Neden Hepimiz Evde Kedi Sahibi Olmalıyız

Neden Hepimiz Evde Kedi Sahibi Olmalıyız

Son Güncelleme: 11 Temmuz, 2018

“Çünkü onlar harika yaratıklardır!” Kedileri seven ve evlerinde kedi sahibi olmanın bir nimet olduğunu düşünen herkesin olası cevabı budur. Ve bu duygular onların böyle düşünmeleri için yeterlidir. Ama eğer bir kediyi evcil hayvan olarak tercih etmekle ilgili bazı şüpheleriniz varsa, düşünce yapınızı değiştirmenizi sağlayacak sebeplerin bir listesini bu makalemizde bulabilirsiniz.

Kediler – efsane mi, gerçek mi?

evde kedi ve köpek

Kediler için söylenmiş ve onları uzun yıllar boyunca kötü anlamda eleştiren bazı efsaneler var. Ancak, kedilere karşı bu kötü baskı, gerçekler ortaya çıktığı zaman çabucak unutulur.

Bazı insanların bir kedi istemediklerini iddia etmelerinin sebebi, onlara hiç sahip olmadıklarından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, kendiniz için bunu deneyimlemek zorundasınız, ancak bunu yaparken, sorumlu bir sahip olmayı unutmayın.

İstediğiniz herhangi bir hayvanı sahiplenin, ancak onunla her gün ilgilenmeyi ihmal etmeyin.

Tipik bir iddia, “kedilerden nefret edenlerin bugüne kadar herhangi biriyle oynama şansı hiç bir zaman olmamıştır.” İşte, bu güzel hayvanı günlük yaşamınıza dahil etmenin bazı harika nedenleri burada.

Bir kedi sahiplenmekten dolayı asla pişman olmazsınız

Durun bir dakika! Bir kediyi  sahiplenmeye  başlamadan önce – ki önerilen budur – onun ihtiyaç duyacağı şeyleri bir düşünün:

  • Beslenme gereksinimlerine göre farklı dönemlerde farklı gıdalar
  • Su, her zaman taze ve temiz olmalıdır
  • Uygun hijyen kuraları
  • Veterinerde yapılan düzenli kontroller
  • Aşılar ve parazit önleyiciler
  • Sosyalleşme becerileri ve eğitim
  • Oyunlar, oyuncaklar ve diğer başka kediler

Bütün bunlar size çok fazla gelebilir! Ancak, evinizde kedinizle geçireceğiniz zamanlarda artan sevgi, sevinç ve mutlu anlar ile kıyaslanamayacağından eminiz. Ve siz bunu anlamadan önce, kediniz çoktan ailenizin bir üyesi olacak. Ancak, ailenizin bir parçası olmalarına rağmen, onların hala birer kedi olduklarını hatırlamanız önemlidir. Yani, evcil hayvanınızın zihinsel ve fiziksel mutluluğu için, onları insanlaştırmayın!

Bir kedi sahiplenmek sağlıklı bir seçimdir

Size bir kedi sahiplenmeniz için yeterli sebepler sunuyor muyuz? Henüz daha bitmedi! İşte, dikkate alınması gereken daha büyük nedenler.

Eve bir kedi almak, hem fiziksel hem de duygusal düzeyde bir dizi sağlık desteği sağlayacaktır. Örneğin, kediler hem stres, hem de kaygıyı azaltırlar. Ayrıca yalnızlık ve depresyondan kaçınmamıza da yardım ederler.

Hepsi bu kadar değil. Kediler, a yrıca kalp krizi veya kardiyovasküler bir hastalıktan hayatınızı kaybetme riskini de azaltırlar. Ayrıca, kedilerin kan basıncımızı ve kalp atışlarımızı düşürdüğü de kanıtlanmıştır.

Dolayısıya, ümit edebileceğiniz en iyi koruyucu ilacın, kedinizi kucaklamak, yanınızda mırladığını  hissetmek ya da uzun bir süre onunla oynamak olduğunu söylemek yanlış olmazAyrıca eğlenceli maskaralıklarını izlemekten de keyif alabilirsiniz. Yakında tüm sıkıntılarınız kaybolacak ve kalbiniz ve zihniniz huzur içinde olacaktır.

Durun…dahası da var!

Zeki, güzel ve sevimli bir kedi ile yaşamanın getirdiği daha pek çok fayda vardır. Bu faydalar:

  • Çok temizdirler. İhtiyacını giderebileceği bir kutu kullanmanız ve sık sık temizlemeniz, kedinizin bedensel işlevleri için yardımcı olmanız gereken tek şeydir.
  • Tüyleri her zaman parlak ve temizdir, çünkü günün büyük bir bölümünü dillerini kullanarak tüylerini yalamak için geçirirler.
  • Kısırlaştırıldıkları sürece genellikle sakin ve sessizdirler. Ve eğer gerekirse, dışarı çıkmadan hep evin içerisinde yaşayabilirler. Tabii ki bir pencere, teras veya veranda, kedinizin biraz güneş ışığı ve temiz hava almasına yardımcı olması için ideal olacaktır. Çevresel faktörler açısından hayvanınızın güvenliğini sağlamayı ve kazalardan kaçınmayı unutmayın.

Evde bir kedi ile yaşamak

evde kedi ile yaşamak

Evde bir kediye sahip olmanın faydaları ve nedenleri hakkında daha pek çok şey söyleyebiliriz. Ama en iyi tarafı, bu nedenleri kendinizin keşfedecek olmasıdır. Bahse gireriz ki, çok kısa bir sürede, artı ve eksiler listeniz okunamayacak kadar uzun olacaktır!

En olası sonuç ise, bir fotoğraf  meraklısına dönüşüp tüm gününüzü kedinizin fotoğraflarını çekmekle geçirecek olmanız, ya da evcil hayvanınızın videolarını takipçilerinizle sosyal medyada paylaşmaya başlamanız olacaktır.

Sevgi dolu bir kedi, bir sohbet konusu haline gelerek sosyal hayatınız için de iyi bir itici güç olacaktır. Ancak, size tavsiyemiz bu konuda aşırıya kaçmamanız olacaktır. Ve kim bilir… Belki bir gün başkalarını bir kedi sahibi olmanın ne kadar güzel bir şey olduğuna ikna etmeye çalışan kişi olacaksınız.

Makale Kaynağı: https://misanimales.com/todos-deberiamos-tener-un-gato-casa/


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.