Köpek Eğitiminde Yapılan 6 Hata

Köpek Eğitiminde Yapılan 6 Hata

Son Güncelleme: 24 Eylül, 2018

Köpeğinizi eğitmek ve ona bir şeyler öğretmek, en önemli meselelerden biridir. Çünkü eğer köpeğinizi doğru bir şekilde eğitmezseniz, bu daha sonra bazı problemlere yol açabilir. Bu yüzdendir ki, bu makalemizde köpek eğitiminde insanların yaptığı altı hatayı ve aynı zamanda da bu hatalardan nasıl kaçınabileceğinizi sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Sözde Uzman İnsanlardan Yardım İstemek

Bir hayvanı evinize ilk kez getirdiğinizde ve özellikle de bu hayvan sizin ilk evcil hayvanınız ise, bir miktar da olsa panik olabilir ve yardım istemek için hayvanlar hakkında sizden daha çok bilgisi olduğunu düşündüğünüz herhangi birine koşabilirsiniz. Bu kişi, hayvanlar hakkında bazı kitaplar okumuş bir arkadaşınız ya da her zaman bir köpeği olan ve hatta köpekler hakkında her şeyi bildiğini iddia eden beşinci katta oturan bir komşunuz bile olabilir.

köpek eğitimi

Tüm bunları unutun. Çünkü bu konuda yapabileceğiniz en iyi şey bir veterinere gitmek olacaktır. Veterinerler köpeğinizin ne kadar sağlıklı olduğunu size söyleyecek ve köpek eğitiminde yapılan hatalar ile ile ilgili size tavsiye vereceklerdir. Aynı zamanda size bazı profesyonel eğitmenler hakkında da öneride bulunabilirler.

Köpeğinize Çok Fazla Sarılarak ve Bazı Sözcükler Kullanarak Onu Boğmak

Köpek eğitiminde insanların yavru köpeklere yaptığı hatalardan en yaygın olanlardan bir tanesi de , yavru köpekler eve geldiği andan itibaren onlara adeta bir bebekmiş gibi davranmaktır. Köpeklere sürekli sarılmanız, sevmeniz ve onlarla bir bebekmiş gibi konuşmanız onları boğar.

En iyisi, onların yeni ortamlarını keşfetmelerine izin vermeniz olacaktır. Eviniz onlar için yeni bir yerdir ve koklayabileceği sayısız yer, farklı bir sürü koku, yeni tatlar ve diğer insanlar vardır! Her şey onlar için çok yenidir, bu nedenle hayvanların tüm bunları keşfetmesine izin verin.

Köpeğinizi Eğitmeye Geç Başlamak

Köpeğinizin eve, ortamlarına ve ailenize alışmasına izin vermelisiniz; ancak eğitimlerini sakın geciktirmeyin! Bazı insanlar köpeklerin ilk altı ay hiçbir şey öğrenmediklerini söylerler. Ancak aslında köpekler ilk doğdukları andan itibaren öğrenmeye başlarlar ve asla durmazlar. Köpeklerin eğitimine erken yaştan itibaren başlamamak büyük bir hatadır ve sabır ve kararlılık, köpekleri doğru bir şekilde eğitmekte anahtar bir rol oynar.

Hatalarını Cezalandırmak

Meşhur atasözlerimiz bazen çok doğru söyler: “Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır.” Köpeğinizi cezalandırmak, onun daha iyi öğrenmesini sağlamayacaktır ve köpekleri eğitirken yapılan en büyük hatalardan biri budur. Bu, olumlu pekiştirmeden çok daha az etkili bir yöntemdir ve köpekte korku ve sahibinden kopma gibi durumlara yol açabilir.

köpekleri eğitirken yapılan hatalar

Köpeğiniz evin içine çişini yaptığı zaman, ona katlanmış bir gazeteyle vurmak yerine, çişini dışarıda yaptığı zaman ona bir ödül maması vermeniz daha mantıklı olacaktır. Bu şekilde çok daha fazla şey başarabilirsiniz.

Köpeğiniz Sizi Isırdığı Zaman Onu Uyarmama

Köpekler “ısırarak oynar” şeklinde yaygın bir inanış vardır. Çünkü köpeklerin dişleri vardır ve bunları oyun oynarken kullanırlar, tıpkı bacakları ve kuyrukları için olduğu gibi. Ancak yapılan çok yaygın bir hata, köpekler ısırdıkları zaman bu konuda hiçbir şey yapmamak ve bu şekilde yetişkinliğe doğru adım atmalarını izlemektir.

Cezalandırmanın bir anlam ifade ettiği birkaç durumdan bir tanesi de budur. Ancak yine de köpeğinize asla vurmamalı ya da bağırmamalısınız. Ya da diğer bir deyişle, onları suistimal etmemelisiniz.

Eğer onlarla oyun oynarken sizi ısırırlarsa ( ki bu çok yaygın bir durumdur) oyun oynamayı bırakmalı ve canınızın yandığını köpeğinize göstermelisiniz. Örneğin, yavru köpekler birbiriyle oynadıkları zaman, eğer bir köpek diğer köpeği yapması gerekenden daha sert bir şekilde ısırırsa, ısırılan köpek hafif iniltiler çıkaracak ve oyun oynamayı bırakacaktır.

Çok Sert ya da Çok Yumuşak Davranmak

Hepimiz biliyoruz ki doğru dengeyi sağlamak çok zor olabilir ve pek çok hayvan sahibi köpeğine karşı ya aşırı hoşgörülü ya da çok sert davranıyor olabilir. Bu nedenle evcil hayvanınızı bir denek olarak görmemeye ve onlara çok kolay bir şekilde boyun eğmemeye çalışın. Aristotales’in de söylediği gibi, ““Erdem, iki aşırı uç arasındaki Altın Oran’dır.” Umarız köpek eğitiminde yapılan hatalar ile ilgili olan bu makalemizi faydalı bulmuşsunuzdur.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.