Kedinizin Evin Her Yerini Tırmalamasını Engelleme Yolları

Kedinizin koltuğu tırmalamasının sebebi tırmalama eylemini seviyor olması, ya da bundan keyif alıyor olması, ya da sizi sinirlendirmek istemesi değildir. Kedinizin eylemleri aslında yalnızca biyolojik ve uyum ile ilgili bir durumdur
Kedinizin Evin Her Yerini Tırmalamasını Engelleme Yolları

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2018

İster sıkıldığı için kendi bölgesini işaretlemek olsun, ister tırnaklarını törpülemek için olsun, kediler birçok yüzeyi veya nesneyi tırmalamak için kullanabilirler.  Her ne kadar kedilerin kötü niyetleri olmasa da, ya da bilerek yapmasalar da, mobilyalarımızın onların tırnakları ile paramparça olabileceği bir gerçektir. Bu yazımızda, kedinizin evinizin her yerini tırmalamayı bırakması için bazı tavsiyeler vereceğiz.

Kedinizin Evin Her Yerini Tırmalamasını Engellemek Mümkün Mü?

Bütün kediler çeşitli yerleri tırmalama ihtiyacı duyarlar. Eğer yabani kedilerden söz ediyorsak, onlar bir ağacı, bir kayayı veya bir ağaç dalını tırmalarlar… Ancak evcil kediler çoğu zaman ne bir ağaç, ne bir kaya ne de bir dal bulabilirler. İşte bu yüzden sanki sizin eşyalarınıza karşı sinirleniyormuş gibi görünürler.

Hayvanların iç güdülerini ya da belirli ilkel (yabanî) davranışlarını değiştiremeyeceğimiz için, evcil hayvanımızın her şeyi tırmalamalarının arkasında yatan sebepleri anlamamız çok önemlidir. Bunun bir sebebi tırnaklarını korumak, ölü kısımları törpülemek olabilir. Diğer sebepler ise diğer kedilerle iletişim kurmak, stresten arınmak, ya da onlara ait olduğunu düşündükleri bölgeyi işaretlemek için izlerini bırakmak olabilir.

Yani, az önce de belirttiğimiz gibi, kedinizin koltuğu tırmalamasının sebebi tırmalama eylemini seviyor olması değildir. Ya da bundan keyif alıyor olması, ya da sizi sinirlendirmek istemesi de değildir. Kedinizin eylemlerinin aslında yalnızca biyolojik ve uyum ile ilgili bir durum olduğunu anlamanız gerekir.

Kedinizin Evin Her Yerini Tırmalamayı Bırakması İçin Tavsiyeler

Kediniz bir yerleri tırmaladığında onu bin kez uyarabilirsiniz… Ama emin olun ki kediniz bin birinci kez davranışını tekrar edecektir. Elbette ki bu şekilde davranmasına izin vermeniz gerekmez; ancak en sevdiği yerlere zarar vermesini engellemek için bazı taktikler uygulamanız gerekir. Bunlardan bazıları:

1. Kedinizin zevklerini öğrenin

Bir kedinin en çok tırmaladığı yer koltuklar olsa da, bazıları perde, halı ya da masaları tırmalamayı tercih eder. Bu kısmen tırmaladığı şeyin dokusu veya malzemesi nedeniyle, ya da evin içinde işgal ettiği yer nedeniyle olabilir.

Kedinizin evinizdeki kullanılmış mobilyaların en eski kısmını tırmalamayı seçmesi de oldukça olasıdır, bu sayede  sizin onun için çok önemli biri olduğunuzu göstermek için feromon hormonunu oraya bırakmış olacaktır. Böyle bir durumda, siz orada bulunmayacağınız zaman o eşyanın üstünü kalın bir şey ile örtmeniz en iyi yöntem olacaktır.

2. Tırmalama tahtası alın

Kedinizin evin her yerini tırmalamasını engellemenin bir diğer yolu ise, izin verdiğiniz bir yerde oynaması için ona oyuncaklar veya başka nesneler sunmaktır. Evcil hayvan dükkanlarında “tırmalama tahtası” denen bir şey bulabilirsiniz. Ayrıca bir sicim ipi, karton ya da mukavva ve biraz da hayal gücü ile siz kendiniz de bir tırmalama tahtası yapabilirsiniz.

Kedinizin ilk başlarda tırmalama tahtasına çok fazla dikkat etmeyeceğinin bilincinde olmanız gerekir; çünkü önce ona alışması gerekir. Kedinizin tırmalama tahtasına daha çabuk alışması ve onu kullanmaya başlaması için, genelde  tırmaladığı nesnenin veya koltuğun yanına koyabilirsiniz. Kedinizi tırmalama tahtasını kullanması için zorlamayın. Yanına gitmesine ve ona alışmasına müsaade edin.

3. Alüminyum folyo ile kaplayın

Eşyalarınızı yeni yıl hediyesi gibi kaplamak çok hoş bir şey değil, haklısınız. Ancak bu, kedinizin evin her yerini tırmalamasını engellemenizi sağlayabilir. Kediler, konu tırnaklarını törpülemek olduğunda alüminyum folyonun çıkardığı sesten pek hoşlanmazlar.

4. Ev yapımı tarifler kullanın

Evcil hayvan dükkanlarında, kedileri eşyaları tırmalama eyleminden sözde vazgeçirmesi gereken spreyler vardır. Ancak bu spreylerin etkileri hem kanıtlanmamıştır, hem de kedinize tırnaklarını törpüleyeceği başka bir nesne ya da eşya vermediğiniz sürece bu spreyler pek işe yaramayacaktır.

Bazı insanlar karanfil yağının kokusu kedileri uzaklaştırdığı için, kediler tarafından işaretlenmiş eşyalara karanfil yağı sürmenin faydalı olacağını söylüyorlar.

Sizin de ulaşabileceğiniz bir diğer seçenek ise turunçgillerden herhangi bir meyveyi kullanmak: limon ya da portakal kabuğu kullanabilir ya da bir sprey şişesine birkaç damla damlatabilirsiniz.

5. İyi davranışlarını ödüllendirin

Eğer kediniz bir şeyleri tırmalarken ona bağırırsanız ya da azarlarsanız bunun hiçbir faydası olmaz. Aksine, onu yalnızca korkutmuş olursunuz. Kedinizin bir yerleri tırmaladığını görürseniz, onunla sakin ve nazik bir şekilde konuşmanız ve onu tırmalama tahtasına doğru yönlendirmeniz daha iyi bir seçenek olacaktır. Ve eğer kendi isteğiyle tırmalama tahtasına yaklaşırsa, onu severek ya da ona bir ödül maması vererek, bu davranışının karşılığını vermeyi unutmayın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.