Hayvan Bakım Enstitüsü Mexico City'de Kuruluyor

Hayvan Bakım Enstitüsü Mexico City'de Kuruluyor

Son Güncelleme: 28 Mart, 2019

Mexico City’deki Yasama Meclisi, bir Hayvan Bakım Enstitüsü oluşturma girişimi hakkında bir sunum yaptı. Bunu yapmak için Demokratik Devrim Partisi (PRD) milletvekillerini teşvik etti. Amaçları, hayvan haklarını güvence altına alan önemli girişimler oluşturmaktı.

Hayvan Bakım Enstitüsü temel hedefleri

İleride gerçekleştirecekleri icraatler arasında, bu kurum her türlü suistimalle mücadeleye odaklanacak. Ayrıca Mexico City’de yaşayan evcil hayvanların bir sayımını da yapacaklar.

Ayrıca, Hayvan Bakım Enstitüsü şunları yapmayı deneyecek:

sahipsiz köpek ve ona yaklaşan el
 • Konuyla ilgili geçerli normları güncellemek.
 • Terk edilmiş hayvanları korumak.
 • Aşılama ve kısırlaştırma kampanyalarını yönetmek.
 • Evcil hayvan satan dükkanları denetlemek.
 • Hayvanların hak ettiği bakım konusunda farkındalığı artırmak.
 • Toplumu, sorumlu evcil hayvan sahibi olmak için motive etmek.
 • Kamu görevlilerine ve vatandaşlara uygun evcil hayvan bakımı ve korunmasını öğretmek.

Mexico City Yasama Meclisi’nde ilginç bir girişim sunuldu. Bu büyük Latin Amerika kentinde yaşayan hayvanları korumak için kapsamlı stratejiler uygulayacak Hayvan Bakım Enstitüsünün kurulmasını istediler.

Hayvanları koruma amaçlı bir proje

Bu girişimin itici gücü Milletvekili Víctor Hugo Romo Guerra, enstitünün Latin Amerika’da böyle kapsamlı bir hayvan politikasından sorumlu olacak tek kurum olacağını belirtti. Bunu akılda tutarak, uzmanlardan kısa ve uzun vadeli önerilerde bulunmalarını istedi.

Hayvan hakları kuruluşları da bu projenin oluşturulmasına yardımcı oldular. Buna aşağıdakiler de dahildir:

 • Prensa Animal
 • Proyecto Gran Simio
 • Properro
 • Frente Ciudadano Pro Derecho Animal

Ayrıca belirli bakanlıklar – Çevre, Sağlık, Kamu Güvenliği – ve Çevre ve Bölge Güvenliği Savcılığı (PAOT) ile de çalıştılar.

Öte yandan aktivistler Meclis’teki sunumun bir parçasıydı. Bu aktivistler, girişime, kurumun kurulmasının onaylanması halinde ana yararlanıcı olacak bir düzineden fazla köpekle katkıda bulundular.

Hayvan istismarı ve suistimal ile mücadele

Bu girişimin itici güçleri, evcil hayvanların onurlu bir yaşam hakkına sahip olduğunu vurgulamaktadır. Hayvan Bakım Enstitüsü’nün oluşturulmasıyla birlikte, hayvan istismarı ile savaşmaya başlayabileceklerini umuyorlar. Ayrıca, diğer istismarlardan da kurtulmak istiyorlar. Örneğin, bu köpek dövüşleri gibi kazançlı faaliyetleri içerir.

Ayrıca, vatandaşların bu masum varlıklara yapılan suistimalleri rapor etmelerine olanak sağlayacak araçlar oluşturmak istiyorlar. Bu onların hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olacaktır.

Mexico City, hayvanların en çok istismara uğradığı yerlerden biri olarak biliniyor. Yunanistan, İspanya ve Venezuela gibi diğer batı ülkeleri bu ünvanı paylaşıyor.

Eylemcilerin söylediğine göre, Meksika’da yaşayan evcil hayvanlar çeşitli nedenlerle istismardan muzdarip. Bunların arasında:

 • Şiddet
 • Terk edilme
 • Yetersiz beslenme ve diğer günlük bakımlarda ihmalkarlık.

Bu nedenle, şehir üzerinde daha büyük bir kültürel etkiye sahip olmak gerekiyor. Bunun sağlanması adına, bu varlıklara saygı duymak için eğitim verilmesi gerekiyor. Ancak, eğitimin genç yaşta verilmesi tavsiye ediliyor.

Daha iyi bir geleceğe doğru ilerlemek

parkta köpekler fotoğrafı

Fotoğrafçı: Juanedc

Hayvan Bakım Enstitüsü’nü oluşturma projesi bu mevzuat döneminde onaylanma şansına sahiptir. Ayrıca, başlangıçta 10 milyon Meksika Pesosu (yaklaşık 500 bin ABD Doları) bütçeye sahip olacaktı.

Hayvan Bakım Enstitüsü kurulma hedefine ulaşırsa, bu Mexico City için iyi haber olacaktır. Ne de olsa, bu bir Kamu Veteriner Hastanesi’nin açılmasından hemen sonra olacaktır. Burası, sesi olmayan veya oy kullanamayan, ancak iyi muamele görmeyi ve haklarına saygı duyulmayı hak edenlerin olduğu bir yer.

Bu oranda girişimlerin,bilinçli ve bilinçsiz insan eylemleri sayesinde, acı çeken hayvanların olduğu her yere yayılması harika olurdu.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.