Kedi Kavgası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kediler kendi bölgelerine düşkün ve kıskanç oldukları için bu sevimli hayvanları zaman zaman kavga ederken görmeniz oldukça doğaldır. Bazen bu kavgaya neden olan şey bir dişinin varlığı da olabilir. 
Kedi Kavgası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Son Güncelleme: 22 Nisan, 2019

Kedi kavgası yazdığınızda, internette tonlarca video bulabilirsiniz. Eğer evinizde birden çok kediniz varsa, kedilerinizin sürekli huzur içinde olmadıklarını zaten biliyorsunuzdur.

Kedilerinizi tıpkı sokak kedileri gibi kavga ederken görmenizde anormal olan herhangi bir şey yok. Kedilerin kavga etmesinin neden bu kadar normal olduğunu anlamak istiyorsanız yazıyı okumaya devam edin.

Kediler neden kavga eder?

Felis catus, kendi bölgesine düşkün bir canlıdır. Çoğu zaman kedilerin kavga etmesine neden olan şey kıskançlıktır. Tehdit edildiklerini hissettiklerinde kendilerini korumak amacıyla kavgaya tutuşabilirler. Bazı durumlarda ise kedileri karşı karşıya getiren bir dişidir.

Ortada hiçbir neden yokken ortaya çıkan bu şiddetli kedi kavgalarını anlamakta zorluk çekersiniz. Bu kavgalar başladıkları gibi hızlı bir şekilde de sona erer. Sonrasında ise, sanki o kavga az önce gerçekleşmemiş gibi her şey normale döner.

Ancak bazen kedi kavgaları ciddi bir savaşa dönüşebilir ve eğer müdahale etmeye kalkarsanız birileri yaralanabilir. Bu kavgalar o kadar yoğundur ki, kavga sona erse dahi günlerce süren gerginliklere şahit olursunuz. 

Peki kediler neden bu kadar şiddetli davranışlar sergileyebiliyor? Bu duruma sebep olan bariz nedenler var mı? Bu kavgaların neden ortaya çıktığını ve önlemek için neler yapabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Yeni bir evcil hayvan çekişmeye neden olabilir

Eğer evinizde bir kediniz varsa ve yeni bir kedi sahipleniyorsanız, ilk karşılaşma anı muhtemelen şiddetli olacaktır. Kedilerin ailelerine katılan yeni üyeleri başta reddetmesi oldukça normal bir durumdur. Ancak bu durumun nasıl sonuçlanacağı tamamen kedilerin karakter özellikleriyle ilişkilidir.

siyah ve sarı kedi kavga ediyor

Yapmanız gereken şey, evdeki kedinizin kendi bölgesinde tehdit altında hissetmemesini sağlamaktır. Bunun yanında, eve yeni gelen kediye de strese girmeden adapte olabileceği bir ortam yaratmalısınız.

Bu yüzden öncelikli olarak dikkat etmeniz gereken husus, yemek ve su kaplarıdır. İki kedinin de kendine ait yemek ve su kabına sahip olduğundan emin olmalısınız. Aynı şekilde, kedilerinizin tuvaletleri de ayrı yerlerde olmalıdır. Muhtemel bir kedi kavgası bu şekilde önlenebilir.

Kedi kavgasına neden olan diğer etkenler

Kedileriniz arasında şiddetli bir kavga çıkması kaçınılmaz bir durumdur. Özellikle kısırlaştırılmamış erkek ve dişi kedileriniz beraber yaşıyorsa, evin içinde sık sık gerilim dolu anlar yaşarsınız. Evde barış ortamını sağlamanın tek yolu kedilerinizi kısırlaştırmaktır. Bu şekilde beklenmedik hamilelik ve yeni yavru riski de ortadan kalkmış olur.

Kediniz tehdit edildiğini hissederse daha agresif olur, ona dokunmak istediğinizde sizi ısırılabilir. Böyle bir durumda yapılacak en iyi şey, kedinin sakinleşmesini beklemektir. Bu esnada kedinizi gerçekten neyin tedirgin ettiğini bulmaya çalışabilirsiniz.

Böyle bir tepkiye neden olan şey çoğu zaman yabancı bir insanın veya başka bir hayvanın varlığıdır. Ani hareketler, farklı kokular ve yüksek ses kedinizin korkmasına sebep olabilir.

kavga eden sinirli iki kedi

Kedilerinizin kavga etmesini önlemek istiyorsanız, kedilerinize eşit şekilde davranmaya özen göstermeniz gerekiyor. Eğer kedilerinizden biri başka bir kedinizi kıskanıyorsa, bu durumun bir kavgaya dönüşmesi oldukça olasıdır.

Kedi kavgası nasıl önlenir?

Aslında kedilerin kavgasına müdahale etmek pek önerilmez. Günün sonunda ısırıklar ve çizikler içinde kalabilirsiniz. Kedilerin kavga etmesini önlemek için en iyi yöntem onların dikkatlerini dağıtmaktır. Herhangi bir cisim veya ses, kedilerin dikkatini çok hızlı bir şekilde dağıtabilir. 

Ancak kavga sona erdiğinde kedinizi azarlamayın. Kedinize kızmanız, içinde bulunduğunuz durumu daha iyi bir hale getirmeyecektir. Kısa süren kavgalar, hırlamak veya tıslamak kediler için normal davranışlardır. Size düşen görev, kavga ciddileştiği zaman kedilerinizin yaralanmasını önlemenizdir.

Durumu kontrol altına alıp ortalık sakinleşinceye kadar kavga eden kedileri ayrı alanlara yönlendirmeye çalışmalısınız. Eğer bu bahsettiğimiz şiddetli kavgalar sık sık gerçekleşiyorsa, en kısa sürede veterinerinize danışmanız gerekiyor. Veterineriniz bu sorunu çözmekte yetersiz kalıyorsa, bir hayvan davranış uzmanına gitmenizi öneriyoruz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.