Kediler İçin Doğum Kontrol ve Önemi

Kısırlaştırma uygulamaları sayesinde aşırı sayıda yavrunun doğumu önlenirken terk edilmiş hayvan sayısı da düşürülmektedir. Ayrıca bu uygulamalar kedilerin çeşitli hastalıklardan korunması için de önemlidir.
Kediler İçin Doğum Kontrol ve Önemi

Son Güncelleme: 01 Mart, 2019

Kedinizin üremesini isteyip istemediğinizi hiç düşündünüz mü? Bu, kediniz cinsel olarak gelişirken sorulması gereken önemli bir sorundur, çünkü öngörülmeyen sorunları önlemek adına kediler için doğum kontrol gereklidir.

Evcil hayvanlar yaşayan varlıklardır. Onlara saygı, sevgi ve anlayış gösteren bir evi hak ediyorlar. Bu nedenle, sahibi olarak kedinize nasıl özen göstereceğiniz konusunda bilgi edinmek sizin sorumluluğunuzdur. Özellikle de yaşamlarının doğrudan bize bağlı olduğunu düşündüğümüzde bu sorumluluğun ağırlığını anlayabiliriz.

Kediler İçin Doğum Kontrol ve Önemi: Cinsel olgunluk

Bazı insanlar, bir kedinin cinsel olarak geliştiğini gösteren şu gibi işaretlerinden habersizdir:

  • Dişilerde aşırı miyavlama ve davranış değişiklikleri
  • Erkeklerde idrarıyla dikey çizgiler oluşturma, sinirlilik ve saldırganlık.

Kediler için doğum kontrol konusundaki bilgi eksikliği nedeniyle çöplüklerde, sokaklarda, caddelerde ve yollarda birçok terk edilmiş kedi yavrusu görüyoruz. Ne yazık ki, çoğu yavru kedi hava şartları ve açlıktan dolayı hayatta kalamıyor.

Birçok sahip kedilerini sevmiyor. Onlarla ilgilenmekten bıktıkları için terk ediyorlar. Sayısız kedi açlık ve hastalık yüzünden ya da araba çarptığı için sokaklarda ölüyor.

kediler için doğum kontrol

Başka kediler ise hayvan barınaklarına götürülüyor. Burada veterinerler bu hayvanları besleyip onlarla ilgileniyorlar. Onlara sevgi sağlamak için ellerinden geleni yapıyor ve bir ev sıcaklığını hissetmeleri için uğraşıyorlar. Ne var ki barınaklarda hayvanlara ihtiyaç duydukları kişisel ilgiyi vermek bazen imkansızdır. Bu yüzden bu kedilerden bazıları kederden ölüyor.

Kedilerin aşırı üremesi, dünyadaki çoğu toplumun sokaklarını kirleten bir kötülüktür. İnsanların en az% 70’inin kediler için doğum kontrol konusunda bilgisiz olduğu tahmin edilmektedir.

Aşırı nüfus oranının azaltılmasına yardımcı olmak, evcil hayvan sahibi olarak sizin sorumluluğunuzdadır. Belki kedi yavrularından birini bir arkadaşınıza verebilirsiniz ama böyle yaparak uzun zamandır sahiplenilmeyi bekleyen bir başka kediyi bir aileden mahrum bırakmış olursunuz.

Kısırlaştırma kediler için doğum kontrol yöntemleri içinde en etkili olandır. Bu nedenle, bu işlem hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız gerekir. Bu sadece hayvanlar için değil, kedilerin aşırı üremesini kontrol etmek için ciddi önlemlere başvuran toplumlar için de faydalıdır.

Kediler için doğum kontrol aracı olarak kısırlaştırmak

Sterilizasyon kelimesi ”kısırlaştırmak” anlamına gelir. Bu, şehirlerde kedilerin aşırı popülasyonunu önlemek için göz önünde bulundurmanız gereken ilk eylemdir.

terk edilmiş kediler için barınak

Hem dişiler hem de erkekler için çeşitli spesifik sterilizasyon yöntemleri vardır. Bunlardan bazıları: spermatik kanalların veya fallop tüplerinin, alınması, orşiektomi (testislerin çıkarılması) ve ovariohisterektomi (yumurtalıkların ve uterusun çıkarılması) olarak sıralanabilir.

Bu uygulamanın kediler için doğum kontrol aracı olarak faydaları, yalnızca aşırı kedi nüfusundan etkilenen topluluklara değil, evcil hayvanınızın duygusal ve fiziksel sağlığı için de geçerlidir. Çeşitli hastalıkları önler ve davranışlarını iyileştirir.

Dişilerde kısırlaştırma, kızgınlık döneminin neden olduğu garip davranışları ortadan kaldırır. Aynı şekilde, uterus enfeksiyonlarını ve kötü tümörleri de önler (malignite yüzdesi yaklaşık% 85’tir). Ayrıca uzun süreli kızgınlık döngüleri nedeniyle oluşan neoplazmaları ve yumurtalık kistleri ile HIV gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkların yayılmasını da önler.

Erkeklerde kısırlaştırma, kızgınlık dönemindeki dişilerin uyandırdığı agresif davranışları önler. Ayrıca tümör problemleri riskini de ortadan kaldırır. Son olarak, lösemi ve immün yetmezlik gibi hastalıkların bulaşmasını önler.

obez kediler

Sterilizasyonun tek dezavantajı obeziteye yol açabilmesidir. Ancak dengeli bir diyet ve oyun yoluyla fiziksel aktivitenin çözemeyeceği bir sorun değil bu.

Kediler için doğum kontrol hakkında efsaneler

İnsanların kedileri için doğum kontrol kullanmamasının ana sebeplerinden biri, bu konuyu çevreleyen şehir efsaneleridir. Bu nedenle, endişelerinizi cevaplaması için veterinerinizle görüşmeniz önemlidir.

Her şeyden önce, sahte gebelikler hormonal problemlerdir ve hayvanların üreme şeklinde fizyolojik bir ihtiyacı yoktur. Ayrıca altı aylıkken ya da ilk kızgınlık döneminden önce kısırlaştırılması bir dişi kedinin büyümesini engellemez. Kişilik değişikliği yaşamazlar. Kısırlaştırılan kediler, köpek gibi davranmaya da başlamaz.

Kedi dostunuzun üremediği takdirde psikolojik olarak zarar görmeyeceğini anlamak önemlidir. Hayvan oldukları için insanların yaşadığı ahlaki çatışmaları yaşamazlar. Bu nedenle, üzerinize düşen görevi yapmalı ve kedinizi kısırlaştırmalısınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.