Kedinizin Sizi Sevdiğini Nasıl Anlarsınız?

Kedinizin Sizi Sevdiğini Nasıl Anlarsınız?

Son Güncelleme: 26 Ağustos, 2018

Kediler köpeklerden daha bağımsızdırlar ve duygularını da daha az ifade ederler. Bu da onların nasıl hissetiklerini anlamamızı zorlaştırabilir. Ancak, kedilerin vücut dillerini okumayı öğrenirseniz, duygularını da az çok anlayabilirsiniz. Bu makalemizde, kedinizin sizi sevdiğini nasıl anlarsınız, ondan bahsedeceğiz.

Kedinizin Sizi Sevdiğini Nasıl Anlarsınız?

Sadece kedinizi dikkatlice izlemeniz ve size olan sevgisini gösteren birkaç davranışı analiz etmeniz gerekiyor.

Sizinle Birlikte Kanepede Oturmayı Seviyorsa

Eğer koltuğa oturduğunuzda kediniz vakit kaybetmeden kanepeye çıkıyor ve yanınıza uzanıyorsa, bu hareketten kedinizin sizi sevdiğini çıkartabiliriz. Kediler köpeklerden daha az sosyal oldukları için böyle bir davranış, kuşkusuz, kediniz tarafından size yapılan bir sevgi gösterisidir.

Bununla beraber, bazen inatçı doğaları devreye girer ve siz ne kadar isteseniz de yanınıza oturmak istemezler. Ama unutmayın, kedi sahibi olmak da böyle bir şey…

Kafasını Size Sürtüyorsa

Eğer ara sıra kediniz yanınıza geliyor ve kafasını size sürtüyorsa, bu, sevgi gösterisidir. Bu davranışı analiz eden birçok uzman, kedilerin bu hareketi yapma sebeplerinin karşıdaki kişiye duygularını ifade etmek olduğunu onayladı. Bu duygular bağlılık, sevgi ve onaylamadır. Daha ne isteyebilirsiniz ki?

Sizi Gördüğünde Miyavlıyorsa

Bariz bir şekilde, sadece aç veya susuz oldukları zaman da miyavlayabilirler. Ancak, direkt size bakarak miyavlıyorlarsa, bunun sebebi sizinle daha samimi bir şekilde iletişim kurmak istiyor olmalarıdır. Sanki sizinle sohbet ediyor ve size olan duygularını açıklıyor gibiler. Çok tatlı, değil mi?

kedinizin sizi sevmesi

Sizi Artık Tırmalamıyorsa

Eğer kediniz bebekliğinden beri sizinle birlikteyse, kötü niyetli olmayan ancak iz bırakan birçok tırnak izini mutlaka deneyimlemişsinizdir. Tırmalama bir tür savunma mekanizmasıdır. Bir şeyin onlara zarar vereceğini düşündükleri zaman içgüdüsel olarak pençelerini kullanırlar.

Eğer kediniz zamanla sizi tırmalamayı bıraktıysa, bunun sebebi artık sizi seviyor olması ve size güvenmesidir. Kedilerin, yaşam biçimlerindeki değişikliklerden çok kolay bir şekilde etkilendiğini unutmayın. Kedilerin bir içgüdüye karşı koymaları, bir insanın kötü bir alışkanlığı bırakması kadar zordur. Bu, sevgilerinin bir kanıtı değilse, nedir?  

Misafirler Geldiği Zaman Ortadan Kayboluyorsa

Muhtemelen arkadaşlarınız ziyarete geldiği zaman kedinizin de yanınızda olmasını istersiniz. Ancak, insanlar ziyarete geldiği zaman kediniz ortadan kayboluyorsa ama sizin yalnız olduğunuz zamanlarda hep yanınızdaysa, bunun sebebi sadece sizinle birlikte olmak istemesi değil midir?

En azından, kediniz sizi çok takmadığında ya da sizinle çok fazla vakit geçirmek istemediği zamanlarda, sizi başkalarına tercih etmeyeceğini hatırlarsınız. Kedinizin sevgisini anlayabilmeniz için hareketlerini yakından gözlemlemelisiniz.

Ayağınıza Uzanıyorsa

Bu hareket köpeklerin de çok sık yaptığı bir harekettir ancak kediniz yapıyorsa, bunun sebebi size bir şeyler ifade etmek istiyor oluşudur. Eğer koltukta oturuyorsanız ve kediniz bacaklarınıza dolanıp ayağınıza uzanıyorsa, sizin sıcaklığınızı ve ilginizi istiyor demektir. Sizinle birlikte olmak istiyor ve sizi seviyor. Bundan şüpheniz olmasın!

kedinizin size olan sevgisi

Masaj Yapıyorsa

Kedilerin yaptığı bu hareket bazı insanları, özellikle bu insanlar uyuyorken yapılıyorsa rahatsız eder, ancak bu hareket, sevgilerinin mükemmel bir ifade şeklidir.

Patilerinin tabanları bir çeşit iletişim şeklidir çünkü buradan feromon salgılarlar. Bu yüzden, bir kedi bu hareketi yaptığında karşısındaki kişiyi etkilemek istiyordur. Eğer kediniz kıyafetlerinize ya da çarşaflarınıza masaj yapıyorsa bu, sizi seviyor, sizinle birlikte olmak istiyor ve sizin de sevginizi bekliyor demektir!

Kedinizin sizi sevdiğini nasıl anlarsınız başlıklı makalemizi okuduğunuza göre, kedinizin sizi sevdiğini gösteren bariz işaretlerin artık farkına varmış bulunuyorsunuz. Kedinizin başka garip şekillerde sevgisini gösterdiğini düşünüyor musunuz?

Kedinizden bir daha asla şüphe etmeyin ve size olan sevgisinin kıymetini bilin. Belli ki, tüm bunları sadece canı istediği zaman yapıyor; kedilerin nasıl olduğunu bilirsiniz!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.