Kedi Mırlaması: Kediler Neden Mırlar?

Kedilerin çıkardığı bu ses mutluluğu, acıyı, kederi, stresi, korkuyu ve hatta hastalığı ifade eder. Ayrıca sadece hayvanlar için değil, aynı zamanda etrafındaki insanlar için de iyileştirici özelliklere sahiptir.
Kedi Mırlaması: Kediler Neden Mırlar?

Son Güncelleme: 02 Mart, 2019

Kedileri öne çıkaran bir şey varsa, o da çıkardıkları tuhaf ses olmalıdır. Uzmanlar hala kedi mırlamasının ne anlama geldiğini ve kedilerin bunu nasıl yaptığını anlamaya çalışıyorlar. Kedi mırlaması hakkında bilmek istediğiniz her şeyi öğrenmek için bu makaleyi okuyun.

Tanımlanması Zor Bir Ses

“Pırr” ya da “mırr” sesini doğru bir şekilde nasıl tanımlarsınız? Merriman-Webster sitesi, mırlamak kelimesini bir kedinin mutlu olunca yaptığı “alçak titreşimli mırıltı” olarak tanımlar.

Bununla birlikte, uzmanlar kedi mırlaması ile ilgili olarak, bunun sadece kedilerin mutlu olduğunun bir ifadesi olmadığını göstermiştir. Kedi mırlaması aynı zamanda bu makalede daha sonra ele alınacak olan acı ya da ıstırapla da ilişkilendirilebilir.

Kedi mırlaması aynı zamanda uğuldayan, yumuşak ve sürekli olarak da ifade edilmiştir. Bu ses kedinin vücudunda görebileceğiniz ve hissedebileceğiniz bir titreşime eşlik eder. Aynı şekilde, kedilerde mırlama, hayvanın nefes alıp verme şekline göre değişir ve zaman zaman daha sesli ve yoğun hale gelir.

Kediler doğumdan birkaç gün sonra mırlamaya başlar. Bu ses yavru kedinin anne kedi ile iletişimi için çok önemlidir. Anne kediler doğum sırasında ve emzirme sırasında yavru kedileri sakinleştirmek için bile mırlamaktadır.

Mutluluk ve acı gibi birçok nedenden ötürü ve tam olarak anlaşılmayan mekanizmalar nedeniyle, mırlayan kediler insanların merakını uyandırmaya devam ediyor. Aynı zamanda kedi mırlaması, onlarla birlikte yaşayan insanların fiziksel ve zihinsel sağlığı için de faydalıdır.

ip yumağıyla oynayan mutlu kedi

Kedi Mırlaması: Kedilerin Neden Bu Sesi Çıkardıkları ile İlgili Teoriler

Uzmanlar hala bir kedinin nasıl mırlayabildiğini tam olarak anlayabilmiş değildir. 60’lı yıllarda bunun “hemodinamik” (kan dolaşımı ile ilgili) olduğuna dair bir teori ortaya atıldı. Bu teori, mırlamanın kedilerin alt ana toplardamardan geçen kanla ortaya çıktığını söylüyor.

Daha sonra insanlar bunun alt damaktaki titreşimlerden geldiğini düşündü. Günümüzde en çok kabul gören teorilerden biri, kedi mırladığı zaman bunun hayvanın gırtlağında oluşan hava akışının modülasyonu nedeniyle olmasıdır.

Teknik olarak, bu sesin gırtlakta bulunan kasların kasılmasından geldiği düşünülmektedir. Hayvanın nefes borusunun ağız kısmının kısmi ve tekrar eden bir şekilde kapanıp açılmasıyla bu ses çıkar.

Bundan dolayı, bu bahsettiğimiz tipik mırlama titreşimini üreten organdan geçen hava basıncında değişiklikler olur. Kedi nefes alırken diyaframda oluşan kasılmalar, bu sesin neden az ya da az çok bir sürekliliği olduğunu açıklayabilir.

Kediler Neden Mırlar

Ancak tüm bu incelemelerimizden sonra, geriye cevaplamadığımız milyon dolarlık soru kaldı: Kediler neden mırlar? Örneğin bir kediyi sevdiğimizde olduğu gibi, her şey kedinin rahat ya da mutlu olduğunu ifade ettiğini gösteriyor gibi görünmektedir.

Bununla birlikte, kediler korktukları, hastalandıkları ya da acı çektikleri veya stresli bir durum yaşadıkları zaman da mırlar. İnsanlar ölmek üzere olan kedilerin bile mırladığını gözlemlediler.

mırlayan kedi

Her durumda, kedi mırlaması, hayvanın güvenliğinin sağlanmasında ya da rahatlamasında rol oynuyor gibi görünmektedir. Uzmanlar kediler mırladığı zaman hayvanların endorfin saldıklarını kanıtladılar.

Bu hormon keyif alınan durumlarla ilgilidir ve hayvanın acısını azaltmak konusunda başarılıdır. Aynı şekilde, bir kedinin kendi başına iyileşmesi için mırlamanın yardımcı olabileceğini de ihtimaller dışına itmemeliyiz.

Kediler, 25 ila 150 Hz arasındaki bir frekansta mırlar. Bu, diğer şeylerin yanı sıra, kemik yoğunluğunun artmasına, tendonların onarılmasına ve hatta yaraların iyileşmesine yardımcı olabilir.

Kesin olan bir şey varsa o da şudur ki; kedilerde mırlama monoton bir ses değildir. Eldeki veriler kedilerin karşılaştığı duruma göre mırladığını gözler önüne seriyor.

Şifalı Mırlama

Kedilerin kendi kendini iyileştirme mekanizmaları, kedi sahiplerini de etkiliyor gibi görünmektedir. Bu teoriyi destekleyebilecek bir araştırmanın yapıldığı birkaç çalışma bulunmaktadır. Örneğin, her gün kedileri seven kişiler aşağıdaki faydaları deneyimleyebilir:

  • Daha düşük stres seviyeleri
  • Daha iyi bir uyku düzeni
  • Daha az kalp problemi yaşama ihtimali
  • Daha iyi düzenlenmiş kan basıncı
  • Geliştirilmiş bağışıklık sistemi
  • Enfeksiyonları daha hızlı yenmek
  • Kemikleri, kasları ve tendonları kolayca iyileştirmek

Bu nedenle, eğer bir kediniz varsa sıradan, kedisi olmayan bir insana göre daha az doktor randevusu almanız mümkündür. Öyleyse rahatlayın, kedinizi sevin ve onların şifalı mırlamasından yararlanın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.