Kediniz Neden Kucağınızda Uyumaya Bayılıyor?

Kediniz Neden Kucağınızda Uyumaya Bayılıyor?

Son Güncelleme: 11 Temmuz, 2018

Kış başlamak üzereyken, geceleri dışarıdan (yani bu durumda kedinizden) biraz fazladan ısı almak problem olmayacaktır; ancak yaz aylarında bu çok can sıkıcı olabilir. Kediniz, yılın hangi zamanı olduğundan bağımsız olarak kucağınızda uyuduğu zaman bu sizi rahatsız ediyor mu?  Öyleyse, bu makale bu konu hakkında sizlere biraz bilgi verecektir.

Kedinizin favori etkinliği: Kucağınızında Uyumak

Diyelim ki sizin yatma vaktiniz geldi ve kediniz yine aynı şeyi yapıyor: Siz tam yatığınıza uzanmak üzereyken, birdenbire kediniz size daha yakın olmak için durumdan faydalanmak istiyor….  O kadar yakın olmak istiyor ki, kucağınıza uzanıp kısa bir uyku bile çekebiliyor. Buna bir süre dayanabilirsiniz; ama onu kucağınızdan almak ya da artık uyumak istediğiniz o an er ya da geç geliyor. Peki sizce kediniz neden böyle davranıyor?

1. Çünkü kediniz kendini güvende hissediyor.

kucakta uyuyan kedi

Kediler, henüz yavru oldukları zamanlarda annelerine çok yakın bir şekilde uyurlar. Dolayısı ile iç güdüsel olarak, artık kedinizin annesi sizsiniz. Bu nedenle, kediniz yaşamının ilk aylarında bu alışkanlıklarını tekrar edecektir. Eğer evcil hayvanınız sizin kucağınızda uyumak istiyorsa; bunun sebebi onun güvenliğini tehdit edebilecek herhangi bir durumun ortaya çıkma ihtimalinde, güvende hissetmek istemesidir. Sizinle temas halinde olarak, kötü herhangi bir şey olmayacağını biliyor.

2. Rahat Olmak İçin

Kedinize en pahalı yatağı da almış olsanız, bu onun için hiçbir şeyi değiştirmeyecektir… Kedilere sahiplerinin vücudundan daha rahat gelen başka hiçbir yer yoktur. Kediniz, patilerini, karnını ve başını kucağınızda bulduğu tüm alana yayarak yatacak ve uzun bir süre de orada kalacaktır.

3. Vücudunuzun Sıcaklığı İçin

Hayvanlar, doğal yollardan ısı almak için genellikle güneşin altında uyuklarlar. Gece ise, güneş orada olmadığı için vücudunun ihtiyacı olan ısıyı başka bir kaynak tarafından elde etmek durumunda kalırlar. Hal böyle olunca da, siz kedi sahipleri bu iş için biçilmiş kaftansınız! Mevsim yaz olmasına rağmen, kedilerin uyumak için bu sıcaklığa ihtiyacı vardır.  Bu yüzden kışın kediler siz ve battaniyeler arasında uyumak isterler.

4. Ruhumuzu Korumak İçin

Bir kedinin yaşamındaki her şey kedinin kendi ihtiyaçları ya da arzuları etrafında döner. Aynı zamanda sahibini, meydana gelebilecek herhangi bir olaydan korumak için tetikte bekler.  Kediler, sahip oldukları enerjileri aracılığı ile insanlara son derece özel bir bağ ile bağlanırlar. Onlar bizim auramızı görebilir ve bizi kontrol altına almak isteyen kötü ya da negatif enerjileri tespit edebilirler. Bu şekilde, bu kötü ya da negatif enerjilere, kendi iyi enerjilerini kullanarak saldırırlar… Ve böylece bizler huzur içinde uyuruz.

5. Sevgi Göstermek İçin

Kedilerin arkadaş canlısı olmadığını ve bizi sevmediğini daha önce kim söyledi ki? Eğer kediniz sizin kucağınızda uyuyorsa, bunun sebebi kedinizin sizi gerçekten çok sevmesidir.  Kedinizin kucağınızda uyuması, onun size karşı ne hissettiğini kelimeleri kullanmadan ya da  duygularını çok abartmadan (mesela siz eve geldikten sonra köpeğinizin sürekli kuyruk sallaması) göstermesinin yollarından biridir.

6. Sakinleşmek İçin

kedi sahibinin kucağında

Eve vardıktan sonra yaptığınız ilk şey koltuğa uzanmak. Ancak tam o an kediniz gelip kucağınıza yatıyor. Kedinizin bunu yapmasının sebebi, sizin evde olmadığınız o zaman aralığında sizi strese sokmuş olan şeyleri fark ediyor olmasıdır. Hiç kuşkusuz ki kedinizin sevimli mırlamalarını duyacak ya da hissedeceksiniz. Bu mırlamaların amacı size güven vermek ve biraz da olsa rahatlamanızı sağlamaktır. Bu yöntem banyo terapisinden çok daha etkin bir yöntemdir!

7. Çünkü Kediler Geçmişini Hatırlar

Kediler her zaman yeni doğdukları  ve annelerinin onlara baktığı zamanlarını hatırlar. İşte bu yüzden de kucağınızda yatmaya ek olarak, ön ayakları ile size sevgi verebilir. Bunun ne anlama geldiğini biliyor musun? Bu, annesinin sütünü emmeye başladığı zamandan kalan içgüdüsel bir reflekstir. Bu, hiç şüphe yok ki, onun açısından size gösterdiği sevginin bir diğer şeklidir ve onun için en önemli şey sizsiniz demektir.

8. Sizi Hastalıklar Konusunda Uyarmak İçin

Daha önce de söylediğimiz gibi, kediler bizi çevreleyen enerjileri koklayabilir. Eğer kediniz vücudunuzda daima aynı yerde yatmak konusunda ısrar ediyorsa, kedinizin size göstermeye çalıştığı bu işarete dikkat edin.  Belki de bir hastalığınız vardır. Korkmayın; belki de ciddi bir şey değildir. Ama bir doktor tarafından kontrol edilmeye de değer.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.