Kedinize Nasıl Sevgi Gösterebilirsiniz?

Kedinize Nasıl Sevgi Gösterebilirsiniz?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kediler gösterdiğiniz ilgiden çok memnun görünseler de, onlara çok daha farklı yollarla sevgi ve ilgi gösterebileceğiniz de başka bir gerçektir. Eğer kedinize ilgi göstermek ve onu sevmekle ilgili bir problem yaşıyorsanız, o halde bu işin sırrı kedinizin sizi tırmalayarak ya da ısırarak size karşılık vermesini engellemektir. Bu makalede, kedinize doğru bir şekilde sevgi göstermenin yolunu öğreneceksiniz.

İnsanlar çoğu zaman kedilerini çok ani hareketlerle ve onları sıkıştırarak severler. Bu da kedilerin onlara tepki göstermesine sebep olur. Bu tepki kediyle onu seven kişi arasında kötü bir ilişki olmasından kaynaklanır.

Nazik Bir Yaklaşım

mutlu yavru kedi

Kedinizi severken yapmanız gereken ilk şey ona nazik bir şekilde yaklaşmanız olmalıdır. Sadece sizi koklayabilecekleri kadar onlara yaklaşın. Ki sizin onlara hiçbir şekilde zarar vermeyeceğinizden ve kötü davranmayacağınızdan emin olabilsinler. Eğer kediniz sizi koklamaya ya da elinize doğru yaklaşıp kendisini sevdirmeye başladıysa, bu iyiye işarettir. Ve kedinizin onu sevmenize izin verecek olması kuvvetle muhtemeldir.

Kedinizin güvenini kazandıktan sonra, parmak uçlarınızla kedinizin kafasını okşayın. Özellikle de kulaklarının arkasındaki bölgeyi sevin ve ardından da vücudunun kalan bölgelerine doğru ilerleyin. Parmaklarınızı bir kedinin en hassas bölgesi olan kulaklarının arkasında gezdirdikten sonra, bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Ellerinizi boynundan kuyruğuna doğru gezdirin; ancak asla tersini yapmayın. Ancak yine de kedinizi severken birazcık da olsa elinizi bastırabilirsiniz. Unutmayın, her zaman yumuşak ve hassas hareketlerle kedinizi sevmeniz gerekir.

Dikkat Etmeniz Gereken Bazı Noktalar

Kedinizin kuyruğunu tutmaktan ya da vücudunun yan tarafını zorla sevmekten kesinlikle kaçının. Eğer kediniz ona gösterdiğiniz ilgiden keyif alıyorsa, buna size sürtünmek için etrafınızda dönerek karşılık verecektir.  Böyle bir durumda, sevgi gösteren kişi siz değil kediniz olacaktır.

Diğer bir yandan ise eğer kedinizin kulakları geriye doğru gitmişse, bu onu sevmenize izin vermeyecek anlamına gelir. Bu gibi bir durumda ona dokunmamanız en iyi seçenek olacaktır. Eğer kediniz gelip yanınızda yatıyorsa, sizden onu sevmenizi istiyor olabilir. Ancak aynı zamanda bu konuda belki de isteksiz davranıyordur. Eğer durum buysa hemen durmanız gerekir. Çünkü yalnızca biraz sıcaklık arıyor olabilirler.

Kedi sahiplerinin kedilerini sevmek için sık sık uyguladıkları yöntemlerden bir tanesi, kedilerini okşamaktır. Ancak bütün kediler bundan hoşlanmayabilir. Eğer kedinizle aranızdaki ilişki mükemmel değilse, bunu yapmamanız çok daha iyi olacaktır.

Kedilerin Karnını Okşamak

Bunu yapmak, kesinlikle çok akıllıca verilmiş bir karar değildir. Kediler çok rahat hissettikleri zaman sırt üstü yatarak karınlarını gösterebilirler. Ancak, bu her zaman sizin onu sevmenizi istediği anlamına gelmez. Özellikle de çoğu kedinin bunu yapmanızdan hiç hoşlanmadığını düşünürsek.

Kedilerin bunu yapmasının sebebi, onları potansiyel avcılardan koruyacak kedi içgüdülerinin olmasıdır (kediler, karınlarını sevdirmekten çok hoşlanan köpeklerden farklıdırlar). Karın bölgesi, bütün hayati organların bulunduğu hassas bir bölgedir.

Kedilerin Mırlaması

Kedinizin mırladığını duyduğunuz zaman, bunun anlamı sizin onu sevmeniz için dikkatinizi çekmeye çalışıyor olması demektir. Uzmanlar kediniz mırladığında onları sevebileceğinizi söylemektedirler. Ancak yine de onlara dokunmadan önce izin almanız ve tüm kontrolü yine onlara bırakmanız önemlidir.

Kedinin mırlarken çıkardığı ses, mutluluğunun bir göstergesidir. Çok hafif bir mırlama, kedinizin memnun olduğu, yüksek sesli bir mırlama ise kedinizin gerçekten çok mutlu olduğu anlamına gelir. Aynı zamanda, aşırı derecede mırlama ise kedinizin inanılmaz derecede mutlu olduğu anlamına gelir. Ancak bazen kediniz bir şeyden rahatsız olduğunda da çok yüksek sesle mırlayabilir. Bu nedenle, böyle bir durumda dikkatli olmanız gerekir.

Kedilerin Ayaklarına Dokunmamaya Özen Gösterin

uyuyan kedi

Kedinizi çok iyi tanıyana ve onun bundan hoşlandığından emin olana kadar kedinizin patileri ile oynamamalısınız. Kedinize dokunmaya sadece onu sakinleştirmek ve rahatlamak amacıyla başlamalısınız. Ardından patilerine dokunmanıza izin verip vermeyeceğine bir bakabilirsiniz. İlk olarak sadece bir parmağınızla kedinize dokunmakla başlayabilirsiniz.

Her ne kadar çoğu kedi onlarla oynamak için patilerine dokunulmasından hoşlanmasa da, onları bu konuda eğitmek mümkündür. Bazı eğitimler bu konuda çok şey başarmanıza yardımcı olabilir. Örneğin kedinizin tırnaklarını yavaş bir şekilde ve adım adım ödül vererek kesmek, onu buna alıştırabilir. Ancak her ne olursa olsun kedinizi sevmek istiyorsanız, bu konuda çok sabırlı olmanız gerekir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.