinizin sevmediği bazı şeyleri söylememize izin verin.

1-Kucaklamak ve sarılmak

köpeklere sarılmak

Her ne kadar insanlar sevgilerini birbirlerine sarılarak gösterseler de, dört ayaklı arkadaşınız aynı şekilde hissetmez. Bu sevgi gösterisi aslında onları hareketsiz kıldığımız anlamına gelir. Köpeğiniz bu eylemi hareketinin kısıtlanması olarak görüyor.

Dikkatli bir şekilde bakarsanız, kollarınızı köpeğinizin etrafına dolamanız neticesinde, köpeğinizde bazı rahatsızlık belirtileri görmeniz oldukça olasıdır. Hiç bunları fark ettiniz mi?

  • Başını arkaya çeker.
  • Göz temasından kaçınır.
  • Burnunu yalar.
  • Kulaklarını arkaya alır.

Ayrıca, eğer köpeğinizi başının ya da yüzünü okşayarak sevmeye alışkınsanız, köpeğinizin gözlerini kapattığını veya başlarını eğdiğini fark etmiş olabilirsiniz. Bunlar teslimiyet işaretleridir.

2- Açıkça belirlenmiş kuralların olmaması

Hep birlikte yaşamak için bazı temel kurallara ihtiyacımız vardır ve bu, köpekler kadar insanlar için de önemlidir. Ancak kurallar yeterince açık değilse ve daha da kötüsü çelişkili ise, köpeğinizin kafası karışacak ve nasıl davranacağını bilemeyecektir.

Bu yüzden, eğer davranışsal problemlerle karşılaşırsanız onları suçlamayın. Ailede herkesin kuralları bildiğinden ve kabul ettiğinden emin olmak daha iyi olmaz mı? Eğer bir gün köpeğinizin yatağa oturmasına izin verip, ertesi gün vermezseniz, kafası epeyce karışacaktır.

3- Keşfetmelerine izin vermemek

Yürüyüşe çıkmak, köpeğinizin favori aktivitelerinden biridir. Ama onları yalnızca işlerini yapsınlar diye kısa yürüyüşlere sınırlarsanız çok mutlu olmazlar. Bildiğiniz gibi, köpekler keşfetmeyi çok sever ve keşfetmek için kullandıkları en önemli araçlardan biri burunlarıdır.

Şimdi, her ne kadar korkunç görünse ve koksa bile, her şeyi koklamalarına izin vermenin neden bu kadar önemli olduğunu görebilirsiniz. Dediğimiz gibi, insanlar ve köpekler iyi anlaşırlar ama aynı şeylerden hoşlanmazlar. Bir parfüm sizin için enfes kokuyor olabilir ama köpeğiniz için bariz bir şekilde dayanılmaz olabilir.

4- Onlara yeteri kadar ilgi göstermemek

Bir evcil hayvanı hayatınıza sokmaya karar verdiğinizde, üstlendiğiniz sorumluluğun farkında olmanız önemlidir. Sadece en iyi yemeği veya en rahat yatağı satın almanın ötesinde, köpeğiniz onlara iyi bakmanızı ve onlarla oynamanızı ister!

Doğal olarak, köpeğinizin sevmeyeceği bir başka şey de, ona yeterince ilgi göstermemenizdir. Canı sıkılmış olan bir köpek, evdeki eşyaları yok edebilir veya yapmaması gereken yerlere idrarını yapabilir. Eğer böyle bir şey olursa, onları azarlamak yerine, önce kendi davranışlarınıza bir göz atın.

5- İnsanlaştırmak

köpek kıyafetleri

Köpeğinize yapabileceğiniz en kötü şey, onların bir köpek olduğunu unutup öyle davranmanız olacaktır. Eğer köpeğinizi insanlaştırırsanız tüylü arkadaşınızın her türlü sağlık ve davranış problemlerine yakalanma riskini arttırırsınız. Köpeğinizin doğasına saygı gösterin.

Evcil hayvanlarımızı insanlaştırmanın yollarından bir tanesi, onlara modaya uygun kıyafetler giydirmektir. Aslında, bu çılgınlığa hizmet eden bir endüstri var. Ancak köpekler, tasarım kıyafetlerine veya pahalı aksesuarlara ilgi duymazlar.

Bütün bunlar onları rahatsız eder ve hatta cilt sorunlarına neden olur. Unutmayın, köpeklerin sadece tek bir giysiye ihtiyaçları vardır; soğuk ya da yağmur için koruyucu giysiler.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.