Köpeğiniz Sizi Isırmaya mı Çalıştı? Nedenini Okuyun

Köpeğiniz Sizi Isırmaya mı Çalıştı? Nedenini Okuyun

Son Güncelleme: 13 Kasım, 2018

Bir köpek sahibi, asla evcil hayvanının kontrolünü kaybetmesini ve  kendisini ısırmasını beklemez.
Muhtemelen köpeklerin diğer köpeklere ve hatta kendi sahiplerine kızdığını görmüşsünüzdür. Bununla birlikte, kendi köpeğiniz tarafından ısırılacağınızı bir an olsun hayal bile edemezsiniz. Köpeğiniz sizi ısırmak mı istedi? Endişelenmeyin, bu çok fazla sorun edilecek birşey değil.

Bu makale, bu sorunun potansiyel nedenleri ile, bunun için olası çözümler hakkında bilgi sağlar. Ancak, bir çözüm olsa bile, bu davranış göz ardı edilmemelidir. Hızlı hareket etmeli ve bu olayda sorumluluk almalısınız.

Köpeğiniz sizi neden ısırmak ister ki?

sahibini ısıran köpek

Köpekler ve insanlar uzun yıllar birlikte yaşadılar. Bununla birlikte, köpekler insan toplumunun normlarına adapte edilmişlerdir. Bu, köpeklerin agresif olmadığını kanıtlıyor. Evcil hayvanınızın sizi ısırmak istemesi gerçeği onun doğasının bir parçası olduğu anlamına gelmez ve bunun hakkında yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur.

Her ne kadar, köpekler insan normlarına ve davranışlarına iyi uyum sağlamış olsalar da – içgüdüleri, yetiştirilmeleri ve atalarından kalan faktörler dahil – kendi kişiliğinden uzaklaştırılamazlar. Buna rağmen, bazı davranışları kontrol edilebilir.
Kurtların köpeklerin ataları olduğu iyi bilinmektedir Kurtlar hala vahşi hayvanlar olarak kabul edilseler de,  köpeklerle çok benzer olan yönleri bulunmaktadır. Örneğin, dışarıda sürü halinde yaşamak zorundaydılar. Yani bazen kompakt bir dairede yaşamaya uyum sağlamak onlar için kolay değildir, çünkü bu doğal olmayan bir ortamdır. En başından ortaya konan temel bir çalışma yoksa, davranışsal problemler ortaya çıkacaktır.Bu “temel çalışma”, sevgi, şefkat, sabır ve en önemlisi de iyi sosyal beceriler oluşturmak için faydalıdır.

Ait olma hissi

Öte yandan, köpeklerin bir sürüye ait olma duygusu olduğunu unutmayın. Köpekler evcilleştirilmeden önce, tıpkı kurtlar gibi, sürüler halinde yaşadılar ve bir liderleri vardı. Her ne kadar köpekler bir lidere kolayca boyun eğse de, liderin rolünü yerine getirmediği izlenimi edinirse, alfa köpeği (grup lideri) olmak için savaşmaya başlarlar.

Bu nedenle, evcil köpekler söz konusu olduğunda, alfa olmak zorundasınız. Hayvan, bu rol için uygun olmadığınız izlenimini edinirse, bu rolü sizden devralmak isteyecektir. Bunu nasıl yapıyor? Isırma içeren kavgalar yoluyla.

İyi bir lider olmadığınız izlenimini farkında olmadan nasıl veriyorsunuz? Belki de köpeğinize karşı çok hoşgörülüsünüz. Eğer bir şeyden kurtulabileceğine inanırsa, o zaman onun üzerindeki otoritenizi kaybedersiniz. Bu durumda yeni alfa köpeği o olacak.

Köpeğiniz sizi ısırmaya çalışırsa ne yapmalısınız

ısırma nedeni

Yukarıda belirtildiği gibi, eğer köpeğiniz sizi ısırmaya çalışırsa, bu tamamen otorite eksikliğinden kaynaklanıyordur. Bunun olmasını, ya da tekrarlanmasını önlemek için, kuralları belirlemeniz ve yürürlüğe koymanız gerekecektir.

Köpek, sizin, evin otoritesi olduğunuzu ve sizin söylediklerinizi yapmak zorunda olduğunu anlamalıdır. Ayrıca, diğer aile bireylerinin, köpeğinizin yatma zamanını, yiyeceklerini, oyunlarını ve davranışlarını içeren kuralların farkında olmaları da önemlidir. Örneğin, köpeğin oturmasına izin verildiği yerler, girebileceği odalar veya eviniz için gerekli gördüğünüz herhangi bir şey için bazı kurallar koyulmalıdır.

Öte yandan, eğer yetişkin köpeğiniz saldırgan davranıyorsa, sosyalleşme eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Bu, yetişkin köpeğinizin köpek yavrusu olduğundan beri başkalarıyla sosyalleşmesine rağmen, sosyalleşme becerilerini yetişkin olarak geliştirmeye başlayamayacağı anlamına gelmez. Bu blogda sosyalleşmeye dair pek çok ipucu bulabilirsiniz. Aynı zamanda, bir veteriner, köpek eğitmeni veya hayvan psikologundan da tavsiye alabilirsiniz.

Köpeğinizin davranışları için herhangi bir mazeret bulmamanız son derece önemlidir. Köpeğiniz sizi ilk kez ısırmaya çalıştığında, durumu hemen ele almalı ve bu olayın tekrar olmasını engellemelisiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.