Efsane Mi Gerçek Mi: 1 Köpek Yaşı İnsanların 7 Yaşına Eşit

Efsane Mi Gerçek Mi: 1 Köpek Yaşı İnsanların 7 Yaşına Eşit

Son Güncelleme: 01 Temmuz, 2018

Hayat boyunca 1 köpek yaşının insanların 7 yaşına eşit dendiğini tekrar tekrar duyarız. Bu ifade doğru olduğu düşünülerek, sıklıkla tekrar ediliyor. Ancak, bu bilgi nereden geldi? Bu neye göre hesaplanmış? O yüzden bugün köpeklerin yaşıyla ilgili efsanelerle gerçekleri karşılaştıracağız. 

Neden 1 köpek yaşı insanların 7  yaşına eşit ifadesi bir efsane olmalı? 

köpeklerin yaşı

1 köpek yaşı insanların 7 yaşına eşit ifadesi geçen yüzyılda popüler oldu. Yine de bu ifadeyi kimse sahiplenmedi. O yüzden kesinlikle bir efsane ile karşı karşıyayız. Gelin birlikte bu kabul hakkında düşünelim.
Bakmamız gereken ilk şey bir köpeğin yaşlanma süreci ve hızı. Yalnız çok fazla köpek türü olduğu için bu konuda homojen bir kriter belirlemek de zor.

Aslında, şöyle de bir gerçek var ki: her şeyi bir mezura ile ölçmek mümkün değil. Sonuç olarak dünya bizim etrafımızda dönmüyor. Köpekler ve insanlar farklı şekilde gelişir ve yaşlanır. O yüzden bu ikisini eşleştirmeye çalışmak bir hata olur. 

1 köpek yaşı insanların 7 yaşına eşit ifadesi doğru gibi görünüyor. Kanıtlanmamış olmasına rağmen sıklıkla tekrar edilen bir ifade bu. Aslında bu nereden çıktığı belli olmayan bir efsane. Gerçekte ise, boyut ve cinsine bağlı olarak köpekler insanlara göre farklı bir hızda yaşlanırlar. 

7’ye 1 kuralını yıkmak ya da tam tersi  

Aşağıda size bu ifadenin neden bir efsane olduğunu gösteren sebepleri sıralıyoruz:

  • Köpekler cinsel olgunluğa yaklaşık 1 yaşında ulaşırlar. Biz insanlar cinsel olgunluğa 7 yaşında ulaşmayız.
  • İlk yıllarında köpekler insanlara göre 20 yıl daha hızlı yaşlanırlar. Ancak zamanla yaşlanma hızı düşer.
  • Büyük cins köpekler küçük cinslere göre daha az yaşarlar. Aslında bunun sebebi tam olarak açıklanabilmiş değil. Ancak doğa ananın şu yazacağımız gerçeği köpeklerle ilgili az önce söylediğimiz ifadeyle çelişiyor: Küçük hayvanlar büyüklere göre daha kısa ömre sahiptir. Yüz yaşındaki dev bir kaplumbağa ile en fazla 2 yıl yaşayabilen sıçanlar örneğindeki gibi.
  • Hayatlarının ilk yıllarında küçük cins köpekler büyüklere göre daha hızlı gelişirler. Ve yaşlandıkça bu süreç yavaşlar. Her ne kadar kulağa tuhaf gelse de 2 yaşındaki küçük cins bir köpek aynı yaştaki büyük cins bir köpeğe göre daha yaşlıdır. Öte yandan, her ikisi de 5 yaşına geldiklerinde küçük cins köpek daha genç kalmış olacaktır.

Bir insana kıyasla bir köpeğin yaşı nasıl hesaplanır

İnsanlarla köpekler arasındaki yaş farklarıyla ilgili daha doğru bir açıklama için size bazı örnekler verelim: 

  • İnsanların 2 yaşı küçük cins köpeklerde 23 yaşa eşittir. Ancak daha büyük köpekler söz konusu olduğunda 2 insan yaşı köpeklerde 20 yaş anlamına gelir.
  • Efsaneleri yıkmaya devam edelim, çünkü 7 yaşındaki bir insan küçük cins bir köpekte 44 yaşına, orta boy cinste bir köpekte 47 yaşına, büyük cins bir köpekte 50 yaşına ve çok büyük cins köpeklerde 56 yaşına eşittir.
  • Bu uzun hikayeyi kısaltmak için son bir karşılaştırma daha: 13 yaşındaki bir insan küçük cins bir köpekte 68 yaşına, orta boy cinste bir köpekte 74 yaşına, büyük cins bir köpekte 82 yaşına ve çok büyük cins köpeklerde 101 yaşına eşittir.

Hayatının her aşamasında köpeğinize hak ettiği şekilde bakın 

yaşlı köpek

İşte bu yüzden, 1 köpek yaşı insanların 7 yaşına eşit inancına takılıp kalmayın. Bu tarz düşünceler sizi evcil hayvanınızla ilgili yanlış kararlar almaya yönlendirebilir.

Hepsinden ötesi, bir köpeğin gelişimi dümdüz bir çizgide ilerlemez, boyutuna ve cinsine göre değişiklikler gösterir.

Bu yüzden en sağlıklısı bu konuyu bir veteriner ile görüşmek. Bir profesyonel köpeğinizin hayatı boyunca ona düzgün bir şekilde bakmanız için en doğru tavsiyeleri verebilecek yetkinlikteki kişidir. 

Hepsi bir yana, hayatta hiçbir şey garanti değildir. O yüzden de bu dört bacaklı dostlarımızı her gün sevmek çok önemli. Ne kadar yaşarlarsa yaşasınlar. Doğru olan tek şey ise; köpekler sahiplerinin yaşıyla o kadar da ilgilenmezler! 


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.