Bir Kedi Sahiplenmeniz Gerektiğine Dair Dokuz Sebep

Bir Kedi Sahiplenmeniz Gerektiğine Dair Dokuz Sebep

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2018

Bir kedi mi, yoksa bir köpek mi? Bazı anlar siz de bu ikilemi yaşamış olabilirsiniz. Belki köpekleri daha çok seviyorsunuzdur; ancak belki de bir kedinin sizin hayat tarzınıza daha uygun olduğunu düşünüyorsunuzdur. Ya da tam tersi de olabilir. Kararınızı vermiş olsanız da olmasanız da, biz size bir kedi sahiplenmenin hayatınıza neden neşe katacağına dair pek çok sebep sunacağız.

Evet, kedilerle ilgili bilmeniz gereken çok fazla şey var. Onlar köpek değiller, haliyle de köpek ve kedilerin kişilikleri arasında çok büyük farklılıklar var. Kedilerden sizi kapının önünde beklemesini, kuyruklarını oynatmasını ya da her çağırdığınızda yanınıza gelmesini bekleyemezsiniz.

Kedi Sahiplenme Sebepleri: Neden Bir Kedi Sahiplenmeliyiz?

kafeste sahipsiz üç yavru kedi

Kediler, köpeklerden farklı olsalar da, bu kedilerin de harika birerdost olamayacakları anlamına gelmez.  Hatta, kedileri köpeklerden daha kolay yapan bazı özellikleri vardır; ki bu özellikleri hayatımızı bir miktar da olsa daha kolay bir hale getirir. İşte bir kedi sahiplenmenin neden harika bir fikir olduğuna dair pek çok sebepten bahsettiğimiz listemiz:

Kediler avcıdır

Evinizde fare ya da böcek var mı diye hiç endişelenmeyin. Kediler doğuştan avcılardır; hareket eden her şeyi avlarlar. Buna ek olarak, kedilerin kemirgen hayvanları kovalamasına dahi gerek kalmaz; çünkü kemirgenlerin yeni kedi arkadaşınızın yalnızca varlığını görmüş olması bile, derhal ortadan kaybolmaları için yeterlidir.

Kediler düzenli hayvanlardır

Köpeklerin aksine, kediler derli toplu hayvanlardır ve alışkanlık haline gelmiş, rutin şeylerden hoşlanırlar. Her gün aynı saatte aynı şeyleri yaparlar. Yani şansınıza, kedilerde köpeklerde olduğu gibi evi birbirine katma kaygısı  yoktur.

Kediler temizdir

Neden bir kedi sahiplenmeniz gerektiğine dair sebeplerden bir diğeri de kedilerin temiz olmasıdır. Köpekler gibi sürekli özel bir temizliğe ihtiyaç duymazlar. Kediler kendilerini temizlerler ve her zaman kendilerine ait alanı temiz tutarlar.  Ne kadar olumlu bir bakış açısı değil mi?

Kedileri dışarı çıkarmanız gerekmez

Kediler, köpekler gibi sürekli dışarı çıkma ihtiyacı duymazlar. Dolayısı ile, işi gereği saatlerce evden uzakta olan, uzun saatler boyunca çalışmak zorunda olan kişiler için bir kedi evlat edinmek bir avantaj olacaktır. Fakat sırf dışarı çıkmaya ihtiyaçları yok diye, bu egzersiz yapmalarına gerek olmadığı anlamına da gelmez. Bu sebeple kedinizle oynamayı ve bu sayede ona biraz fiziksel aktivite yaptırmayı unutmayın.

Kediler tuvalete kendileri giderler

Köpeklerin kendi ihtiyaçlarını nerede karşılamaları gerektiğini öğrenmek için zamana ve eğitim için sizin çaba sarf etmenize ihtiyaçları vardır. Bunun tam aksine, kedilerin ise yalnızca kendi idrarı ile nemlendirilmiş bir parça kağıda ve bu kağıdın kumunun olduğu kaba konulmasına ihtiyacı vardır.  Bu dakikadan itibaren kediler nereye tuvaletlerini yapmaları gerektiğini bileceklerdir.

Kediler alanlara kolay adapte olurlar

Kediler esnektir ve her an her yerde olabilirler. Yüksekte bir yerlerin üstünde ya da yerde olmaları onlar için gerçekten de çok fark etmez. Patileri hiçbir engele takılmaz, bir yerlere çarpmazlar, düşmezler ve ulaşılması en zor yerlere dahi girip çıkabilirler. Etrafta koşturmak ya da kendilerini rahat hissetmek için çok genişalanlara ihtiyaçları olmaz.

Kediler yalnız kalabilir

Eğer haftasonu evde olmayacaksanız kedinizi nereye bırakacağınız ile ilgili endişe duymanıza gerek kalmaz; çünkü kediler yemeği ve suyu olduğu sürece yalnız başlarına kalabilirler. Tabii yine de en iyisi aileden birinin ya da bir arkadaşınızın arada bir onu ziyaret etmesidir.  Kediniz birkaç günlüğüne de evde kalsa onun için çok bir sorun olmaz.

Kediler sessiz hayvanlardır

Ne yazık ki her şeyden şikayet eden pek çok komşu vardır. Ve eğer köpeğiniz varsa, bu genelde bir problem olur. Ancak kediler sessizdirler; dolayısı ile yaşadığınız çevrede herhangi bir probleme sebep olmayacaklardır. Ayrıca bir kediniz olduğunda geceleri gürültüden de rahatsız olmayacaksınız; sadece gece geç saatte ya da sabahın erken saatlerinde size sırnaşıp yalamaya çalışan bir kedi tarafından uyandırılabilirsiniz.

Kediler sevgi doludur

kedisini öpen küçük kız

Her ne kadar insanlar arasında tek başına yaşayan hayvanlar olarak ün salmış olsalar da, onları sahiplenmeniz gerektiğine dair sunduğumuz sebeplerden bir diğeri de kedilerin sevgi dolu olmalarıdır. Bu hayvanların çok sevgi dolu olduklarını ve şımartılmaya, kendilerini sevdirmeye ihtiyaçları olduğu her an sizi arayacaklarını bilmeniz gerekir. Ki bu sık sık yaşanacaktır. Ancak sizin ona gösterdiğiniz ilginin aynısını ondan beklemeyin, ne de olsa tek başına yaşayan hayvanlar olarak ün salmışlardır.

Hala bir kedi sahiplenmeyi düşünüyor musunuz? Bir kedi sahiplenmeniz için bahsettiğimiz sebeplerin hepsinin sizin için birer avantaj olduğunu görebilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak kedilerin farklı farklı renkleri, boyutları ve farklı farklı tüyleri vardır. Bu özellikleri, onlardan birini daha kolay seçmenizi sağlar. Tekrar tekrar düşünmeyin ve bir kedi sahiplenin; eminiz ki pişman olmayacaksınız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.