Kedilerin 6 Farklı Yüz İfadesi ve Anlamları

Kedilerin 6 Farklı Yüz İfadesi ve Anlamları

Son Güncelleme: 21 Temmuz, 2018

Çoğu insan kedilerin gizemli ve ifadesiz olduğunu düşünüyor. Köpekler ve diğer evcil hayvanlar kuyruklarını sallayarak ve beden dilini kullanarak duygularını ifade ediyorlar. Kediler ise anlaşılması biraz daha zor hayvanlar. Bu yüzden, kedileri anlamak için yüz ifadelerine ve mimiklerine dikkat etmelisiniz. Peki kedilerin beden dillerinin ne anlama geldiğini bilmek ister misiniz? Bu makalede sizlere kedilerin yüz ifadeleri hakkında bilgi vereceğiz. 

Kedilerin yüz ifadeleri ve anlamlarını bilmek neden önemli?

kedilerin yüz ifadeleri

Cevap aslında çok basit, bu kedilerin iletişim kurma yolu olduğu için. Konuşamadıklarından dolayı, kediler başkalarına nasıl hissettiklerini beden dili ve yüz ifadelerini kullanarak anlatırlar. Her ne kadar kediler tamamen ifadesizmiş gibi görünseler de, mimikleri çok şey anlatır. Öte yandan, yüzlerini gözlemlemek onları gerçekten anlamaya yetmez, göz bebekleri, kulakları ve bıyıklarına bakmak da aynı derecede önemlidir.

Kedilerin en bilinen yüz ifadeleri

Sözü daha da uzatmadan, aşağıda kedileri nasıl gözlemleyeceğinizi, duygularını ve ruh hallerini nasıl anlayacağınızı anlatıyoruz.

1. Rahatlamış bir kedi

Bir kedinin rahatlamış olup olmadığını anlamak çok kolay. Başını ön bacaklarının üstüne veya herhangi bir yere koyacaktır. Normalde, gözleri yarı kapalı iken göz bebekleri genişlemiş ve rahatlamıştır. Kulakları ve bıyıkları normal bir pozisyonda durur ve kedi sakin bir şekilde mırlar.

2. Dikkat kesilmiş bir kedi

Bu yüz ifadesi herhangi bir şey ile ilgilenen kedilerin yüz ifadesine benzer. Başı yavaşça bir yana doğru döner ve göz bebekleri normal görünürken gözleri kocaman açıktır. Bıyıkları yavaşça geriye doğru hareket ederken kedi miyavlar.

3. Gergin bir kedi

Bir kedi gerildiğinde, başını vücuduna gömecekmiş gibi görünür. Kedinin başı sabit durur, gözleri ve göz bebekleri kocaman açıktır ve sanki gerginlikten birbirine karışacakmış gibi görünür.

4. Stresli bir kedi 

Bir kedi, alıştıkları sıradan rutinin dışında bir şeyler olduğu için strese girdiğinde başlarını aşağı indirir ve göz bebekleri olabileceği en geniş haldedir. Stresli kediler agresifleşebilir, hatta diğer kedi ve evcil hayvanlara saldırabilir. Böyle durumlarda kediler murlamaz, ya sessiz kalır ya da tıslar.

5. Korkmuş bir kedi

Kediler pek çok şeyden korkar, o yüzden bu ifadeyi muhtemelen kedinizin yüzünde görmüşsünüzdür. Göz bebekleri büyümüştür ve gözleri de kocaman açıktır. Kulakları yere bakar ve saklanmak için ya kucağınıza gelir ya da güvenli bir yer arar.

6. Kendini tehdit altında hisseden bir kedi

Kediler “en iyi savunma saldırıdır” felsefesine inanırlar. Bu sebeple, kendini tehdit altında hisseden bir kedi agresif bir şekilde misilleme yapar. Yüzünde hiç de dostça olmayan bir ifade vardır, kulakları kalkıktır, göz bebekleri büyümüş ve gözleri de kocaman açıktır. O yüzden bunu gördüğünüzde dikkat edin, zira size saldırmayı deneyecektir.

kızgın suratlı kedi

Kedinizin yüz ifadesini okumak onunla kurduğunuz bağı güçlendirir. Kedinizi rahatsız etmekten ve korkutmaktan kaçınırsınız. Kedinizin beden dilini gözlemlemek vermeye çalıştığı mesajı anlamak için çok önemlidir. Bu şekilde ikiniz de daha iyi bir iletişim kurarsınız.

Kedilerin insan dilini anlamasını ve kendilerini insanlar gibi ifade etmelerini beklemek boşuna bir çaba olur, çünkü onların kendi iletişim yöntemleri var. Kedinizi gözlemlemek için biraz zaman ayırın, böylece onu daha iyi anlar, farklı durumlardaki reaksiyonlarını öğrenirsiniz. Kedinize zaman ayırıp, bu tavsiyelere uyarsanız onu anlamanız çok daha kolay olur.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.