Evinizde Bir Kedi Sahibi Olma Rehberi

Evinizde Bir Kedi Sahibi Olma Rehberi
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İnsanlar kediler hakkında pek çok olumsuz şey söyleyebiliyor – çok bağımsızlar, çok şefkatli değiller vb. Ancak gerçek bundan çok daha farklı. İşte sizlere evde kedi sahibi olmak için ihtiyacınız olan her şeyi anlatan bir rehber. Bu rehbere mutlaka bir göz atın!

Kedilerin Özellikleri

Kediler, onlardan birer köpek gibi davranmalarını beklemediğiniz sürece bizler için mükemmel bir arkadaş olurlar. Kediler birçok açıdan köpeklerden farklıdırlar. Bu konuda bilmeniz gereken ilk şey, kediler, siz işten eve döndüğünüzde sağa sola sürekli zıplayıp kuyruklarını sallamayacaklarıdır. Eğer evcil hayvanınızdan beklediğiniz şey buysa, kesinlikle bir köpek edinmelisiniz demektir.

Bir kedi, sevgisini köpeklerden farklı bir şekilde gösterir. Onlar size ilgi gösterirken bacaklarınızın arasında dolanacak ve size sürtüneceklerdir. Her ne kadar kediler kesinlikle çok özgür hayvanlar olsalar da, bu sizin sevginize ve bakımınıza ihtiyaçları yok anlamına gelmez. Bütün hayvanlarda olduğu gibi kedilerin de sizin ilginize ve sevginize ihtiyacı vardır.

Evde Bir Kediye Sahip Olmak

mutlu yavru kedi

Evinizi kediler için uygun bir hale getirmeli ve evinizin onlar için tamamen güvenli bir yer olduğundan emin olmalısınız.Çünkü kediler evinizin neredeyse her köşesine ulaşmayı başarma yetisine sahiptirler. Kedilerin sahip olduğu inanılmaz derecedeki fiziksel çeviklikleri, yüksek alanlara kolaylıkla tırmanmalarını sağlar.

 • Eğer üst katlarda yaşıyorsanız, kedinizin düşmesini önlemek için bütün balkon ya da pencerelere güvenlik için tel vb. takmalısınız.
 • Kediniz, evinizde dekorasyon olarak kullandığınız herhangi bir şeyi parçalayabilir ya da zarar verebilir. Bu nedenle bu gibi eşyaları kedinizin ulaşamayacağı bir yere koymanız gerekir.
 • Aynı zamanda, çamaşır suyu, böcek ilacı ya da deterjan gibi kimyasal maddeleri kedinizin ulaşamayacağı bir yere koyduğunuzdan emin olun.
 • Kedinizin eline geçirmeyi deneyeceği yerlerde plastik torba, iğne ya da keskin nesneler bırakmayın. Çünkü bu gibi nesnelerle kendilerini yaralayabilirler.
 • Hem çamaşır makinesi ve fırının, hem de kalan bütün bölmelerinin kapalı olduğundan emin olun. Unutmayın ki kediler saklanmaya bayılırlar ve bu nedenle de kazayla bir yerlerde kapana kısılabilirler.

Kediniz Hakkında Bilmeniz Gereken Bazı Şeyler

Evinizde, kediniz için özel olarak ayırdığınız bir alan olmalıdır. Kediniz bu alanda oyuncakları, kum kabı ve mama gibi diğer bazı temel ihtiyaç malzemelerini bulundurabilmelidir.

 • Kedi kumu kabı. Kedinin kum kabının kediniz için uygun bir boyutta olduğundan emin olun. Eğer kum kabı çok ufak olursa kediniz kakasının üstünü kapatamayacaktır.
 • Tırmalama tahtası. Kediler mutlaka tırnaklarını törpüleyeceği bir yer ararlar. Bir tırmalama tahtası alın ki, tırnaklarını tahtada törpülemek yerine sizin mobilyalarınızı kullanmaya karar vermesinler.
 • Kedi oyuncaklarının çok pahalı olmasına gerek yoktur. Siz de evde kendiniz kedi oyuncakları yapabilirsiniz! Kedinizin oyuncağı, bir yumak iplik, bir çıngırak ya da ucuz bir lazer bile olabilir. Önemli olan şey kedinizin eğlenmesi ve biraz da hareket etmesidir.
 • Kedinizin tırnaklarını ara sıra kesmelisiniz. Böylece kendilerine ya da başka bir şeylere zarar vermemelerini sağlamış olursunuz.
 • Kedinizin tüylerini ise haftada en az iki kez fırçalamanız gerekir.
 • Mamasının porsiyonunu ayarlayın ve bunu yaparken mutlaka veteriner hekiminizin tavsiyelerine uyun. Ayrıca her zaman iyi kalitede mama verdiğinizden emin olun.
 • Konu bir kedinin yatağı ise, kediler hemen hemen her yerde. Ancak, onları yatak odanızın dışında uyumaları için eğitmek ve onlar için özel bir yatak almak en iyi seçenek olur.

Evde Bir Kedi ile Birlikte Yaşamak

Bir kedi dostu ve kedi sahibi olarak onlara diğer evcil hayvanlarla nasıl yaşayacaklarını öğretmek sizin görevinizdir. Bir kedi, bir köpek ya da başka herhangi bir evcil hayvanla arkadaş olabilir; ancak bu konuda sabırlı olmanız gerekir; çünkü bu anında gerçekleşebilecek bir şey değildir. Onları dikkatli bir şekilde birbirine tanıtmanız gerekir. Birbirlerini koklamaları ve birbirleri hakkında bir şeyler öğrenmeleri için onlara zaman tanıyın.

Evde bir kedi ile yaşamak tamamen onlarla nasıl bir iletişim kurduğunuza bağlı olarak değişir. Kedilerin çıkardıkları sesleri tanımak, ihtiyaçlarını ve davranışlarını anlamak büyük bir önem arz eder.

Evde Bir Kediniz Olmasının Avantajları

siyah ve beyaz kedi

Eğlence, neşe ve sahip olduğunuz arkadaşlık, evinizde bir kedi olmasının getirdiği en güzel şeylerdir. Her ne kadar öyle görünmese de, kediler var olan en eğlenceli ve neşeli evcil hayvanlardır. Kedilerin ne kadar eğlenceli olduklarına dair sosyal medyada da çeşit çeşit örnek bulabilirsiniz. Aslına bakılırsa kedilerin oyunculukları, internette en çok aranan şeylerden bazılarıdır.

Son olarak, kediler sessiz, özgür, saygılı, sevimli ve sevgi dolu hayvanlardır. Ne kadar zeki olduklarından bahsetmemize gerek bile yoktur.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.