Logo image
Logo image

Tavşanlar Yumurta Yiyebilirler mi?

3 dakika
Evde tavşanlarınız varsa, diyetlerine hangi yiyecekleri dahil edeceğinizi veya hangi yiyecekleri çıkaracağınızı bilmek istersiniz. Onlara yumurta yedirmeyi hiç düşündünüz mü? Sizce onlar için besleyici bir besin mi? Bunu öğrenmek isteyeceksiniz!
Tavşanlar Yumurta Yiyebilirler mi?
Son Güncelleme: 23 Nisan, 2022

Evcil tavşanınızı nasıl besleyeceğinizi bilmek, onun iyiliği için olduğu kadar neleri erişemeyeceği bir yerde tutmanız gerektiği için de önemlidir! Bu nedenle bugün size yumurtanın tavşanınızın diyetine dahil etmeniz gereken bir şey olup olmadığını anlatacağız. Tavşanlar yumurta yiyebilirler mi? Okumaya devam edin ve öğrenin!

Dikkate almanız gereken ilk şey, konuyla ilgili bir profesyonelin görüşüdür. Aksi takdirde, tavşanınızın sağlığını riske atabilirsiniz. Evcil hayvanınıza yeni mama sunmadan önce gerçekleri öğrenmek, onun sağlığı için faydalı olmasını sağlamak için esastır.

Peki tavşanlar yumurta yiyebilir mi? Bu yiyecek gerekli tüm besinleri içeriyor mu ve bu hayvanların refahına katkıda bulunuyor mu? Öğrenmek için bu makaleyi okumaya devam edin! Evinizde bir tavşanınız varsa bu bilgiler onun yaşam kalitesine katkı sağlamak adına oldukça yardımcı olacaktır.

Yumurtanın besin değeri

Some figure

Uzmanlar, yumurtanın diğer bileşenlerin yanı sıra en kaliteli protein, A, E, D, B1, B2 ve B3 vitaminlerinin yanı sıra çinko, selenyum, demir ve kalsiyum ile yüksek bir besin değeri içerdiğini söylüyor.

Bu nedenle, insanlara günlük olarak ihtiyaç duydukları besinlerin iyi bir bölümünü sağlayan bir şeydir. Bu, onu dünyadaki birçok gastronomik kültürde önemli bir bileşen yapar. Ama yumurtalar insanlar için olduğu kadar tavşanlar için de iyi midir?

Tavşanlar yumurta yiyebilir mi?

Tavşanların otçul hayvanlar olduklarını ve ihtiyaç duydukları proteinin yumurtadan gelen tür olmadığını da hesaba katmak gerekir. Bu nedenle, onları bu besinle beslemek iyi bir fikir değildir. Pişmiş ya da çiğ fark etmez, tavşanlar hiçbir koşulda  yumurta yememelidir.

Bu hayvanın sindirim sistemi basitçe onu işlemek için tasarlanmamıştır. Başka bir deyişle, bu proteini tavşanlara vermek, onları hasta edecek kadar olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle, tavşan beslemek söz konusu olduğunda ne pahasına olursa olsun yumurtadan kaçınmak en iyisidir.

Tavşanlar için protein

Bir tavşanın diyetinde saman bir öncelik olmalıdır. Bununla birlikte, yaban tavşanlarının aksine, evcil tavşanların kendilerini doğayla ve besin gereksinimlerini kendi başlarına karşılamaya elverişli bir ortamla çevreleme tesislerine sahip olmamaları muhtemeldir. Bu nedenle evcil hayvanınızın beslenmesine özen göstermelisiniz.

Bu anlamda tavşanınızın maması gerekli miktarda besin maddesi içermelidir. Örneğin, tavşanlar için özel olarak yapılmış kaliteli granül mama, muhtemelen bir tavşanın ihtiyaç duyduğu doğru miktarda ve türde proteine sahip olacak bir seçenektir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi saman ve çimen bir öncelik olmalıdır. Bu nedenle, hayvanın sağlığına gerçekten katkıda bulunacak yiyecekleri bulmanız çok önemlidir. Bazı yiyecek türleri sağlıkları için tehlikeli olabilir, ancak diğerleri çok faydalı olacaktır.

Tavşanlara fayda sağlayan yiyecekler

Tavşanlar yumurta yiyemeseler de diğer yiyecekler onlar için çok iyidir. Her şeyden önce, havuç yaprakları, pazı, roka, Çin lahanası, karahindiba, yonca, hodan ve hindiba. Ancak salatalık, pancar ve kereviz de yiyebilirler.

Benzer şekilde, çilek, kavun, mandalina, portakal, elma, mango ve karpuz gibi onlara fayda sağlayanları seçtiğiniz sürece bu hayvanların beslenmesine meyve takviyesi yapabilirsiniz. Evinizde sağlıklı bir evcil hayvan beslemek istiyorsanız iyi seçim yapmalısınız çünkü tavşanlar için de çok tehlikeli seçenekler vardır.

Some figure

Son ipuçları

Yumurta hiçbir şekilde bir tavşan için bir seçenek değildir. Bu hayvanlar ihtiyaç duydukları besin maddelerini diğer sebze, meyve ve sindirim sistemlerinin sorunsuz bir şekilde işleyebileceği yiyeceklerden elde edebilirler. Bu onların sağlıklarını ve hayatlarını riske atmaktan kaçınmanızı sağlayacaktır.

Ayrıca bir profesyonelin tavsiyelerini her zaman aklınızda bulundurun çünkü bu kemirgenler, köpek veya kedi gibi, yaşlarına ve sağlıklarına göre bir diyete sahip olmalıdırlar. Bir veteriner, evcil hayvanınızı mutlu etmek için hangi yiyeceği ne kadar vermeniz gerektiği konusunda size tavsiyede bulunabilecektir.

Unutmayın ki evcil bir tavşan sadece hoş, tatlı ve sevecen bir arkadaş değil, aynı zamanda bir sorumluluktur ve en önemli konulardan biri de beslenmesidir. Bu küçük hayvanın dengeli beslenmesi sağlığı, davranışı ve ömrü açısından belirleyici olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Huevo. Fundación Española de la Nutrición. Recogido el 9 de marzo de 2022 de: www.fen.org.es/MercadoAlimentosFEN/pdfs/huevos.pdf
  • Heno. Ministerio de Agricultura, Pesca y Alimentación. Recogido el 9bde marzo de 2022 de: https://www.mapa.gob.es/ministerio/pags/biblioteca/fondo/pdf/42715_all.pdf

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.