Bir Tavşan Ne Kadar Yaşayabilir?

Bir tavşanın ne kadar yaşadığını merak ediyorsanız, işte hem yabani tavşanlar hem de sizinle birlikte yaşayanlar için cevaplar. Kaçırmayın!
Bir Tavşan Ne Kadar Yaşayabilir?

Son Güncelleme: 16 Ocak, 2022

Kırılgan hayvanlar oldukları ve esaret altında tutulmaları da biraz karmaşık olduğundan, bir tavşanın ne kadar yaşayabileceğini merak etmek normaldir. Bu sorunun genel bir cevabı olsa da, bu değer cinse ve ona ne kadar iyi baktığınıza bağlı olarak değişebilir.

Tavşanınızın ne kadar yaşayabileceğine dair aşağı yukarı güvenilir bir tahmin elde etmek istiyorsanız, bunu yapmak için bazı kriterler ve ömrünü uzatmak için ipuçları yazımızda. Kaçırmayın.

Bir tavşan ne kadar yaşayabilir?

Yabani bir tavşanın hayatı zor ve tehlikelerle doludur. Etraflarındaki çok sayıda yırtıcı hayvan (kurtlar, baykuşlar, kartallar, vaşaklar ve daha fazlası), yüksek koşu hızları ve uçuşan doğalarıyla bile, yaşam beklentilerini oldukça kısaltır.

Vahşi doğada yaşayan sıradan bir tavşanın yaşam beklentisi 3-4 yıldır. Ayrıca çevrelerindeki hastalıkların tehlikelerine, enfeksiyonlara, sert hava koşullarına ve hatta insan müdahalesine maruz kaldıklarını da hesaba katmalısınız.

Tavşan üreme stratejisi

“Tavşanların soyu nasıl tükenmez?” diye sorabilirsiniz. Hayatlarında bu kadar çok tehlike ve bu kadar kısa bir ömürleri varken, yok olma riskiyle karşı karşıya kalacaklarını düşünürdünüz. Bununla birlikte, birçok küçük yırtıcı hayvanın beslenmesinin temelini oluşturan türlerin de zaman içinde dayanma biçimleri vardır.

Özellikle tavşanlar, çok sayıda yavru üretmekten ve ebeveyn bakımı açısından çok az çaba harcamaktan oluşan “r” üreme stratejisini izlerler. Bir tavşan 4 aylıkken cinsel olarak olgunlaşır, 32 gün boyunca hamile kalır ve 12’ye kadar yavru doğurabilir. Çok kısa sürede çok üreyen hayvanlardır.

Bu şekilde nüfus, karşılaştığı tüm tehlikelere rağmen sabit kalır.

tavşanı kontrol eden veteriner

Evcil bir tavşan ne kadar yaşayabilir?

Evcil bir tavşanın yaşam beklentisi, hastalık, aşırı soğuk veya sıcakla karşılaşmadığı için, bu gibi doğal tehlikelerin olmaması nedeniyle daha uzundur. Tabii ki, etrafında hayatına doğrudan bir tehdit oluşturan yırtıcı hayvanlar da yoktur.

Bununla birlikte, esaret altındaki hayvanlar olarak, bu evcil hayvanlar, sahiplerinin onlara nasıl baktığına büyük ölçüde bağımlıdır. İyi bakılırlarsa, bu lagomorflardan birinin yaşam beklentisi 5-10 yıldır ve hatta 12 yıla ulaşabilir.

Farklı tavşan ırklarının yaşam beklentisi

Hepsinin menzili çok benzer olsa da, bazı ırkların fenotipik özellikleri (dış ve iç özellikler) sayesinde diğerlerinden daha uzun ömürlü olduğu doğrudur. İşte bazı örnekler:

 • Polonya tavşanı : 5 ila 7 yıl arasında bir yaşam beklentisi.
 • Amerikan tavşan: Yaklaşık 10 yıl.
 • Cüce veya oyuncak tavşan : 8 yaşına kadar yaşayabilir .
 • Yeni Zelanda tavşanı : 5-7 yıl.
 • Aslan başlı tavşan : 7 ile 10 yıl arasında yaşayabilir.
 • Rex tavşanı : Ortalama olarak 8 ile 11 yıl arasında yaşayabilir.
 • Avrupa tavşanı : 7 ila 10 yıl.
 • Hollandalı tavşan : 10 yıla kadar.

Size farklılıklar hakkında bir fikir vermek için, düz burunlu ve büyük gözlü (cüceler gibi) yapay olarak seçilen tavşanların solunum ve diş bozukluklarından muzdarip olma olasılığının daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Ancak diğerleri, vahşi akrabalarına daha yakın oldukları için daha dirayetlidir.

Tavşanınızın ömrünü uzatmak için ipuçları

Artık bir tavşanın ne kadar yaşayabileceğini bildiğinize göre, kendi rekorunuzu nasıl kıracağınızı merak ediyor olabilirsiniz. İşin sırrı, aldıkları bakımda. Bu sadece evcil hayvanınıza en iyisini vermekle ilgili değil, aynı zamanda tutarlı olmak ve hastalık belirtilerine karşı iyi bir gözlem yapmakla ilgilidir. İşte bunu başarmak için bazı yararlı ipuçları.

İyi bir diyet

Tavşanlar otoburdur, ancak vahşi doğada evde yedikleriyle aynı yemeği yemezler. Bir tavşanla yaşıyorsanız, aşağıdaki göstergeleri dikkate almalısınız:

 1. Her zaman saman bulundurulmalıdır.
 2. Çok su içerler, bu yüzden ona temiz ve taze bir kaynak sağlayın.
 3. Tavşanınıza her zaman pelet halinde kaliteli bir yem verin.
 4. Her gün taze yapraklar verin.

Egzersiz ve zenginleştirme

Tavşan kafeste yaşayamaz. İdeal olarak, evin içinde veya en azından özel olarak hazırlanmış bir muhafaza içinde serbest olmalıdır, böylece hiçbir şeye veya kendine zarar vermez. Ayrıca her gün eğlenmeye ve sizinle kaliteli zaman geçirmeye ihtiyaç duyan hayvanlar oldukları için türlerine göre tasarlanmış oyuncaklar ve nesneler vermelisiniz.

Hijyen

Tavşanın bulunduğu bölgenin her gün temizlenmesi gerektiğini unutmayın. Aksi takdirde parazit, enfeksiyon ve diğer ilgili rahatsızlıkların olasılığını artırırsınız.

Tavşanınızın da, özellikle tüy dökme mevsimindeyse, sık sık fırçalanması gerekecektir. Çok fazla yutulması bağırsak tıkanıklığına yol açabileceğinden, ölü tüyleri almak, kendisini temizlerken yutmasını engeller.

Aşılar ve haşerelerden arındırma

Evcil hayvanınızın dış mekana erişimi varsa, solucanı temizlemeyi ve özel programına göre aşılamayı unutmayın. Gereken en önemli aşılar miksomatozis ve viral hemorajik ateşe karşıdır, bunların hem bu türde ölümcül durumlar hem de bu türün vahşi doğada bulunduğu bölgelerde salgın haline gelme kapasitesi yüksektir.

Genel Sağlık

Tavşanlarda en yaygın hastalık belirtilerinin nasıl tanınacağını bilmek de önemlidir. Genel olarak, bu hayvanların istisnasız her gün yemek yemesi ve dışkılaması gerektiğini bilmelisiniz. Değilse, bir hastalıktan muzdarip olduklarının bir işareti olabilir. Akılda tutulması gereken diğer önemli ayrıntılar şunlardır:

 • Antaljik duruşlar: Karnına yatmak en yaygın olanıdır – tavşanlar karın ağrısı hissettiklerinde bunu yaparlar.
 • Alopesi
 • Letarji
 • Topallık
 • Aşırı içme ve idrara çıkma
 • Kekotropların varlığı : Kümeler şeklinde yumuşak dışkı gözlemlerseniz, tavşan onları yemiyor ve sindirim bozukluğu yaşıyor olabilir.
 • Çene çizgisinde kemikli tepelerin varlığı : Bu, azı dişlerinin aşırı büyümesini gösterir ve veteriner hekimin dikkatine ihtiyaç duyar.
Kafeste bir tavşan.

Son olarak, en yararlı ipucunu aklınızda bulundurun: tavşan bakımında uzmanlığa sahip iyi bir veteriner kliniği bulun. Bir tavşanın sizin gözetiminiz altında ne kadar yaşayacağı büyük ölçüde yakınınızda hayvanınızın hastalıklarıyla doğru bir şekilde ilgilenecek ve ona evde en iyi şekilde nasıl bakacağınız konusunda tavsiyelerde bulunacak bir profesyonelin bulunmasına bağlı olacaktır. İlginizi çekebilir ...

Tavşanlardan Bulaşan Hastalıklar
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Tavşanlardan Bulaşan Hastalıklar

Tavşanlardan bulaşan hastalıklar insanlara bakteri, mantar, virüs veya parazitler yoluyla bulaşabilir. Bu yazımızda detaylarını öğrenin. • Espuña, E., Nogareda, M., Manté, A. P., & Casadevall, P. (1984). Estudios comparativos de laboratorio utilizando dos vacunas distintas contra la mixomatosis. In IX Symposium de cunicultura (pp. 193-204). Asociación Española de Cunicultura (ASESCU).
 • Alda, F., GAITERO, T., ALCARAZ, L., ZARDOYA, R., DOADRIO, I., & SUÁREZ, M. (2003). Coevolución de los virus de la mixomatosis y de la enfermedad hemorrágica con el conejo (Oryctolagus cuniculus L., 1758) en la Península Ibérica. Proyectos de investigación en parques nacionales2006.
 • The Open Sanctuary Project, Inc. (2021a, septiembre 1). Daily Diet, Treats And Supplements For Rabbits. The Open Sanctuary Project. Recuperado 6 de enero de 2022, de https://opensanctuary.org/article/daily-diet-treats-and-supplements-for-rabbits/

Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.