Japon Bobtail Kedileri

Japon Bobtail Kedileri tarihi bir geçmişi olan bir kedi ırkıdır.
Japon Bobtail Kedileri

Son Güncelleme: 20 Ağustos, 2018

Japon Bobtail kedileri belki de dünyaca ünlü kedilerden bir tanesidir. Bazı insanların bu kedilerin şans getirdiğine inandıklarını biliyor muydunuz? Bu Bobtail kedisi ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin. 
Bu ırk Japonya’daki en eski ırklardan bir tanesidir. Tam olarak hangi ırktan geldikleri bilinmese de, uzun zamandır Japonlarla birlikte yaşadığı kesindir. Bu kedilerin efsanelerde, mitlerde ve korku hikayelerinde geçtiğine dair 15. yy’a kadar uzanan kayıtlar vardır.

bobtail kedi

Bu kedilerin 6. yy’da Çin’e götürüldüğü tahmin ediliyor. 17 .yy’da, bu kedilerin Japon sokaklarında serbestçe dolaşması oldukça sıradan bir olaydı.

Japon Bobtail Kedileri: Özellikleri

Orta boyutlardaki bu kediler, resesif bir genden dolayı yay gibi gerilmiş kısa bir kuyruğa sahiptirler. Kuyrukları tavşan kuyruğunun daha kıllı versiyonudur. Doğu’ya özgü kedilerin çoğunda olduğu gibi, hafif kaslı olmakla birlikte oldukça ince bir bedene sahiptirler.

Arka patileri ön patilerinden daha büyük olduğu için her an bir şeye atlayabilirlermiş gibi gözükürler. Tüyleri pürüzsüz, yumuşak ve uzundur ancak sıra dışı bir özellik olduğu için insanların dikkatini çeken kuyrukları kısa tüylüdür. Her kedinin kuyruk yapısı farklıdır.

Japon Bobtail kedisinin tüyleri genelde vücudunu kaplayan renkli, geniş beneklerle kaplıdır.Tüyleri beyaz, kahverengi, siyah ve bazen de krem rengi arasında değişir. Belirgin bıyıkları, sivri kulakları ve üçgen yapılı bir yüzü vardır. Doğu’daki diğer hayvanlar gibi, bu kedilerin gözleri de yuvarlaktır.

Oyuncu Aile Üyeleri

Japon Bobtail kedileri aile ortamı için harika bir seçimdir. Oldukça enerji dolu oldukları için çevrelerindeki şeyleri keşfetme konusunda meraklıdırlar. Kişilik açısından ise oldukça sevgi doludurlar. Sevgi ve ilgi istedikleri için sahiplerinin peşlerinden ayrılmazlar.

  • Oldukça “geveze” kedilerdir. Konuşulduğu zaman genelde bir miyavla karşılık verirler.
  • Herkesi patileriyle karşılamayı severler. Kapı açıldığı zaman dikkatlice bakarsanız misafirleri karşıladıklarını görürsünüz.
  • Oyun oynamayı sevdikleri için çocuklarla iyi anlaşırlar. Bu şekilde eğlenmelerini ve fiziksel olarak aktif olmalarını sağlayabiliriz.

Neredeyse bütün hastalıklara karşı bağışıklıkları olan, oldukça sağlıklı kediler olduklarına da değinmemiz gerekir. Çiftleştiklerinde ise, diğer kedi türlerinden daha hızlı yürüyen üç ya da dört yavru doğuracaklardır.

  • Doğumdan itibaren (kuyrukları yarım gelişmiş bir şekilde doğsalar bile) gelişmeye devam edecektir.

16. yy’da ipek sektörü bu kediler yüzünden krize girmiştir. İ pek böceklerini  avlamaktan hoşlanmaları, bu kedileri sonunda kapı dışarı etmeye yetmiştir.

Gizemli bir kedi

Bobtail kedisi, bazı efsanelere ilham kaynağı olacak kadar uzun süre Japonlarla birlikte yaşamıştır.

bobtail kedisi

Trajik bir geçmiş

Japon efsanelerine göre, bobtail kedilerinin özelliği olan kısa kuyrukları, bir kedinin bir ev yangını sırasında kuyruğunu yakması sonucu oluşmuş. Korkmuş bu kedi, kuyruğu alev alev yanarken önüne çıkan her şeyi yakarak  şehri birbirine katmış . Bu yüzden, İmparator böyle bir olayın bir daha yaşanmaması için bütün kedilerin kuyruklarının kesilmesine karar vermiş.

Canavar kedi: Bakeneko

Japon halk bilgisine göre, Bobtail kedileri belli bir yaşa ve boyuta gelince Bakeneko’ya dönüşüyorlar. Agresifleşiyorlar, kuyrukları uzuyor ve sokaklarda dolaşarak çevredeki sakinlere saldırıyor.

  • Tam tersine, Maneki-Neko ya da başka bir deyişle şanslı kedi de ortaya çıkabilir. Tokyo yakınlarındaki Budist tapınağı olan Gotokuji’de, bu efsaneye adanmış bir mabet bulunmaktadır. Bu kedilerin heykellerini dünyanın dört bir yanında bulabilirsiniz. İlginç bir biçimde, insanlar bu kedileri Çin geleneğine ait sanmakta.

Hepsini göz önünde bulundurursak, Bobtail kedileri evde beslenebilecek en iyi evcil hayvanlardan biridir. Size kesintisiz bir mutluluk ve dostluk sağlayacaktır. Eski Japon efsanelerine inanıyorsanız, iyi şans getireceklerinden bahsetmemize gerek bile yok.

Fotoğrafların kaynağı: Speznas35


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.