Tavşanlar Su İçer mi?

30 Eylül 2021
Tavşanların su içip içmediğini ve neden birçok insanın bu soruyu sorduğunu öğrenin. Ek olarak, bu sıvının yetersiz alımının sağlıklarını nasıl etkileyebileceğini size anlatacağız.

Tavşanlar onlarca yıldır evcil hayvan olmalarına rağmen, insanların alışkanlıkları hakkında, örneğin su içip içmedikleri gibi konularda soruları olması yaygındır. Bu soru, içmeleri gereken optimal sıvı miktarını, su içmeye nasıl teşvik edileceklerini ve hidrasyonu reddederlerse ne yapılacağını içerir.

Aşağıdaki satırlarda, tüm bu sorulara cevap vereceğiz. Tavşanları içme suyundan vazgeçirebilecek bazı nedenleri de ekleyeceğiz, bu yüzden okumaya devam edin.

Bir tavşan ne kadar su içmeli?

Yazımızın başlığındaki soruyu cevaplayarak başlayalım. Tabii ki tavşanlar su içer! Bu, tüm canlılar için hayati bir sıvıdır. Ancak, bu endişe rastgele değildir ve geçmişte tavşanların yetiştirilme şekliyle ilgilidir.

Bilimsel makalelere göre, bir tavşanın diyeti geçmişte çok daha doğaldı ve pancar, havuç ve çok çeşitli yemler gibi tümü yüksek su içeriğine sahip yiyecekleri içeriyordu. Bu nedenle yetiştiriciler genellikle tavşanlara su vermiyorlardı ya da en azından hayati bir faktör değildi.

Ancak araştırmalar, üreme koşullarının değiştiğini ve bu lagomorf memelilerin genellikle yemle beslendiğini gösteriyor. Bu, maksimum %14’lük bir nem yüzdesine sahiptir ve bu, bu hayvanların beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için sıvı kaynakları sunmayı vazgeçilmez kılar.

tavşanlar su içer mi

Bir tavşanın ne kadar su içmesi gerektiğine ilişkin olarak, kesin rakam hayvanın yaşına bağlı olacaktır. Örneğin, 600 gram ağırlığındaki 5 haftalık bir tavşan günde yaklaşık 80 mililitre suya ihtiyaç duyarken, 2500 gram (2.5 kilo) ağırlığındaki 1 yaşındaki bir tavşanın aynı aralıkta 400 mililitre suya ihtiyacı olacaktır.

1100 gram ağırlığındaki 9 haftalık bir bebek, her gün bu sıvıdan 250 ila 300 santimetreküp arasında ihtiyaç duyacaktır. Bununla birlikte, dişi tavşanın yavruları varsa, tüketim daha yüksek olacaktır: 1,5 ila 3 litre su.

Bir tavşan çok su içerse ne yapmalı?

İklim koşullarına bağlı olarak, tavşanların yaşlarına ve kilolarına karşılık gelen miktardan daha fazla su içmeleri normaldir. Buna bir örnek, yazın veya yılın diğer zamanlarında, sıcaklığın tavşanın susuz kalma ihtiyacını hissetmesine neden olduğu yüksek sıcaklıklardır.

Bu davranış, hayvan çok aktifse ve sürekli fiziksel aktiviteler yapıyorsa normal kabul edilir. Tavşanınız çok fazla su içiyorsa ve bu faktörler mevcut değilse, böbrek problemlerini ve sağlığını etkileyebilecek diğer durumları ekarte etmek için veterinerinize danışmak en iyisidir.

Tavşan ne zaman su içmez?

Tavşanlar kuru gıda, granül gıda veya yemle beslendiğinde, su tüketmelerinin esas olduğunu belirterek başlamalıyız. Bunun nedeni, memelilerin gıda tüketimini sıvı alımına göre düzenlemesidir. Sonuç olarak, hayvan ihtiyacı olan suyu tüketmezse, doğru miktarda yem yemeyecek ve bu da kilo problemlerine yol açacaktır.

Buna ek olarak, yeni doğum yapmış bir anne durumunda, anne yeterince su içmezse, yeni doğan tavşanları beslemek için yeterli süt üretilemeyeceğinden emzirme ile ilgili sorunlar yaşayacaktır. Ek olarak, yetersiz su alımı, enterotokseminin ortaya çıkmasına neden olabilecek atık ve toksinlerin ortadan kaldırılmasında zorluklara neden olur.

Araştırmalara göre, bu hastalık ölümcül olabilen organik lezyonlara neden olur, bu nedenle ne pahasına olursa olsun önlenmelidir. Aşağıda size tavşanların su içmemesinin bazı nedenlerini anlatacağız:

 • Tavşan yaşlı ise: Yaşlı bir tavşanın artık eskisi gibi egzersiz yapmaması ve çok fazla hareket etmemesi normaldir. Bu nedenle yavru bir tavşanla aynı su ihtiyacına sahip olmayacaktır. Normal olmayan şey, hayvanın su almayı tamamen bırakması veya çok az içmesidir. Bu durumda veterinerinize danışmalı ve profesyonel tavsiyeler yardımıyla alımı teşvik etmelisiniz.
 • Biberondan nasıl su içeceğini bilmiyorsa: Bazı biberonlarda hayvanın değil sahibinin hayatını kolaylaştıran mekanizmalar vardır. Tavşanı su tüketmekten caydırabilecek pipetli bazı sistemlerde durum böyledir. Yapılacak en iyi şey sıvıyı bir kapta sunmaktır.
 • Hastaysa: Farklı hastalıklar bu memelinin su içmeyi bırakmasına neden olabilir. Sizi problemlere karşı uyarabilecek semptomlar arasında tüy dökülmesi, yumuşak dışkı, ishal, sulu gözler ve hızlı nefes alma sayılabilir. Tavşanınızın iyi olmadığı için su içmediğini düşünüyorsanız, veteriner hekime başvurun.
 • Su kirliyse: Suyun içinde yem parçaları veya onu kirleten başka unsurlar varsa, tavşan onu içmez çünkü tadı ona hoş gelmeyecektir.
 • İçme şişesi kırıksa: Su şişesinde sızıntı olduğu için tavşan yeterince su içemeyebilir. Vasi kontrol etmeli ve şişenin iyi durumda olduğundan emin olmalıdır.

Tavşana su içirmek için ne yapılmalı?

Tavşanları su içmeye teşvik etmek için su şişesi veya kasesi her zaman temiz ve ulaşılabilecek bir yerde olmalıdır. Kuru diyeti, önemli besinler sağlayan (liflerden elde edilen), kıl yumaklarını yok etmelerine yardımcı olan, dişlerini aşındıran ve sıvı sağlayan saman gibi su açısından zengin yiyeceklerle değiştirmek de iyi bir fikirdir.

Diğer önlemlerin yanı sıra aşağıdakileri göz önünde bulundurabilirsiniz:

 1. Havuç, marul, ıspanak, domates ve kereviz gibi bazı sebzeleri diyetlerine dahil edin.
 2. Su kabını taze suyla dolu tutun.
 3. Şişe veya kaseye karşı bir güvensizlik fark ederseniz, tavşana gösterin, parmağınızı ıslatın ve çok dikkatli bir şekilde ağzına götürün.
 4. Özellikle tavşan küçükse, hayvana içme şişesini nasıl kullanacağını öğretin.

Yabani tavşanlar su içer mi?

Yabani tavşanlar da su içer, çünkü bu sıvı vücudun düzgün çalışması için hayati önem taşır. Özgürce yaşayabilecek kadar şanslı hayvanlar, nehirler, rezervuarlar ve göletler gibi kendilerine sunulan su kaynaklarından su tüketirler. Gerekli alımı saplar, meyveler ve diğer doğal yiyeceklerle tamamlarlar.

Ancak, bu kaynakların kontaminasyonunun yabani tavşanların yaşamını etkileyebileceği söylenmelidir, çünkü bu suyu içtikleri zaman aynı zamanda toksik bileşenleri de alırlar: kimyasallar, pestisitler, ilaçlar, plastikler ve hatta radyoaktif maddeler. Bu nedenle, nehirlerimize ve diğer su kaynaklarına dikkat etmek esastır.

bir avuç tavşan

Tavşanlar ister vahşi ister esaret altında olsun su içebilir ve içmelidir. Sizinki içmeye ilgi göstermiyorsa, veterinere gitmelisiniz. Dehidrasyon, küçük memeliler söz konusu olduğunda kaçınılması gereken bir problemdir.

 • El agua y su consumo por el conejo. Selections Avicoles. Núm. 310: 40-41, 1992.
 • Enterotoxemia del conejo. Cunicultura. Universidad Autónoma de Barcelona. 1997.