Köpeğiniz İçin Harika Meyveler Ve Sebzeler

Köpekler için en iyi meyve ve sebzelerin hangileri olduğunu biliyor musunuz?
Köpeğiniz İçin Harika Meyveler Ve Sebzeler

Son Güncelleme: 14 Haziran, 2019

Köpeklerin özel bir beslenme programına ihtiyaçları vardır ve insanların yedikleri yiyeceklerin hepsi onlar için uygun değildir. Bazı sebzeler ve meyveler hayvanın sağlığını ve fiziğindeki belli özellikleri geliştirebilir. Onların neler olduğunu öğrenmek ister misiniz?

Bu yazıda köpekler için en iyi meyvelere ve sebzelere yer verdiğimiz bir liste bulacaksınız. Bunların neler olduğunu ve köpeğiniz için ne kadar faydalı olabileceklerini öğrenin. Bu yazıyı kaçırmayın.

Köpekler için en iyi meyveler ve sebzeler nelerdir?

elma yiyen köpek

Eğer köpeğiniz doğal ortamındaysa – etobur olduğu için – büyük ihtimalle et odaklı besleniyor olacaktı. Ancak bu, köpeğinizin yalnızca avlarını yiyerek aldığı besinlerle yetineceği anlamına gelmiyor. Etobur hayvanlar gerek duydukları bitki benzeri besinleri otçul hayvanları yiyerek alırlar.

Ancak sizin hayvanınızın şu anda avlanmaya ihtiyacı yok.Bu nedenle sağlıklı ve güçlü kalması için ihtiyacı olan besinleri ona sağlamak sizin göreviniz.

Başka yazılarımızda daha önce bahsettiğimiz gibi evinizde beslediğiniz hayvan insanların yediği yiyecekleri yiyemez. Ancak bazıları gerçekten de onlar için sağlıklı olabilir. Bunların neler olduğunu bilmek ister misiniz? Sebzeler ve meyveler onlar için faydalıdır ancak hepsi değil.

Köpeğiniz için harika meyveler ve sebzeler

Meyveler

Gelin hangi meyvelerin köpekler için faydalı olduğundan bahsederek işe başlayalım:

 • Yaban mersini. Antioksidan açısından zengindirler. Bu da kalple ilgili rahatsızlıkları önlemeye yardımcı olur. Ayrıca C vitamini ve lif içerirler. Bu da köpeklerin bağışıklık ve sindirim sistemleri için iyidir. Çekirdeklerini çıkarmayı unutmayın çünkü çekirdekler köpekler için zararlıdır.
 • Elma. İshali önlemek için idealdirler. C vitamini nedeniyle hazmettirici özelliklere sahip olduklarından sağlıklıdırlar. Kalsiyumdan gelen anti-enflamatuvar özellikler köpeğinizin kemikleri açısından iyidir. Elmanın kabuğunu soymayı unutmayın çünkü kabukları boğulmaya ve kabızlığa yol açabilir.
 • Armut. Popüler inancın aksine armutun şeker oranı oldukça düşüktür. Yüzde 80’i sudan oluşur. Ayrıca harika bir potasyum ve lif kaynağıdır.
 • Muz. Yüksek potasyum ve lif içerikleri zihinsel çeviklik ve köpeğinizin sindirim sistemi için harikadır. Ancak zaman zaman ishale neden olabilirler. Böyle bir sorun olduğunu fark ederseniz köpeğinize muz vermeyi bırakın.
 • Çilek. Çilek köpeğinizin cildi için harikadır. Tıpkı yaban mersini gibi çilek de antioksidan açısından zengindir ve hücresel oksidasyonu önlemeye yardım eder.
 • Karpuz. Su içeriği yüksektir. Bu nedenle sıcaklıklarla savaşmak ve hayvanınızın susuz kalmamasını sağlamak için harikadırlar. Ancak karpuzun fruktoz içeriği yüksektir. Bu nedenle köpeğinize ölçülü bir şekilde vermelisiniz.

Sebzeler

kedi köpek sebze

Şimdi bir de sebzelere bakalım:

 • Ispanak. Yüksek lif içerikleri sayesinde bağırsak florasını düzenlerler. Ayrıca A, C, E, B ve F vitamini miktarları yüksektir. Özelliklerinden eksiksiz bir şekilde yararlanabilmek için ıspanağı çiğ servis etmelisiniz. Kolay yutulabilir küçük parçalar halinde doğranmış ve iyice yıkanmış olmalı.
 • Marul ve lahana. İkisi de harika demir ve antioksidan kaynaklarıdır. Ayrıca ağrı kesici ve arındırıcı özellikleri de vardır. Bu sebzelerin ikisini de iyice yıkamak zorundasınız çünkü toprakta büyürler ve bu nedenle sağlıksız bakteriler içerebilirler.
 • Kereviz. Bu sebze köpeklere ölçülü bir şekilde verilmelidir. Hazmettirici ve anti-enflamatuvar özellikler içeren bir idrar söktürücüdür. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Ayrıca artrit ağrısını azaltmaya da yardım eder. Köpeğiniz tadını sevmezse kendi başına veya diğer sebzeler ve meyvelerle birlikte blenderdan geçirebilirsiniz.
 • Havuç. Antioksidan ve hazmettirici özellikleri boldur. Bunun yanı sıra bakteriyel plağı gidererek köpeğinizin dişini güçlendirmeye yardımcı olur.
 • Bal kabağı. Lif içeriğinin yüksek olması sayesinde kabızlığı iyileştirmek için iyidir. Köpeğinize çiğ veya pişmiş halde verebilirsiniz. Ancak pişirmeyi tercih ederseniz uzun süre bekletmeden tüketmeye özen gösterin. Aksi takdirde besinsel değerini kaybedecektir.

Bu meyvelerin ve sebzelerin hayvanınızın beslenme programı açısından tamamlayıcı görevi görmesi gerektiğini unutmayın. Bu nedenle hiçbir zaman köpeğinizin yediği yiyeceklerin yüzde 15’inden veya yüzde 20’sinden fazlasını oluşturmamalılar.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.