Evcil Hayvan Sahiplerinin %80'i Hayvan Bakımını Bilmiyor

Evcil Hayvan Sahiplerinin %80'i Hayvan Bakımını Bilmiyor

Son Güncelleme: 04 Mayıs, 2019

İlk kez bir hayvan sahiplendiğinizde, hangi hayvanı alırsanız alın, birçok soru ortaya çıkacaktır. İhtiyaç duydukları aşılar nelerdir? Ne tür mama satın almalıyım? Günde kaç kez yiyecekler? Evcil hayvan sahiplerinin bazılarının cevaplayamadığı birçok soru var.

Bu size tanıdık geliyorsa, yalnız değilsiniz. Uzmanlar, evcil hayvan sahiplerinin en az %80’inin yeni evcil hayvanlarına nasıl bakmaları gerektiği konusunda bilgiye maruz kalmadıklarını tahmin ediyor.

Evcil hayvan sahiplerinin %80’i bilgi eksikliği yaşıyor

Uzmanlar, köpek ve kedi sahiplerinin Avrupa Birliği’nde hangi bilgileri aldıklarına dair bir araştırma yaptı. Hayvanlar için Avrupa Grubu örgütü, hayvan refahı ile ilgili bazı korkutucu istatistikler ile sonuçlanan çalışmalar yürütmüştür.

yavru kedi tutan kadın

Avrupa evcil hayvan pazarı, farklı ülkeler arasında yılda 550.000 evcil hayvanı dolaştırmaktadır. Bu hayvanların mağazalarda satışı yılda 5 milyon avro civarındadır. Açıkçası, bu küçük bir miktar değildir ve bu evcil hayvanlara gerekli bakımı sağlamak için kullanılabilir.

Ne yazık ki, bu 550.000 hayvandan sadece 20.000’i yasal olarak tanımlanmış ve kayıt altına alınmıştır. Bunun anlamı nedir?

Avrupa Birliği’ne göre, bu çok büyük bir farktır. Bunun hem evcil hayvanların hem de insanların sağlığını etkileyebileceği anlamına geldiğini söylüyorlar. Bu nedenle, bu hayvanların bu ticareti yasa dışıdır ve yasa dışı olmalıdır.

Sonuç olarak AB, ülkeler arasında bu hayvanlar hakkında bilgi alışverişinde bulunulması gerektiğini belirtti. Verileri dijitalleştirmeyi umuyorlar. Ülkeler arasındaki artan iletişim, ülkeleri yasal olarak hayvanlar için sorumluluk almaya zorlayabilir.

Öte yandan, bu aynı zamanda hayvan kaçakçılığının durdurulmasına yardımcı olabilecek dürüstlük ve samimiyet için bir adım olacaktır.

Nasıl olur da evcil hayvan sahiplerinin %80’i hayvan bakımını bilmez?

İnternet kullanımı, yetkililerin yasa dışı hayvan kaçakçılığını takip etmesini ve izlemesini zorlaştırdı. Şu anda, hayvanları satan özel şirketler bilgileri gizli bir biçimde paylaşıyor. Bu, hükümetlerin ve diğer yetkililerin sorunları daha kolay araştırmasının önüne geçiyor.

Pek çok Avrupa ülkesinde hayvan yasaları net olmasına rağmen, bu tüm ülkelerde geçerli değildir. Bu, bu hayvanların ticaretini yapmayı oldukça kolaylaştırır. Bu kadar büyük bir kar için çok fazla çaba değil aslında.

Bu durum hayvanları nasıl etkiler?

Minimum çaba ile maksimum kar elde etmeye çalışmak hiçbir şey için iyi değildir. Bu durumda, bedelini ödeyen hayvanlar oluyor. Peki neden? Hayvanlar sağlıksız koşullar altında ülkeler arasında yasa dışı olarak taşınır. Kaçakçılar, hayvanları zorlukla hareket edebilecekleri kadar küçük kafeslere koyuyor. Hayvanların tuvalete gidecek yerleri yoktur, genellikle kirlidirler ve çok az yiyecek alırlar.

Bu durum hayvanlarda strese ve hatta bazen zihinsel bozukluklara neden olmaktadır. Maalesef, üst üste duran bu hayvanlar, başka hayvanların çevrelerinde ölmelerine tanık olurlar.

Aslında uzmanlar, yavruların en az yarısının taşınırken öldüğünü tahmin ediyor. Hayvanların yarısı kaybedilecekse hayvanları yasadışı taşıyarak para biriktirmenin amacı nedir? Cevaplanamayan sorular…

Bakımdan habersiz: evcil hayvan sahiplerinin %80’i onlara nasıl bakılacağını bilmiyor

evcil hayvan sahiplerinin hayvan bakımında bilgisizliği

Kaçakçılar, potansiyel alıcıların evcil hayvanlar hakkında bilgi sahibi olup olmamasını umursamıyor. Hayvanları herkese satabilirler. Avrupa bölgesindeki insanlar bir hayvana sahip olmanın ne demek olduğunu, onunla nasıl ilgilenileceğini ve ilgili masrafları her zaman anlamıyorlar.

Evcil hayvan almak isteyen insanlar bir hayvan dükkanından hayvan almak için genellikle yüzlerce dolar veya avro harcarlar. Genellikle bu hayvanların nereden geldiğini bilmiyorlar. Strese maruz kalan hayvanlar, temel bakıma ek olarak özel dikkat gerektirebilir.

Bir çalışmanın sonucu, evcil hayvan sahiplerinin %80’inin hayvanların temel veya daha özel ihtiyaçlarını nasıl karşılayacaklarını bilmediklerini göstermektedir.

Avrupa Birliği, çalışmayı yürüten STK ile birlikte evcil hayvanların refahı için uygun evcil hayvan bakımı hakkında gerekli bilgilerin dağıtımını teşvik etmek için çok çalışıyor.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.