Bir Kaplumbağa Nasıl Beslenir?

Besin ihtiyaçlarını karşıladığınız sürece, bir kaplumbağaya doğal ya da hazır yemek verebilirsiniz. Onu ne tür bir mama ile besleyeceğinize karar verirken hijyen unsurunu da göz ardı etmemeniz gerekir.
Bir Kaplumbağa Nasıl Beslenir?

Son Güncelleme: 06 Temmuz, 2018

Evcil hayvanlarınızı beslemek için kullandığınız mama, hayvanınızın sağlığı üzerinde direkt olarak bir etki yaratacaktır. Bir kaplumbağayı doğru bir şekilde nasıl besleyeceğinizi bilmek için evcil hayvanınızın hangi besin maddelerine kesinlikle ihtiyacı olduğunu ve marketlerde hangi ürünlerin var olduğunu bilmek çok önemlidir.

Su Kaplumbağalarının Besin İhtiyaçları

Su kaplumbağaları, kara kaplumbağalarının aksine hem etçil hem de otçul hayvanlardır. Bu demek oluyor ki su kaplumbağanızı bitkilerle, etle ya da balıkla besleyebilirsiniz. Bu kaplumbağaların beslenme düzenlerinin yüzde 25 hayvan proteini içeriyor olması gerekiyor. Çünkü bu hayvanlar vahşi hayatta genellikle aşağıdakileri tüketen hayvanlardır:

 • Küçük yumuşakçalar
 • Kurtlar
 • Cırcır böceği, çekirge gibi hayvanlar
 • Küçük boyutlu balıklar
marul yiyen kaplumbağa

Dolayısı ile, su kaplumbağanızın beslenme düzenini oluştururken alması gereken hayvan proteinlerini de hesaba katmanız gerekiyor. Kalan yüzdelik dilim ise bitki temelli besinlerden oluşur. Eğer hazır evcil hayvan gıdaları ya da diğer yapay ürünleri kullanmamaya karar verdiyseniz, kaplumbağanızı aşağıda sizinle paylaştığımız gıdalarla besleyebilirsiniz:

 • Sebzeler. Küçük parçalar halinde havuç, doğranmış lahana ya da marul, ezilmiş bal kabağı, bezelye vb. gibi sebzeler. Su yosunlarını da hayvanınızın beslenme düzenine dahil edebilirsiniz.
 • Elma, kavun, dutsu meyveler vb. gibi doğranmış meyveler. Meyveleri soymayın; çünkü meyvelerin kabukları kaplumbağaların gaga kısmı için çok yararlıdır.

Kaplumbağaları doğal yiyecekler ile beslerken bu hayvanların iştahlarını nasıl kontrol edeceklerini bilmediğini ve fark etmeden çok fazla yemeye eğilimli hayvanlar olduğunu unutmayın.

Uyarı: Hayvana vereceğiniz büyük ve sert parçaları doğramayı ya da ezmeyi sakın unutmayın. Kaplumbağalar çok kolay boğulabilirler; çünkü yemek boruları çok küçük ve dardır.

kaplumbağa nasıl beslenir

Piyasada Kaplumbağalar İçin Olan Gıda Ürünleri

Kaplumbağanızı işlenmiş gıdalarla beslemeyi tercih ediyorsanız, piyasada bulunan farklı seçeneklere az da olsa aşina olacak seviyeye gelmeniz iyi bir fikir olabilir. Örnek vermek gerekirse kaplumbağanıza vereceğiniz mamanın kalitesini bilmek hayvanınızın dengeli bir şekilde beslendiğinden emin olmanız için faydalı bir bilgi olabilir.

Hazır evcil hayvan mamalarını her zaman gittiğiniz evcil hayvan dükkanlarında genellikle bulabilirsiniz. Kaplumbağanızın besin ihtiyaçlarını karşılayan özel kaplumbağa mamaları standart evcil hayvan dükkanlarında vardır. Fakat bir kaplumbağanın beslenme düzeni söz konusu ise, çeşitlilik çok önemli bir faktördür.

Bu nedenle diğer besin ve takviye çeşitlerini kaplumbağanın beslenme düzenine eklemek iyi bir fikir olacaktır. Son  olarak fakat bir o kadar da önemli olan bir diğer şey ise, su kaplumbağalarını tuttuğunuz kapları, içindeki su çok fazla kirlenmeden değiştirmeniz gerektiğidir. Geriye kalan ise genelde şu tip yiyeceklerin beslenme bileşimlerinden oluşur:

 • Ham protein. %42
 • Ham yağ: %10
 • Nem: %10
 • Ham lif: %5
 • Karbonat: %5

Hazır gıdaların yanı sıra, kaplumbağanıza karides şeklinde olan ödül ve atıştırmalık ürünler de verebilirsiniz. Kaplumbağalar bu tip yiyeceklere bayılırlar. Ancak bu ödül yiyeceklerini beslenme düzenlerinin ana bileşeni olarak değil de, duruma göre ödül vermek amaçlı olarak kullanmalısınız.

Besin takviyesi olarak kalsiyum haplarından söz etmeyi de unutmamalıyız. Bu hapları teraryumun dibine koymanız gerekir. Kaplumbağaların kabukları yalnızca kalsiyumdan meydana gelmiştir. Bu nedenle bu kalsiyum hapları, kalsiyumu bağlayıcı özelliği olan, D vitamini sentezinin gelişimi için çok önemlidir.

Öğünlerin sayısına gelince, herhangi bir ödül maması ya da ek besinler olmadan, normal bir beslenme düzenine bağlı olacak şekilde, bir kaplumbağayı günde 2 kez beslemelisiniz. Aynı şekilde, kaplumbağanın on dakikadan daha fazla bir süre için görmezden geldiği yiyeceklerle ilgili dikkatli olmalısınız. Eğer kaplumbağa bir yiyeceğe on dakikadan fazla dokunmadıysa, kaplumbağanın suyunu temiz tutmak için o yiyeceği dışarı çıkarmalısınız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.