İguanalarda Kalsiyum ve Vitamin Eksikliği

Dengesiz beslenmeleri ve güneş ışığıyla az temas etmeleri sebebiyle, iguanalarda kalsiyum ve vitamin eksikliği vardır.
İguanalarda Kalsiyum ve Vitamin Eksikliği

Son Güncelleme: 15 Eylül, 2019

Evcil hayvan sahiplenmek beraberinde birçok sorumluluk ve belirli bir bakımı da gerektirir. Egzotik türlere gelince, bu hayvanların özel ihtiyaçlarını karşılamak için daha özel bir ilgi göstermemiz gerekir. Bu makalede, iguanalarda kalsiyum ve vitamin eksikliği nasıl olur ve ne yapmanız gerekir, onu anlatacağız.

İguanalarda kalsiyum ve vitamin eksikliği

İguanalar son zamanlarda evcil hayvan olarak popüler olduğu için onlar hakkında bildiklerimizi genişletmemiz gerekir. Bu sürüngenlerin en büyük problemlerinden bir tanesi, dengesiz beslenmelerinden kaynaklanan besin eksikliğidir.

Veterinerler, bu hayvanların çoğunluğunda osteodistrofi ismindeki metabolik kemik hastalığının bulunmasını şaşkınlıkla karşılıyorlar. Bu hastalığın sebebi, vücuttaki kalsiyum eksikliğidir.

Bu sorun, özellikle genç iguanaların yeni yuvalarında geçirdikleri ilk aylarda ortaya çıkmaktadır. Kemikleri süregelen bir dekalsifikasyon geçirerek çenelerinde (alt kısım üst kısımdan daha kısa), el ve ayaklarında (daha sert bir görünüm sağlar) deformasyonlar görülür.

Osteodistrofi’nin bir başka belirtisi ise ön ve arka bacaklarda kırık riskinin artışı, topallık, el ve ayaklarda yumrular ve hatta felç durumudur. Felç durumunda, iguana kabız olur ve dışkısını ve gazını düzgün bir şekilde atamadığı için karnı şişer.

Bu hastalığa birçok etken neden olabilir. Örneğin, güneş ışığına ve D vitaminini harekete geçiren ultraviyole ışınlarına az maruz kalmak olabilir. D vitamini hayvanın bağırsaklarındaki kalsiyumu absorbe etmesine yardımcı olur. Iguana teraryumundaki florasan ışığın altında saatlerce kalarak da bunu sağlayabilir.

yemek yiyen iguana

İguanalardaki kalsiyum eksikliğinin bir diğer nedeni de beslenme tarzlarıdır. Kalsiyum ile rekabet eden fosfordan çok fazla tüketmektedirler. Bu yüzden, kalsiyumu tam anlamıyla sindirememektedirler.

Ne yazık ki, çoğu iguana yeterli şekilde beslenmediği gibi ideal olmaktan çok uzak koşullarda yaşamaktadırlar. Sahipleri bunu bilerek yapıyor demiyoruz ancak bazen cehalet, tehlikeli olabilir.

İguanaların gerekli kalsiyumu ve vitamini aldığını nasıl anlarız?

İlk olarak, veterinerinizle konuşmanız çok önemlidir. Türü ne olursa olsun, evcil hayvanınız için gerekli beslenme tarzını veteriner belirleyecektir.

Eğer iguanayı ilk defa sahiplendiyseniz, bu türün özel ihtiyaçları hakkında çok iyi bilgi edinmelisiniz. Yediği yemeklerin yanı sıra ne kadar güneş ışığı alması gerektiğini de bilmelisiniz. İguanaların vücut ısılarını arttırabilmek için ısıya ihtiyaç duyan soğukkanlı canlılar olduğunu unutmayın.

Bazı veterinerler kalsiyum ya da vitamin takviyesi önerebilir. Bu durumda, reçeteye tam olarak uymaya önem gösterin. Tabii, bunun yanı sıra hayvanınıza çeşitli ve kaliteli bir beslenme de sağlamalısınız.

iguana beslemek

İguanalar ne yer?

Normalde genç iguanalar (iki yaşına kadar) bu vitaminlere haftada iki kez ihtiyaç duyarken; yetişkinlere bir tane yeterlidir. Sürüngenler için sprey vitaminler bile vardır. Bu spreyler cilde uygulanır ancak o kadar da etkili değillerdir. Üstelik, büyük sağlık sorunlarına da neden olurlar.

İguananızda kalsiyum ve vitamin eksikliği varsa yapabileceğiniz en iyi şey, ihtiyaçlarını karşılayan bir diyet oluşturmanızdır. Son zamanlarda evcilleştirilen bu hayvanların otçul olduğunu unutmayın. Yani, hiçbir şekilde böcek ya da hayvan yemezler.

Diyetlerinin %70’ini sebzeler, %15’ini meyveler ve geri kalan %15’ini de özel “yiyecekleri” oluşturur. Bu özel yiyecekler sadece veterinerler ve evcil hayvan mağazalarında satılır.

Son olarak, iguananızı vitamin ve kalsiyum açısından yüksek sebzelerle beslemenizi öneririz. Örneğin, marul, pancar, pazı, lahana ve maydanoz verebilirsiniz. Ayrıca, salatalık, domates, kabak ve az miktar karabiber de verebilirsiniz. İguanalar için uygun meyveler olarak çilek, muz, elma, armut veya kavunu tercih edebilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Frye, F. F. (1997). The importance of calcium in relation to phosphorus, especially in folivorous reptiles. Proceedings of the Nutrition Society. https://doi.org/10.1079/PNS19970114
  • Anderson, M. P., & Capen, C. C. (1976). Nutritional osteodystrophy in captive green iguanas (Iguana iguana). Virchows Archiv B Cell Pathology. https://doi.org/10.1007/BF02899157

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.