Bu Kış Köpeğinizi Sıcak Tutacak 5 İpucu

Bu Kış Köpeğinizi Sıcak Tutacak 5 İpucu

Son Güncelleme: 26 Mayıs, 2018

Soğuk havalar yaklaşıyor. Ve bu kış köpeğinizi sıcak tutmak için birkaç ipucunu gözden geçirmekten zarar gelmez.  Biz de size köpeğinizin bu kış üşümediğinden emin olmak için aklınızda bulundurmanız gereken bazı hususlardan bahsedeceğiz.

Köpeğinizi Sıcak Tutmak İçin İpuçları

Eğer köpeğiniz, örneğin Kuzeyli ırklar‘dan bir köpek değilse, genellikle köpekler sıcaklık düşüşlerinden bizim kadar veya bizden çok daha fazla etkilenirler. Her şeyden önce, özel ilgi göstermeniz gereken durumlar şunlardır:

 • Küçük cins köpekler
 • Az miktarda tüyü olan hayvanlar
 • Çok genç veya çok yaşlı olan, veya hasta olan hayvanlar (özellikle solunum problemleri varsa)

O halde, kış süresince köpeğinizin üşümesini nasıl engelleyeceğinize dair not alın.

Şimdi size bazı ipuçlarından bahsedeceğiz; böylece dört ayaklı arkadaşınız soğuk günlerle problem yaşamadan yüzleşebilecek.

1-Uyuması için Sıcak ve Rahat Bir Yer Sağlayın

çimde uzanan köpek

Eğer köpeğiniz evin içinde uyuyorsa, kesinlikle herhangi bir ısı kaynağının yakınlarında uyumak isteyecektir. Fakat bu çok uygun değildir; çünkü daha az sıcak olan yerlerde veya köpeğinizin dışarı çıkması gerektiğinde önemli bir sıcaklık farkı oluşacaktır. Bu nedenle, köpeğinizin yatağını her zamanki yerine koyun; ancak elbette ki soğuktan uzak tutacak bir şekilde, yerdeki nemden izole olmasını sağlayacak bir minder ve sıcak tutacak bir battaniye sağlayın.

Köpeğinizin evin içerisine giremediği durumlarda ise, köpeğinizin kulübesinin, köpeğinizi düşük sıcaklıklardan yeterince koruduğundan emin olmalısınız. Ayrıca köpek kulübesinin malzemelerinin köpeğinizi soğuktan, yağmurdan ve nemden koruması gerektiğini unutmamanız gerekir. Örneğin; zemin kauçuk veya ahşaptan yapılmış olmalıdır, ayrıca duvarlar ve tavanda poliüretan ve fiberglas kaplama olmalıdır.

2-Yürüyüşler için Köpeğinizi Sıcak Tutacak ve Su Geçirmeyen Kıyafetler Giydirin

Ani sıcaklık değişimleri hem insanların hem de köpeklerin hastalanmasına sebep olabilir. Yürüşe giderken, en iyisi köpeğinizi, onu soğuktan çok iyi koruyacak rahat kıyafetlerle sarmak olacaktır. Burada moda veya güzel denilebilecek bir dizayn önemli değildir; burada önemli olan, kıyafetin —ki bu kıyafetleri alabilir veya kendiniz yapabilirsiniz—  köpeğinizi düşük sıcaklıklardan koruyabilecek işleve sahip olmasıdır.

Eğer soğuğa bir de yağmur eklendiyse, köpeğinizi sıcak tutmak için ayrıca bir de yağmurluk giydirin. Her ihtimale karşı, yürüyüşünüz sona erdiğinde hayvanın kuru olduğundan emin olun.  Köpeğinize ayakkabı giydirmek gibi bir seçenek de var; fakat bazı uzmanlar ayakkabıları yalnızca çok hassas patileri olan veya karda yürümek zorunda olan hayvanlar için tavsiye ediyorlar.

3-Dışarı Çıktığınız Zamanları Azaltın

Soğuk, yağmur ve kar çok fazla olduğu zamanlar, en iyisi köpeğinizi sadece bir ihtiyacı olduğunda çıkarmanızdır.  Bu, köpeğinizin gün boyu sıcak kalmasına yardımcı olacaktır. Köpekler için hareket etmek çok önemli olduğu için, köpeğinizin açık hava etkinliklerini evin içerisinde yapacağınız daha uzun süreli oyun zamanlarıyla destekleyebilirsiniz.

Eğer kendinizi veya evcil hayvanınızı düşük sıcaklığa uzun bir süre maruz bırakırsanız, hasta olma ve virüsler, mantar veya bakterilere açık hale gelme riskiniz vardır.  Ve bu da dışarı çıkma amacınıza ters düşer.

4-Tüylerini Kesmeyin

Kış görünmeye başladığında, kuaföre gitmeyi veya evcil hayvanınızın tüylerini kesmeyi aklınızdan bile geçirmeyin. Tüyler hayvanı soğuktan korumak için var olan doğal araçlardan bir tanesidir.

Yani, makas yok. Ancak tüylerini tarayarak kürkünü iyi bir durumda tutabilirsiniz. Eğer hayvanınızı yıkamanız gerekiyorsa da bunu evin içinde, oldukça sıcak bir yerde ve uygun sıcaklıkta su ile yapınız.

5-Aşı Takviminizin Güncel Olduğundan Emin Olun

aşı olan köpek

Köpeğinizin her zaman aşı takvimine uygun olduğundan emin olun. Ve kış aylarını daha rahat geçirmek için  kennel cough, diğer adıyla trakeobronşit hastalığına karşı bağışıklık kazanmış olmalıdır. Durum şu ki, aslında bu hastalık ciddi bir hastalık değildir; ancak iyileştirilmesi zor olabilir.  Her halükarda, aşağıdaki semptomlara dikkat ediniz:

  • Öksürük
  • Yüksek ateş
  • Kusma
  • Sümük veya balgam

Ayrıca köpeğinizi aşıları için veterinere vaktinde götürmeyi unutmayın. Ve bu sırada da veterinerinize bütün kış boyunca köpeğinizi nasıl sıcak tutabileceğinize dair aklınızdaki şüphelerinizi sorabilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.