İspanya: Avrupa'ya Yasa Dışı Hayvan Kaçakçılığının Geçiş Ülkesi

İspanya, timsah ve yılan gibi sürüngenleri sınırlarına sokan en büyük ülke. Tüm dünyada bu yasa dışı hayvan  kaçakçılığının en az % 33'ü bu ülkede gerçekleşiyor. 
İspanya: Avrupa'ya Yasa Dışı Hayvan Kaçakçılığının Geçiş Ülkesi
Eugenio Fernández Suárez

Yazan ve doğrulayan Veterinerlik Eugenio Fernández Suárez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İspanya, siyasi bir mücadele ve direniş söz konusu olmadığından yasa dışı hayvan kaçakçılığının merkezi olmaya devam ediyor. WWF’ye göre İspanya, Avrupa’ya egzotik hayvan kaçırmak için bir geçiş yeri haline geldi.

İspanya, yasa dışı hayvan kaçakçılığına karşı mücadeleyi askıya aldı

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından hazırlanan son rapor şu gerçeği açıkça ortaya koyuyor: İspanya’nın yasa dışı hayvan kaçakçılığıyla mücadele için belli yasaları yürürlüğe koyması gerekiyor. Bu hayvanların sınırlı kaynaklarca sağlanması ve bu probleme karşı bir direnç eksikliği nedeniyle internet satışları artmaktadır. Avrupalılar hala egzotik hayvanlar edinmek istiyor. İspanya ise önlem almayarak bu hayvanların satışlarını kolaylaştırıyor.

Yetkililer arasında koordinasyon eksikliği var. Ayrıca özerk bölgelerin çoğunda yasadışı hayvan ticareti konusunda farkındalık geliştirmek için özel eğitim sağlanmıyor. Aynı şekilde, Avrupa’da bu soruna karşı farkındalık ve hassasiyet eksikliği var gibi görünüyor. Örneğin, pek çok insan hala maymunların evcil hayvan olarak beslenmesinin yasak olduğunu bilmiyor.

İspanya’da yasa dışı hayvan kaçakçılığı rakamları

WWF, hayvan kaçakçılığını insan ticareti, fuhuş, silah ve uyuşturucu kaçakçılığına çok benzeyen kanlı bir iş olarak tanımlamaktadır. Çevrecilere göre tek fark, yetkililerin suçluları cezalandırmamasıdır. Oysa hayvan kaçakçılığı nedeniyle verilecek cezalar yılık 20 milyon euro gibi büyük bir miktarı bulacaktır.

Bu iş dünya çapında biyolojik çeşitlilik kaybının ikinci büyük nedenidir. Kaplanlar ve gergedanlar gibi nesli tükenmekte olan türler, yasa dışı hayvan ticareti nedeniyle ciddi tehlike altındadır.

Mevcut çalışmalardaki rakamlar endişe verici. Örneğin, İspanya yılanlar, timsahlar ve diğer sürüngenlerden elde edilen derilerin birinci alıcısıdır. Dolayısıyla, bu ticaretin üçte biri İspanyol topraklarında gerçekleşmektedir.

İspanya ve hayvan kaçakçılığı

İspanya’da yasa dışı hayvan ticareti ile ilgili olarak rakamlara bakarsak, bu ülke milyonlarca bitkiye ek olarak 92.000 memeli ve 2,5 milyon sürüngen ithal etmiştir. Bu hayvanların çoğu hayattaydı, bu yüzden evcil hayvan olarak satın alınmış olmaları muhtemeldir.

Yasa dışı hayvan kaçakçılığından muzdarip hayvan türleri

İspanya bu tür bir iş için geçit haline geldi. Cebelitarık Makakları veya kara kaplumbağalar gibi Afrika’ya has hayvanlar İspanya’dan Avrupa’nın geri kalanına dağılmıştır.

Ayrıca bu hayvanlar uçakla İspanya’ya girebilmektedir. Latin Amerika’dan gelen egzotik türler İspanya’ya valizlerle sokulmakta. Genellikle papağanlar için bu yöntem izleniyor, fakat yine valizlere doldurulmuş primatlar veya sürüngenler de vardır.

WWF’nin yaptığı çalışma, fildişi ve Afrika fillerinin diğer vücut parçalarına özel vurgu yaparak av ürünlerinin de Avrupa’ya çeşitli yollarla sokulduğunu belirtiyor. İspanyol yetkililer son yıllarda bu türden 1.095 av parçası ele geçirdiler.

Yasa dışı hayvan kaçakçılığının kurbanlarından biri de yılan balığıdır. Bu hayvanlar Çin gibi ülkelerde oldukça kârlıdır çünkü kilo başına 1500 euro gibi yüksek fiyatlara satılabiliyorlar.

İspanya hayvan kurtarma merkezi

İspanyol kurtarma merkezleri: büyük kaybedenler

WWF, egzotik türler için kurulan kurtarma merkezlerinin şüpheli koşulları hakkında raporlar hazırlamaktadır. Mevcut 35 merkezden sadece beşinin, hayvanların bakım giderlerinin yalnızca% 10’unu sübvanse eden bir işbirliği anlaşması var.

Açıkçası bu hayvan türleri, yetkililer onları ele geçirdikten sonra yaşam alanlarına geri dönemiyor. Dolayısıyla, hayvanlar yaşamlarının geri kalanında bu merkezlerden birinde tutsak kalmaktadır.

Kurtarıldıkları an bu hayvanlar İspanyol hükümetine ait hâle gelir. Hükümet bu hayvanlar için barınaklar yapmak yerine, bu merkezlerin hayvanları tutmasına izin veriyor. Ancak merkezlere herhangi bir maddi yardım sağlamıyor.

Bu kurtarma merkezleri, tesislerinin bir bölümünü yasa dışı hayvan ticareti mağdurlarını kurtarmak için kullanan birkaç hayvanat bahçesi içermektedir. Ayrıca bu alanlarda primat barınakları gibi özel yerler de bulunmaktadır.

Hükümet, Yasa Dışı İnsan Ticareti ve Uluslararası Yabani Türlerin Avlanmasına Karşı İspanyol Eylem Planını onayladı. Şu an için işler iyi gidiyor diyebiliriz. Bununla birlikte, WWF özel kurtarma merkezlerine, çevre bilinci eğitimine ve yasa dışı hayvan kaçakçılığına karşı mücadeleye daha fazla mali ve insan kaynağı tahsis edilmesini sağlamak için çalışmaktadır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.