Evcil Hayvanların Ruh Sağlığınıza İyi Gelmesinin 5 Nedeni

Evcil Hayvanların Ruh Sağlığınıza İyi Gelmesinin 5 Nedeni

Son Güncelleme: 06 Haziran, 2018

Evcil hayvan sahibi olmaya karar verdiğiniz zaman, büyük ihtimalle bunun size sağlayacağı yararları düşünmezsiniz. Oysa ki, evcil hayvanlarla birlikte yaşamanın, hayatın her döneminde bizlere farklı şekillerde yardımcı olduğunu doğrulayan çalışmalar sürekli olarak yayınlanmaktadır. Bugün size, ruh sağlığınız için evinizi bir evcil hayvan ile paylaşmanın neden bu kadar iyi bir fikir olduğunu anlatacağız.

Bir evcil hayvan sahibi olmak ruh sağlığınız için neden iyidir

sahibinin dizinde yavru köpek

Evcil hayvanların bize her gün verdiği birkaç iyi şeyin listesini yaparak başlayalım:

  • Evcil hayvanlar onlar tarafından ne kadar sevildiğimizi bize gösterir.
  • Bizi yargılamaz ya da hatalarımızı sorgulamazlar.
  • Bizimle dalga geçmezler ya da bize gülmezler.
  • Hayvanlar fiziksel görünümümüz veya farklı fiziksel yeteneklerimiz nedeniyle bize karşı ayrımcılık yapmazlar.

Ve bunlar kovada sadece bir damla! Fakat bu kadarında bile, hayvanların içimizdeki en iyiyi ortaya çıkardığını görebilirsinizAşağıda, evcil hayvanınızın 5 farklı açıdan ruh sağlığınıza nasıl iyi geldiğinden bahsedeceğiz.

1- Yalnızlık duygusunu azaltırlar

Yalnız yaşayan ya da yalnız başına çok fazla vakit geçiren insanlar için bir hayvanın arkadaşlığı, kendisini daha güvenli ve korunmuş hissettirir. Bizim dilimizi konuşmasalar da, evcil hayvanlar iletişim ve etkileşim halinde olmamızı teşvik ederler.

Biraz ilgilenip, dillerini çözdüğümüz an, onlarla olan iletişimimiz güçlenecektir. Belki de onunla güzel bir vakit geçirme seansı, yalnızlığı bertaraf etmek için gereken tek şeydir.

2- Depresyon ile mücadelede yardımcı olurlar

Depresyonda olduğunuzda, etrafınızdakilere olan ilginizi kaybedersiniz. Ama bir evcil hayvanınız olduğunda, depresyonun yol açtığı tembellik duygusunun yerini sorumluluk duygusu alacaktır. Sonuçta, onları beslemeniz, onları yürüyüşe çıkarmanız ve gerektiğinde onları veterinere götürmeniz gerekecek. Ayrıca, bazen  tüylü bir arkadaşa sarılmak mükemmel bir anti-depresan görevini görecektir.

3- Evcil hayvanlar stres gidericilerdir

Stresli bir günden sonra evcil hayvanınız ile biraz zaman geçirmekten daha iyi bir şey yoktur. Uzun, rahatlatıcı bir  yürüyüş, parkta oynamak ya da sadece tatlı başlarını okşamak, tek ihtiyacınız olan şey. Öyleyse her gün onlarla rahatlamak için zaman yarat. Bu şekilde çok iyi sonuçlar elde ettiğinizi göreceksiniz ve bu birçok tedaviden daha iyi gelir.

4- Bizi daha fazla sorumluluk sahibi yaparlar

Evcil hayvana sahip olmak bizi daha sorumlu bir birey yapar. Başka bir canlının bize bağımlı olduğunu ve elimizden geldiğince onlara iyi bakmamız gerektiğini bilmek, bizi yaşamın her alanında sorumluluk sahibi olma yolunda eğitir.

5- Sosyalleşmemize yardımcı olurlar

Köpek sahipleri, insanlarla tanışmanın harika bir yolunun köpeği yürüyüşe çıkarmak olduğunu bilirler. Yeni arkadaşlar edinirsiniz, belki de özel bir arkadaş ve ayrıca, hiç tanımadığınız insanlar ve diğer köpek sahipleri ile hoş sohbetler edersiniz. Ek olarak, yürüyüşlerinizin yanı sıra, evcil hayvanlar hemen hemen her durumda, her zaman iyi bir konuşma konusudur.

Evcil hayvana sahip olmak bizi daha mutlu eder

çimlerde kediyle oynamak

Bir evcil hayvana sahip olmanın ruh sağlığınıza iyi gelmesinin temel sebebi şudur: Sizi daha mutlu eder. Nedenini açıklamak için birkaç bilimsel terim kullanacağız. İnsan  harici arkadaşlarımızla zaman geçirmemiz oksitosin seviyelerini arttırır ve serotonin ile dopamin üretimini uyarır. Buna karşılık kortizol seviyelerini azalır.

Bunların tümü, stres ve depresyonun bizden uzak durmasına yardımcı olmanın yanı sıra, bizi daha mutlu eder. Ama belki de beyninizdeki kimyasal maddelerin size zaten bildiğiniz bir şeyi anlatmasına gerek yok. Eğer bir evcil hayvanınız varsa, zaten mutlu bir insansınız demektir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.