Bir Tavşanı Besleyebileceğiniz Bitkiler

Tavşanınıza verebileceğiniz pek çok bitki, sebze veya ot çeşidi bulunuyor. Beslenmesinde farklılıklara yer vermek, ona farklı tatlar ve dokular sunarak yemek yeme işini çok daha keyifli bir hale getirecektir.
Bir Tavşanı Besleyebileceğiniz Bitkiler

Son Güncelleme: 28 Kasım, 2019

Bizim yediğimiz pek çok sebze ve meyve, tavşanlar için de güvenli yiyeceklerdir. Bizim yediğimiz sebzelerin bitki kısımları da bir tavşan için besleyici bir yiyecek olabilir tabii ki, ancak bir tavşanı besleyebileceğiniz bitkiler üç aşağı beş yukarı bellidir ve herhangi bir bitkiyi tavşanınıza yediremezsiniz.

Tavşanınız için sağlıklı olan bazı yiyeceklere ulaşmak oldukça kolaydır, çünkü, bu yiyecekler, aynı zamanda bizim de beslenme programımızın bir parçasıdır. Ancak, kendi yiyeceklerinizden hangilerini onlara verdiğinize dikkat etmelisiniz. Tavşanlar için herşey sağlıklıdır da diyemeyiz.

Bir tavşanı besleyebileceğiniz bitkiler

Havuç, yabani havuç, turp ve pancar son derece yüksek enerji kaynaklarıdır çünkü şeker içerikleri oldukça fazladır. Bu bitkiler, tavşanınızın beslenme programının sadece küçük bir parçasını oluşturmalıdır.

Kereviz, pazı ve brokoli gibi saplı bitkiler ve diğer bitkilerin de yeşil bölümleri, bir tavşanı besleyebileceğiniz bitkiler arasında en iyi seçimler olacaktır. Bu bölümler, kalori bakımından zayıf, lif bakımından zengindir.

Lahana, ıspanak, havuç yaprakları, brokoli yaprakları, kara lahana, marul, turp yaprağı ile böğürtlen, çilek ve ahududu yaprakları gibi bitki yaprakları veya yapraklı bitkiler de bir tavşanın beslenme alışkanlıkları içerisinde yer alabilecek güzel seçeneklerdir.

Yapraklı sebzeler veya sebzelerin yaprakları tavşanlar için en harika besin kaynakları.

Yediğimiz tohum ve tahıl formundaki yiyeceklerin çok büyük çoğunluğu tavşanlar için toksik değildir. Ancak, bunların büyük kısmı enerji yönünden zengindir ve bu da tavşanınızı bunların pek çoğuyla beslememenizin daha iyi olacağı anlamına geliyor. Burada, aklınızda tutmanız gereken konu, tavşanlar temel olarak yaprak yiyen canlılardır, tohum yiyen değil.

Maydanoz, fesleğen, nane, marul, adaçayı, kekik, dereotu ve kişniş gibi otlar  son derece lezzetli ve güzel beslenme seçenekleri olacaktır. Eğer tavşanınız için daha ucuz ve süreklilik sağlayan bir beslenme düzeni istiyorsanız, bu bitkileri evinizde de büyütebilirsiniz.

Ayrıca, bazı bitkilerin toksik özelliklerinin olduğunu ve bazılarının ise karışık özellikte olduğunu da aklınızda tutmalısınız. Örneğin, domateslerin kendileri tavşanınız için sağlıklı bir seçenek olsa da, domates yaprakları son derece zehirlidir. Hiç bir şart ve koşul altında tavşanınızın domates yaprağı yemesine izin vermeyin.

Sebze temelli bir beslenme planı

Aynı tür sebzeleri paylaşabiliyor olmamızın yanında, tavşanlar, bizim sebzelerin attığımız kısımlarını da yiyebiliyor, çünkü bu kısımlar sert parçalar ve lif yönünden oldukça zenginler. Bunlara örnek olarak karnabahar yaprakları, brokoli kökleri ve havuç yapraklarını verebiliriz.

Manavlar, genellikle, satmadan önce sebzelerin bu kısımlarını atarlar. Bu nedenle, küçük çaplı marketlerin manav reyonlarına veya organik ürünler satan manavlara gidip bu sebze artıklarının en taze hallerini bulabilirsiniz.

Bir tavşanı besleyebileceğiniz bitkiler: tavşanınıza yabani bitkiler verebilir misiniz?

Yabani bir tavşanın besin listesindeki pek çok bitki insanların bahçelerinde yabani otlar olarak yetişiyor. Bu otlar, bu evcil dostunuzun öğünlerine harika bir ekleme olarak düşünülebilir. Genellikle her yerde bulunan yabani otlar çoğunlukla tavşanınız için güvenlidir ve bu otlar yonca, karahindiba, devedikeni, boynuz otu, ısırgan otu, böğürtlen yaprağı ve çoban çantası gibi şeyleri ve diğer pek çok şeyi de içerir.

Bahçenizdeki her ot tavşanınız için güvenli değil.

Bunların yanında, bitkilerle ilgili referans alabileceğiniz bir kitabı mutlaka edinmelisiniz, çünkü bahçenizdeki bazı bitkiler ve otlar son derece zehirleyici olabilirler. Bu bitkileri, mutlaka ve sadece trafikten kaynaklı kirlilikten ve haşere ilaçlarından etkilenmeyen veya diğer hayvanlar tarafından kirletilmemiş yerlerden toplamalısınız.

Kurutulmuş bitkiler

Bir bitkiyi kuruttuğunuzda, o bitkinin su ve besin içeriği azalmaktadır. Diğer taraftan, şeker de çok daha yoğun hale gelmektedir. Bu şu anlama gelmekte: Kurutulmuş sebze ve meyveler daha fazla kaloriye sahip oluyorlar. Bu durumda, tavşanınızın bu tarz şeyler yemesine sadece zaman zaman izin vermelisiniz.

Bitki yaprakları şeker yönünden zayıf olduğu için, tavşanınızı beslemeye ikisinin karışımı ile başlayabilirsiniz. Kuru yaprakları saman ile karıştırıp vermek, seçici bir tavşanın ilgisini çekmek için çok iyi bir yöntem olacaktır.

Taze bitkileri de diyete dahil etmek

Tavşanlar, diyet alışkanlıklarında ani değişikliklerden pek hoşlanmazlar. Taze bitkilerin aniden beslenme düzenine dahil edilmesi onların sindirim sistemini ciddi şekilde bozabilir ve hasta olmalarına sebep olabilir. Yani, eğer tavşanınızın taze yiyecekler yemesini istiyorsanız, bunu sadece ara ara birer parça ve küçük porsiyonlar halinde yapmasını sağlayın. Bunu yapmanız, tavşanınızın hangisinden etkilendiğini ve ne gibi sindirim problemleri yaşayabileceğini tespit etmenize de yardımcı olacaktır.

Eğer tavşanınız daha küçükse, taze bitkiler verirken ekstra dikkatli olmalısınız. Bu genç hayvanlar daha hassastırlar, ancak bazı eski evcil hayvan beslemek ile ilgili kitaplarda anlatıldığı gibi onlara hiç taze yiyecek vermemek gibi bir yöntem izlemenize de gerek yok. Örneğin, bebek tavşanlar, katı yiyeceklere geçmeden önce, gerçekten de taze besinler almış olmalılar.

Eğer daha önce hiç taze besin almamış bir bebek tavşanınız (8 hafta veya daha yaşlı) olduysa, önce çevresine ve yeni yerine uyum sağlamasını bekleyin. Ancak bu gerçekleştikten sonra ona küçük parçalar halinde taze besinler vermeye başlayabilirsiniz, aynı yetişkinlerde olduğu gibi.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.