İnternette Hayvan İstismarı Görüntülerini İhbar Etmek

İnternette Hayvan İstismarı Görüntülerini İhbar Etmek

Son Güncelleme: 18 Eylül, 2018

Her gün onlarca komik kedi ve köpek videolarını internetten izleyebilirsiniz ancak bazı insanların hayvanlara kasten şiddet uyguladığı görüntüler de aynı şekilde internete düşüyor. Bu nedenle internette hayvan istismarını nasıl ihbar edeceğimizi hepimiz öğrenmeliyiz.

İnternette hayvan istismarı artıyor

zincirli fil

Bazı insanlar YouTube, Facebook ve diğer sosyal medya sitelerini, hayvanlara karşı yapılan şiddet olaylarını duyurmak için bazı insanlarsa kendi yaptıkları şiddetin görüntülerini yükleyip bir de bununla övünmek için kullanıyorlar.

Elimizde resmi bir veri olmasa da hayvan hakları savunucuları internetteki hayvana karşı şiddet içeren görüntülerin sayısında ciddi bir artış yaşandığını söylüyor.

Bu masum canlıları seven ve onlara saygı gösteren herkes gibi siz de bu tür görüntülerle karşılaşınca hem sinirlenip hem de üzülüyorsunuzdur. Ancak böylesi görüntüleri internetten kaldırmak ve uygulayanların cezalandırılması için ne yapmak gerekiyor?

En etkili yöntem, bir şeyler yapabilecek ya da sizi doğru yöne yönlendirebilecek yetkili kişi ve kurumlara başvurmaktır.

İnternet sahip olduğu birçok olumlu özelliğin yanında maalesef, hayvan istismarının fotoğraf ve videolarının da yayıldığı bir platform haline geldi. Bu nedenle internette gördüğünüz hayvan istismarı içeren içerikleri ihbar etmek için ne yapacağınızı bilmelisiniz.

İnternette hayvana karşı şiddet görünce ne yapmalı?

Uzmanlara göre internete bu tip görüntüler yükleyen insanlar, dikkat çekmek ve yaptıklarıyla övünmek amacıyla hareket ediyorlar.

Bu nedenle ne kadar sinirlenirseniz sinirlenin videoların altına hiçbir yorum yazmayın ve görmesi için başka insanlara yollamayın. Hayvanlara böyle davranan birine yazacağınız mesajın onun fikrini değiştirmeyeceğine emin olabilirsiniz.

Yorum yazarak ya da başka insanlara göndererek videonun daha çok kişiye ulaşmasını sağlıyorsunuz. Videoyu yükleyen kişinin istediği de tam olarak bu. Ancak bazen tepki gösterenlerin sayısı arttıkça şiddet içerikli görüntüler paylaşan kişi korkup videoyu internetten kaldırabilir.

Hayvan istismarını ihbar etmek

Aşağıdaki adımları takip ederek internette gördüğünüz hayvan istismarını ihbar edebilirsiniz:

  • Hayvana karşı şiddet içeren hiçbir resim, video ya da web sitesini başkalarıyla paylaşmayın.
  • Fotoğraflar, linkler, mail adresi, Twitter ve Facebook profili, ekran görüntüsü vb. toplayabildiğiniz kadar çok delil toplayın.
  • Herhangi bir hayvan hakları kuruluşuna olabildiğince detaylı bir şekilde gönderin.

İhbarı telefon, mail ya da bizzat giderek yapabileceğinizi unutmayın.

Hukuki yollara başvurmak

hayvan istismarı

Şikâyetinizi yapmadan önce aşağıdaki durumlardan birinin geçerli olmadığına emin olun:

  • Görüntülerin çoktan ihbar edilmediğine ve yargılanmadığına
  • Görüntülerin yurtdışından olmadığına

Eğer yukarıda yazan durumlar söz konusu değilse ayrıntılı incelemelerin ardından şiddet uygulayan kişi bulunabilir ve cezalandırılabilir.

Umutsuzluğa kapılmayın, hayvan istismarına karşı harekete geçin ve suçluların hak ettikleri cezayı aldığından emin olun.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.