Köpeğiniz Agresifleştiğinde Yapılması Gerekenler

Köpeklerde agresyonun farklı sebepleri olabileceği gibi düzeltilmesi için de farklı yollar mevcut, ki buna bir uzmana –köpek eğitmeni gibi- gitmek de dahil
Köpeğiniz Agresifleştiğinde Yapılması Gerekenler
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpekler “insanoğlunun en iyi dostu” ününü hak eden, hayranlık duyulası hayvanlar. Tarih boyunca kendi davranışlarını sadece insanlar için kullanışlı olmak yönünde değil, aynı zamanda dost olmak yönünde de geliştirdiler. Bu yüzden, bir köpek agresifleşmeye başladığında bu durum genellikle çok üzücüdür.

Bu makalede, bu problemin çözümüne dair bazı önerilere bakalım:

Köpeğiniz agresifleşmeye mi başladı?

Bir köpeğin agresifleşmeye başladığını hissettiğinizde, yapmanız gereken ilk şey sakin olmak. Bu durumun sebebini bulmalısınız ancak daha da ötesi, strese kapılıp durumu daha da kötüleştirmemelisiniz.

Agresiflik herhangi bir köpeğin başına gelebilecek ve bir müddet devam edecek bir sorundur. Bunun özel olarak herhangi bir köpek cinsi ile veya köpeğin cinsiyeti ile alakası yoktur.

Bu noktayı açıklığa kavuşturduktan sonra, tüm hayvan sahiplerinin köpeklerinin muhtemel agresifliği hakkında endileşenmesi normal. Bununla birlikte, agresyon problemlerinin büyük çoğunluğunu bir çözümü var.

agresif köpekler

Köpeğiniz agresifleşirse ne yapmalı?

Veterinere gidin

Bu tarz durumlarda görmeniz gereken ilk kişi veterinerinizdir. Bu şekilde, agresifliğin sebebinin köpeğin sağlıyıyla ilgili bir durum olup olmadığını öğrenip, sağlık sorunlarını eleyebilirsiniz.

Örneğin, bir köpek beyinsel anomalilerden dolayı agresifleşebilir. Epilepsi veya hormonal dengesizlikler de köpeklerde agresyona sebep olabilir.

Köpeklerde agresifleşme oranları çok da düşük değil. İstatistiklere göre kayıtlı agresiflik vakalarından %20’si hayvanın fiziksel sağlıyla ilgili sebeplerden ve acıdan dolayı köpeğin rahat edememesinden kaynaklanıyor. Bu insanlarda da yaygın bir durum; sadece köpekler sebep-sonuç ilişkisi kurma yeteneğine sahip olmadığı için, rahatsızlıklarını insanlar gibi ifade edemiyorlar.

Agresyonun türünü tanımlamak

Veteriner yardımıyla, agresyona sebep olabilecek fiziksel sağlık sebepleri elendikten sonra, sıradaki aşamaya geçilebilir. Köpeğin sergilediği agresyonun nasıl olduğuna dikkat etmelisiniz. Yabancıları mı ısırıyor? Veya bu davranışı onlardan bir şey almak istediğinde mi yapıyor? Bu sorulara verilecek her bir cevap soruna farklı bir yaklaşım ve çözüm önerisine çıkıyor.

Köpekler ve kurtlar: benzerlikleri

Tüm köpeklerde, bilinçaltında, bir saldırganlık olduğunu unutmamalısınız. Köpekler ve kurtlar aynı soydan gelirler ve her ikisi de kalabalık sürülerde yaşayan hayvanlardır. Böyle bir hayvan topluluğu büyüdüğünde, baskın karakterli bir üye sürünün liderliğini ele geçirir: alfa. Alfa, bu liderliği sürüdeki diğer üyelere bu durumu dayatarak ele geçirir.

Bir köpeğin sürüsüyle bağlantı kurmak için kullandığı agresyon bu yapının bir parçasıdır. Dolayısıyla, bu köpek eve kapatıldığında sorunlar başlar.

Bir köpeğin evdeki diğer herkesin kendi sürüsünün bir üyesi olduğu farz etmesi içgüdüsel bir düşüncedir. Bu yüzden, evdeki insanlara sanki kendisinin köpek sürüsündeki arkadaşlarıymış gibi davranması çok da garip olmamalı. Bu sebepten ötürü, evde ilk günden iribaren hiyerarşiyi belirlemek çok önemlidir.

Saldırı veya savunma

Ancak hala, köpeğin korktuğu bir şeyden dolayı mı yoksa kendi alanında liderliğini kabullendirme arzusundan dolayı mı agresifleştiği belirlenmelidir. Bunu anladıktan sonra, geri kalan her şey kolaylaşacak.

agresif köpekler

Bir köpek korktuğu için agresifleşmişse, ceza içeren hiçbir yöntem işe yaramayacaktır. Bu, yangına körükle gitmek olur. Korku duygusunun yerine hayvanda güven duygusu oluşturulmalıdır. Bu yüzden, böyle bir durumda en doğrusu oyunlarla eğitmektir.

Eğer bir köpek başka insanlardan korkuyorsa, kısa süreli kaçışları için ona alan yaratmalısınız. Köpek böylece güvende ve rahat hisseder, aksi halde yabancılar onu daha da agresifleştirebilir.

Dikkat dağıtma

Bir köpek herhangi bir geçerli sebep olmadan agresif tepkiler veriyorsa, sebebi muhtemelen daha önce böyle davranmasının işine yaramış olmasıdır. Bunu değiştirmek için, köpeğe başka bir seçenek sunmalısınız; hem ona çekici gelecek hem de köpeğin agresifliği yerine sizin isteklerinizi yapmasını sağlayacak bir seçenek.

Köpeklerdeki yersiz agresiflik belirtilerine dikkat etmeniz ve önlem almanız son derece önemli. Hatta böyle durumlarda hayvanın dikkatle gözlenmesi ve çocukların yakınında bulunmaması hayati önem taşır.

Küçük kazaları önlemek için alınabilecek temel tedbirler de var. Köpeği eğitim için bir uzmana götürmek, ona otorite ve sevgi ile yaklaşmak, yürüyüşe çıkarken tasma ve (eğer gerekiyorsa) ağızlık takmak mantıklı tedbirlerden.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.