Logo image
Logo image

Tavşanlardan Bulaşan Hastalıklar

5 dakika
Bir tavşanla yaşıyorsanız, hem kendi sağlığınızı, hem de hayvanlarınızın sağlığını garanti altına almak için, tavşanlardan bulaşan hastalıkları göz ardı etmemelisiniz. Burada en önemlilerini öğrenebilirsiniz.
Tavşanlardan Bulaşan Hastalıklar
Son Güncelleme: 17 Eylül, 2021

Bu sevimli hayvanlar evlerde çılgınca popüler hale geldi. Ancak tavşanlardan bulaşan hastalıkların nasıl önleneceğine dair bilgiler, köpekler ve kedilerdeki kadar kapsamlı değildir.

Bu nedenle, bu evcil hayvanlara sahipken sorunları önlemenin ilk adımı, en yaygın zoonozları (hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklar) ve bunların nasıl yayılabileceğini tanımak olacaktır. Bu makalede, bu konuda önlem almayla ilgili ipuçları bulacaksınız, bu nedenle makalenin tamamına göz atın.

Tavşanların bulaştırdığı hastalıklar nelerdir?

Bir tavşanla temastan kapabileceğiniz çeşitli hastalık türleri vardır. Burada onlara neden olan enfeksiyöz ajana, yani viral, fungal, bakteriyel ve paraziter patolojilere göre sınıflandırılmış bir liste bulacaksınız.

Parazitlerin neden olduğu hastalıklar

Genel olarak tavşanlar dışarı çıkmıyorsa ve uygun hijyen koşullarında yaşıyorsa parazit kapmazlar. Ancak, parazitleri varsa, bir dizi hastalığı bulaştırabilirler:

 • Cheyletiellosis: Cheyletiella parasotivorax, insanları da enfekte edebilen çok bulaşıcı bir akardır, ancak genellikle yaklaşık 3 hafta içinde kendi kendine kaybolur. Lokalize dermatit ve kaşıntı üretir. Bu akar “yürüyen kepek” olarak bilinir çünkü bazen doğrudan kürkün içinde hareket ettiğini görmek mümkündür.
 • Giardiasis: Giardia duodenalis, hayvanın bağırsak yoluna yerleşerek sürekli ishal oluşturan kamçılı bir protozoondur. Bağışıklık sistemi baskılanmadıkça insanları etkilemez, ancak zamanında tedavi edilmezse bir tavşanda ishal ölümcül olabilir.
 • Leishmaniasis: Tavşanlar, Leishmania infantum için asemptomatik bir rezervuar görevi görebilir, ancak tatarcık sivrisineklerinin onları enfekte etmesi için önce tavşanı ve ardından bir kişiyi ısırması gerekir. İnsanlarda leishmaniasis, nefes almada ve yutmada güçlüklere, ciltte, ağızda ve dudaklarda ülserlere, tıkanıklık ve burun kanamalarına, ateş, yorgunluk, halsizlik, iştahsızlık ve soğuk terlemelere neden olur.
 • Coccidiosis: Coccidia, esas olarak sindirim sisteminde yaşayan protozoalardır. İshale (bazen kanlı), bağırsak iltihabına ve dehidrasyona neden olabilirler. Dışkıların işlenmesi yoluyla insanlara bulaşırlar.
 • Microsporidiosis: Encephalitozoon cuniculi, vestibüler sendroma neden olduğu için tavşanların başlarını bir tarafta yatırmalarına neden olur, bu nedenle tanınması kolaydır. İnsanlarda, başta beyin (ve böbrekler) olmak üzere sinir sistemini de etkiler.
Some figure

Tavşanlardan bulaşan mantarların neden olduğu hastalıklar

Tavşanların kaptığı mantarların çoğu, genellikle sporlarla doğrudan temas yoluyla insanlara bulaşabilir. Ek olarak, evde yok edilmeleri genellikle zordur. En yaygın mantar hastalıkları şunlardır:

 1. Saçkıran: Bu hastalık, Microsporum ve Trichophyton cinslerinin dermatofit mantarlarının sporları ile temas ederek bulaşır. Bu mantarın hayvanlarda ürettiği alopesi dairesel olduğu için karakteristiktir. İnsanlarda, büyük kaşıntıya neden olan dairesel tahrişlere neden olur. Saçkıran sporlarını bir evden yok etmek çok zordur.
 2. Sporotrikoz: İnsanlardaki Sporothrix schenckii mantarı, apse ve ülser olmak üzere lenfatik yollardan yayılan deri nodülleri üretir. Akciğerleri etkileyen ve ölümcül olan çok nadir bir formu vardır.

Bakteriyel hastalıklar

Tavşanların insanlara bulaştırdığı hastalıkların çoğunun bulunduğu yer burasıdır. Ana bulaşma faktörü, hayvanla doğrudan temas veya oral-dışkı yoluyladır. İşte bu alanda en sık görülen bakteriyel hastalıklar:

 • Melioidosis: Burkholderia pseudomallei bakterisi, bulunduğu organlarda apselere neden olur. En yaygın yerleşim yerleri akciğerler, dalak, karaciğer ve etraflarındaki nodlardır.
 • Campylobacteriosis: Campylobacter jejuni semptomları genellikle hafiftir. Genellikle bir haftadan fazla sürmeyen ishal, karın ağrısı ve ateşten oluşur. Genellikle gastroenterit ile karıştırılır.
 • Salmonella: Salmonella cinsinden bakteriler tavşanlarda çok nadir olmakla birlikte, zoonoz vakaları vardır. Bu patojenler gastroenterit, kusma, ishal, karın ağrısı ve ateşe neden olur.
 • Pasteurelloz: Pasteurella multocida bakterisinin neden olduğu bu hastalık, ısırık veya çizik yoluyla insanlara bulaşır. Resim, apseli veya apsesiz hızlı selülit oluşumu ile karakterizedir. Kan ve irin sızdıran ve kemikleri etkileyebilen yaralar ortaya çıkar. Solunum sistemi sorunu olan kişilerde zatürre, bronşit ve akciğer apsesine neden olur.
 • Yersiniosis: Yersinia pseudotuberculosis bakterisi insanlarda enterokolit, ishal, ateş ve karın ağrısından oluşan ciddi bir duruma neden olur. Enfeksiyon ilerlerse karaciğer ve dalak apseleri, osteomiyelit, menenjit ve endokardit oluşturabilir.
 • Tetanoz: Bu, açık yaralarla veya deriden geçen çizik ve ısırıklarla temas yoluyla bulaşır. Buna neden olan bakteri Clostridium tetani‘dir ve sinir sistemini etkileyerek ölüme neden olabilir.
 • Tularemi: “Tavşan ateşi” olarak da bilinen, nadiren insanlara bulaşan bir hastalıktır. Francisella tularensis bakterisinden kaynaklanır ve en sık görülen semptomları etkilenen bölgede ağrı, dalak ve karaciğerde büyüme, öksürük, farenjit ve cilt lezyonları olmasına rağmen giriş yoluna bağlı olarak farklı semptomlar üretir.
 • Q ateşi: Coxiella burnetii, esas olarak yabani tavşanlarda ateşe neden olan etkendir. İnsanlarda, hipertermiye ek olarak, yorgunluk, titreme, baş ağrısı, karın rahatsızlığı, mide bulantısı, kusma veya ishale neden olabilir.

Viral hastalıklar

Tavşanların virüsler yoluyla bulaştırdığı çok fazla hastalık yoktur. Belki de bu alanda en yaygın olanı, lenfositik koriomenenjite neden olan Arenavirüs‘tür. Dışkı yoluyla bulaşır ve ürettiği semptomlar ateş, ensefalit veya menenjitten oluşur. Hamile bir kadın enfekte olursa, malformasyonlara ve hatta fetal ölüme neden olur.

Tavşanlardan bulaşan hastalıkların önlenmesi

Bir tavşanın size bir hastalık bulaştırması nadirdir. Genel olarak, bu memelileri en çok etkileyenler (miksomatozis veya viral hemorajik hastalık gibi) bu türe özeldir. Bununla birlikte, önleme, sorunlardan kaçınma açısından mantıklı bir eylemdir. İşte bazı ipuçları:

 • Tavşanların aşılarını ve parazit kontrollerini güncel tutun.
 • Dışkılarını kontrol edin: Tavşanların dışkısındaki değişiklikler birçok yararlı bilgi verir. Kekotropların şekli, miktarı, rengi veya varlığı, lagomorfun hasta olup olmadığını belirlerken dikkat edilmesi gereken hususlardır.
 • Veteriner ziyaretini geciktirmeyin: Tavşanlar hastalıklarının belirtilerini çok hasta olana kadar saklarlar. Herhangi bir bariz işarette derhal veterinerinizi arayın.
 • Kürklerini periyodik olarak kontrol edin: Tavşanların çok kalın kürkleri vardır ve bunu kontrol etmek zordur. Mantarları, parazitleri ve diğer cilt koşullarını kontrol etmek için evcil hayvanınızı sık sık kontrol edin.
 • Ortamınızı temiz ve dezenfekte edilmiş tutun: Patojenlerin birikmesini önlemek için günlük hijyen şarttır. Bu, özellikle farklı türlerin aynı alanda bir arada bulunması durumunda önemlidir.
 • Kendi hijyeninize dikkat edin: Potansiyel olarak bulaşıcı kalıntılarla uğraşmanız gerektiğinden, tavşanınıza dokunduktan veya ortamını temizledikten sonra daima ellerinizi yıkayın.
Some figure

Sonuç olarak, diğer türler için değil, sadece tavşanlar ve insanlar arasındaki zoonozdan bahsettiğimizi fark etmişsinizdir. Farklı hayvanlar arasındaki bulaşıcı hastalıkların tek bir yazıda ele alınması mümkün değildir. Bu nedenle, bir tavşan edinmeden önce, sizin ve diğer insan olmayan dostlarınız için ne gibi tehlikeler olabileceği konusunda veterinerinize danışın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Macías Herrera, G., & Heuze de Icaza, Y. (2005). El conejo como huésped en la transmisión de la encefalitozoonosis por Encephalitozoon cuniculi. Sociedades rurales, producción y medio ambiente5(11), 26-30.
 • Kötsche, W., & Gottschalk, C. (1974). Enfermedades del conejo y de la liebre (No. SF997. R2. K67 1974.). Editorial Acribia.
 • Harwood, D. G. (1990). Infección por Salmonella typhimurium en una granja de conejos. Cunicultura15(83), 0029-29.
 • Bassols, J., Fernández, A., Gracia, E., & Villa, A. (2004). Etiología de las diarreas en conejos. Boletín de cunicultura lagomorpha, (131), 20-26.
 • van den Berg Elipe, N. M., Martínez, M. V., Sifres, M. V., & Martínez, L. S. (2020). Pasteurelosis en el conejo y la influencia de las condiciones ambientales. Boletín de cunicultura lagomorpha, (198), 28-32.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.