Kedinize Nasıl Eğitim Verirsiniz?

Kedinize Nasıl Eğitim Verirsiniz?

Son Güncelleme: 14 Ağustos, 2018

Kediler son derece meraklı, akıllı hayvanlardır ve bir adım sonra ne yapacaklarını öngörmeniz neredeyse hiçbir zaman mümkün değildir. O güzel yüzleri ve zarif vücutlarıyla bizi kendilerine öyle bir çekerler ki, bir bakmışız kucağımızda bir kediyle eve dönüyoruz. Kedinizle evde geçen ilk günler, iki taraf için de hareketli bir deneyim olacaktır. Bu yazımızda kedinizi eve alıştırmak ve aranızda kuvvetli bir bağ oluşturmak için neler yapabileceğinizi anlatıyoruz.

Mutlu kedi söz dinleyen kedidir

Kedinizle evde huzurlu bir yaşamın sırrı karşılıklı anlayışta yatar. Kedilerin iletişim kurma yöntemlerinin o anki duruma ve ruh hallerine göre oldukça değişken olduğunu aklınızda bulundurmalısınız.

Köpekler, bir şey istediklerinde bunu anlatmakta bir sıkıntı yaşamazlar. Ancak kediler siz hiç fark etmeden stres ve endişe içinde boğulmaya başlayabilir. Kedilerde dikkat edilmesi gereken davranışların bir listesini çıkardık:

oyuncu yavru kedi
  • Saklanması ya da sizinle iletişim kurmaktan kaçınması. Tüm kediler zaman zaman insanlardan uzaklaşmak ister ancak kedinizin kendini kötü hissedip sürekli yalnız kalmak istemesine neden olabilecek bazı sağlık sorunları da söz konusu olabilir. Böyle şüpheleriniz oluşursa hemen veterinerinizle iletişime geçin.
  • Evdeki her şeyi tırmalama. Yeni bir mobilya aldıysanız, evin görünüşü kedinin gözünde değiştiği için etrafa kokusunu bırakarak bölgesini işaretleme gereği duyacaktır. Evinizde kısa süre önce yenileme yaptıysanız veya çevrede çok fazla kedi varsa kediniz stres ve anksiyete yaşayabilir.

Kedinizin beden dilinden mutlu olduğunu da anlayabilirsiniz; yukarı kalkmış sallanan bir kuyruk, size sürtünmesi ve oyun oynamak istemesi kedinizin sağlıklı ve mutlu olduğuna yönelik işaretlerdir.

Kedinize eğitim verme yöntemleri

Tabii ki, bir hayvanı içgüdülerine karşı gelecek ya da doğal gelmeyecek bir şey yapmaya zorlamak ne kadar eğitim verirseniz verin mümkün değil. Ancak sahibi olarak kedinizin enerjisini başka yönlere kaydırmasını veya yeni yetenekler geliştirmesini sağlayabilirsiniz. Doğru uyarıcıyı bulursanız, kediniz istediğiniz şekilde yanıt verecektir.

Eğitim sırasında amaç, kedinin belli bir davranışı bir komutla eşleştirmesidir. Peki, kedinizi bu seviyeye getirmek için ne yapmalısınız?

  • Öncelikle, pozitif pekiştirme yöntemi uygulayarak başlayın. Yani sevdiği bir şeyi, uyarıcı ve ödül olarak kullanmayı deneyin. Kediniz, öğretmek istediğiniz davranışı içgüdüsel hale getirdikten sonra artık ödül vermenize de gerek kalmayacak. Yavaş yavaş ödül vermeyi azaltıp yerine okşama ve sözlü tebrik kullanmayı deneyin.
  • Anlaşılır ve net olun. Bu kısım gerçekten çok önemli. Eğer sık sık kuralları değiştirirseniz, bir hayvanın ne istediğinizi anlaması mümkün değil. Sürekli aynı komutu veya uyarıcıyı kullanmalısınız. Bir kere öğrenmelerinin ardından tekrar öğretmeniz gerekmeyecek.
  • Kedinizi eğitmeye olabildiğince erken başlayın. Kediniz daha yavruyken başlamanız, verileni çabuk anlayabilmesi için ideal olacaktır. Küçüklükten itibaren çevresinde insan olmasına alışması da oldukça önemlidir.
  • Olumsuz pekiştirme kullanmayın. Kediler, koltuklarınızı tırmalayabilir ya da çiçeklerinizi kemirebilir. Ne olursa olsun fiziksel olarak onlara zarar vermeyin. Bunun yerine kedinizi eğitmeye çalışın. Genelde aniden sesinizi yükseltip “Hayır!” ya da “Çık dışarı!” demenizi anlarlar. Ancak işe yaramazsa sprey şişeyle su sıkmayı deneyebilirsiniz.
tekir kedi

Clicker kullanarak eğitim nasıl olur?

Clicker ile eğitim, negatif pekiştirme içermeyen bir eğitim yöntemidir. Üstüne bastığınızda klik sesi çıkaran plastik bir cihaz kullanarak uygulanır. Bu ses, kedinin duymaya alışkın olduğu bir ses değildir, böylece kolayca kafasında bir komutla eşleştirebilir.

Clicker ile eğitim için sabırlı olmanız ve küçük hedeflerle başlayıp yavaş yavaş ilerlemeniz gerekiyor. Öncelikle kedinizin klik sesine alışması gerek. Her klik sesini takiben ona bir ödül verirseniz, bu sese dikkat etmesi gerektiğini öğrenecektir.

Clicker cihazını etkili bir şekilde kullanabilmek için öneriler:

  • Klik sesi kediniz sizin istediğiniz komutu yerine getirdiği anda duyulmalı, yaptıktan sonra değil.
  • Komut başına sadece bir kez klik sesi kullanmalısınız, yoksa kedinin kafası karışabilir.
  • Oturma ya da çağırdığınızda gelme gibi basit komutlarla başlayın.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.