Köpekler Sizi Anladıkları Zaman Daha Çok Severler

Köpekler Sizi Anladıkları Zaman Daha Çok Severler

Son Güncelleme: 09 Kasım, 2018

Kendilerine bahşedilmiş olan konuşma ve ifade etme yeteneğine rağmen, insanlar arasında birbirini anlamak bazen çok zor olabilir.

Bunu göz önünde bulundurarak, köpeğimizin bizi anlamasının ne kadar zor olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz- ya da tam tersi! Yine de beden dili, evcil hayvanlarımız ile jestler ve hareketler aracılığı ile iletişim kurmamıza olanak verir.

Hepimiz, davranışlarını öngörebildiğimiz insanlara yakın olmak isteriz, çünkü bu bize huzur verir. Başkalarının nasıl davranıp, nasıl tepki vereceğini bilmek bizi rahatlatır.  Bizi anlayan ve yanlarındayken kendimizi rahat hissettiren insanlar ile birlikte olmaktan hoşlandığımızı inkar edemeyiz. Aynı şekilde, eğer köpeğiniz sizi anlayabilirse, size olan sevgisini daha fazla gösterecektir.

Köpeğinizin Sizi Anlamasına Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz

köpek davranışları

Şimdi soru şu ki, köpeğinizin sizi daha iyi anlamasına nasıl yardımcı olabilirsiniz? Bu göründüğü kadar kolay değil, çünkü insanlar arasında çoğunlukla kendimizi ifade etmek için sesimizi kullanıyoruz: Sevdiğimiz, istediğimiz ve istemediğimiz şeyleri belirtmek için.

Bu nedenle, köpeğinizin sizi daha iyi anlamasına yardımcı olmak için, köpeğinizin yorumlayabileceği basit beden dilini kullanmalısınız. Örneğin:

  • Duruş şekliniz.  Vücudunuzun güven veren bir konumda olması gerekir. Duruşunuz sert ise köpeğiniz rahatsızlık hissedecek ve hatta büyük ihtimalle korkacaktır. Şayet çok sert bir görüntü sergiliyorsanız, köpeğiniz size yaklaşmayı dahi istemeyecektir.
  • Keskin hareketlerKöpeğe karşı çok net olmak önemlidir. Bazı ifadeleri ileten jestleri kolayca öğrenirler. Ancak bu ifadeleri kolayca öğrenebilmesi çin, aynı durumlar için her zaman aynı hareketleri kullanın. Ayrıca bu hareketler doğru ve kesin olmalıdır.
  • Köpeğinizin kafasını karıştırmayın. Daha önce, elinizi kaldırarak kolaylıkla yapmış olduğunuz bir jest yerine, bir süre sonra benzer bir durum için bu defa elinizi sallayabilir ve köpeğinizin daha önce vermiş olduğu gibi bir tepki vermesini bekleyebilirsiniz. Ancak, bu hiç mantıklı değildir. Köpeğinizin aklını karıştırmamak için aynı jestleri ve aynı hareketleri kullanmalısınız. Bu şekilde davranarak köpeğinizi savunmasız ve beceriksiz hissettirmeyin.

Köpeğinizle oyun oynayın, onu okşayıp sevin, ona güzel şeyler söyleyin; köpeğinizi her fırsatta şımartın. Köpekler kötü gün veya üzgün gün nedir bilmezler. Köpekler sadece onları sevmenizi isterler. Hepsi bu.

Şimdi, daha önce de bahsettiğimiz gibi, onlarla aynı dili konuşmadığımız için, köpekler bizi ne kadar sevdiklerini  söyleyemezler. En azından sözcükler ile ifade edemezler. Peki bir sonraki soru şu, bir köpeğin sizi sevdiğini nasıl anlarsınız?

Eğer Köpeğiniz Sizi Anlayabilirse, Sizi Daha Çok Sever ve Bunu Gösterir

Köpeğinizin sevgisini göstermek için yaptığı günlük şeyler vardır, örneğin, eve döndüğünüzde sizi coşkuyla karşılaması gibi. Bununla birlikte, “Ben de seni de seviyorum” anlamında daha az yaygın eylemler de vardır.

Köpeğiniz sizinle birlikte vakit geçirmek ister

Köpeğinizin, banyoya gittiğinizde peşinizden gelmesi veya koltuğunuza her oturuduğunuzda kucağınıza çıkmaya çalışması can sıkıcı olabilir, ama unutmayın ki: Bu, köpeğinizin sizi sevdiğini söyleme biçimlerinden yalnızca bir tanesidir.

Köpek sevgisi

Köpeğiniz sizi öpmek ister

Evet, aynı zamanda şunu da biliyoruz ki, köpeğinizin yüzünüzü, kulaklarınızı, boynunuzu ve vücudunuzda onun ulaşabileceği diğer kısımları yalaması oldukça rahatsız edici olabilir. Bazen de köpeğiniz ayaklarınıza da odaklanabilir – her ne kadar, bütün gün ayakkabı giymekten kötü kokmuş olsa bile.

Bunlar anlayamadığımız şeyler olabilir, ama şunu unutmayın ki: Köpeğiniz aslında bu davranışı ile size “seni seviyorum” demek istiyor. Ve bu, seni seviyorum demenin diğer yollarından yalnızca bir tanesi. 

Köpeğiniz size sarılmak ister

Bazen köpeğiniz yatağınızda ya da koltuğunuzda sizin için yer bırakmıyor olabilir, ama siz onunla birlikte vakit geçirmeyi çok seviyorsunuz ve biliyorsunuz ki, o da sizin yanınızda olmayı çok seviyor. Bu, köpeğinizin size olan sevgisini gösteren bir başka güzel ve basit bir yoldur.
Köpeğinizin davranışları zaman zaman size boğucu gelebilir, ama onu engellemeyin. Bunlar köpeğinizin sizi sevdiğini söyleme yollarıdır, çünkü o sizi anladığını gösteriyor. Eğer köpeğinizin sizi anlamasına yardımcı olursanız, onun size olan sevgisi her gün büyüyerek artmaya devam edecektir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.