Kedi Kumu Kabının Kokusunu Gideren 7 Yöntem

Evinizde yaşayan sevimli bir kediniz varsa, kısırlaştırılmış olsa bile, idrarının kokusunun oldukça güçlü olduğunu fark edeceksiniz.
Kedi Kumu Kabının Kokusunu Gideren 7 Yöntem

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2018

Eğer kediniz tuvalet ihtiyacını gidermek  için banyodaki kum kabını kullanıyorsa yeterince şanslısınız demektir; ancak, her gün temizleseniz bile koku orada yoğun olarak kalır. Zor görünmesine rağmen, kum kabının çok kötü kokmasını engellemenin bazı yolları var. Size nasıl olduğundan bahsedeceğiz.

Kedi tuvaletlerinin kötü kokmasını önlemek için bazı ipuçları

Kedi tuvalet kumu

Kedi idrarı ve dışkısı, zaman geçtikçe daha fazla koku üretmeye devam eder ve bu kokuları gideremezsiniz. Ancak bu atıkları ayrıştırma arasındaki süreleri azalttığınız zaman, burnunuz size teşekkür edecektir. Buna rağmen, bu kötü kokuları azaltmanın başka yolları da var. Buraya dikkat edin.

1-Kumu uygun aralıklarla değiştirin

Farklı tipte kumlar olsa da, bunların tümü er ya da geç değiştirilmelidir. Bu yüzden satın aldığınız ürün için talimatları okuyun ve belirtilen talimatlara göre ya da burnunuz size kumu daha fazla kirli tutmamanız gerektiğini söylediğinde değiştirin.  Kutunun üzerindeki talimatlarda gördüğünüzden daha uzun aralıklar ile değiştirebileceğinizi iddia etseler bile, bu her zaman böyle değildir.

2-Kum kabını sık sık yıkayın

Kumu her değiştirdiğinizde, kum kabını yıkamayı ihmal etmeyin. Yıkama esnasında kimyasal bir madde kullanmayın. Ilık su ve sabun ile yıkayın. Aynı zamanda, kum kabını koyduğunuz zemini de temizleyerek kötü kokunun gitmesini sağlayın.

Eğer kediniz sürekli olarak evde kalıyor ve tuvaletini kum kabına yapıyorsa, bu durumda kum kabının kötü kokmasını önleyecek bazı yöntemleri bilmeniz önemlidir.

3-Kum kabını yılda en az bir kere yenisi ile değiştirin

Fark etmiş olabileceğiniz gibi, kediniz tuvaletini yapınca üzerini kum ile kapatır. Bu iş için de ön pençelerini kullanır. Bu şekilde kum kabı, kedinin tırnakları tarafından çizilir. Birikintiyi çıkartmak için kullandığınız alet edevat ile siz de küçük çatlaklar oluşturursunuz. Zamanla, bu küçük çatlaklar, çıkarılması zor kokuların birikmesine yol açacaktır.

4- Kedi kumuna eklenen bir çeşit koku giderici madde kullanın

Kum kabının kokmadığından emin olmanın yollarından bir tanesi de, deodorant görevi görecek olan özel bir ürün eklemektir. Evcil hayvan mağazalarında farklı seçenekler bulabilirsiniz. Ama bunu evde de yapabilir ya da kabartma tozu kullanabilirsiniz. Veya aynı zamanda, kendinden parfümlü olan kedi kumlarından da alabilirsiniz. Her halükarda, bu maddelerin kedinize zarar vermemesini sağlamak için veterinere danışın.

5-Kum kabını havalandırması iyi olan bir yere koyun

Bu şekilde, kötü kokuların yoğunlaşmasına engel olacaksınız ve hatta kediniz bile kendini rahatlatmak için daha az zararlı olan başka bir yeri tercih edecektir.

6-Dışkı kokusunu azaltan kedi mamalarından kullanın

Evcil hayvan ürünleri mağazasında her şeyi bulmak mümkündür. Ve eğer mevcut değilse de, icat edilir. Böylece kedinizin dışkısının daha az kokulu olmasını sağlayan yiyeceklerden de alabilirsiniz. Ekstra para ödemeden önce, kediniz için en uygun besin olup olmadığını öğrenmek için bir kez daha veterinerinize danışın.

7-Sadece tek bir yönteme bağlı kalmayın

Hem kedinize hem de mali sınırlarınıza en uygun olanını buluncaya kadar farklı çeşitlerdeki kumları deneyin – piyasaya sık sık yeni markalar ve yeni versiyonlar çıkıyor – 

Güzel kokan kum kabı ve mutlu bir kedicik için

kap içerisinde yavru kediler

Gördüğünüz gibi, kedi kumu kaplarının kokmasını önlemenin yolları kolay değildir. Ancak, imkansız da değildir. Ayrıca, sektörün asla uyumadığını ve satın almanız için her zaman yeni bir şeylerin piyasaya sürüldüğünü unutmayın. Yani, satın aldığınız ürünlerin etkili olup olmadığına dikkat edin.

Örneğin, kapalı kum kapları da bir çözüm olabilir, çünkü kokular kutunun dışına çok fazla yayılmaz ve kokuyu içeride hapseder. Bu sebepten dolayı daha sık sterilize edilmeleri gerekir çünkü kedinin bunu kullanmak istememe riski var.

Kediler ayrıca, kokulu veya deodorant takviyesi yapılmış olan kumlara karşı direnç gösterebilir. Ve hatta kum kabının yanına koyduğunuz oda parfümü tarzındaki ürünlere de. Unutmayın ki sizin için hoş olan bir koku, kedi dostunuz için böyle olmak zorunda değil.

Sabırla ve yapacağınız gözlemler ile, kum kabı ile mutlu bir kediye ve kötü kokulardan arınmış bir ortama sahip olmak için en iyi seçeneği bulacağınızdan şüphe etmeyin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.