Evcil Hayvan Olarak Tavşan Bakmak: Bilmeniz Gereken Her Şey

Yeni bir evcil hayvan mı almayı düşünüyorsunuz? Bugün size tavşan yetiştirme hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız, böylece sizin için uygun bir evcil hayvan olup olmadığına karar verebilirsiniz.
Evcil Hayvan Olarak Tavşan Bakmak: Bilmeniz Gereken Her Şey
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Tavşanlar, dünyadaki en popüler ve ilginç kemirgenlerden birisidir. Bu küçük hayvanlar, çocuklar için harika bir ilk evcil hayvan olur ve onlara hayvanlara saygı duymayı ve evcil hayvan sahibi olmanın gerçekte ne anlama geldiğini öğretir. Tavşanlar diğer hayvanlar gibi sürekli ilgiye ihtiyaç duymazken, çok fazla zamana ve bakıma, ayrıca koşturmaları için bolca alana ihtiyaç duyarlar. Bu yazıda size evcil hayvan olarak tavşan bakmak konusunda bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız.

Tavşanlar eğlenceli, enerjik ve tatlı huylu yaratıklardır. Çoğu insan bunun farkında olmasa da, aslında evcilleştirilmesi ve idare edilmesi oldukça kolaydır. Bununla birlikte, özellikle hijyen, beslenme ve egzersiz açısından yüksek standartta bir bakıma ihtiyaç duyarlar.

Neden bir tavşan seçmelisiniz?

Kediler ve köpekler en popüler evcil hayvanlar olmaya devam ederken, sadık bir dost arayanların kendilerini köpek ve kedilerle sınırlamaları gerekmiyor. Her biri evinizi neşe ile dolduracak sonsuz çeşitlilikte eğlenceli ve egzotik evcil hayvan var.

beyaz koltukta duran küçük tavşan

Evcil hayvan olarak tavşan bakmak : avantajları

Tatlı ve eğlenceli

Bu küçük hayvanlar, uzun kulakları ve seğiren burunlarından çok daha fazlasıdır. Karakterli, her zaman koşmaya, zıplamaya, keşfetmeye ve yeni şeyler keşfetmeye hazırdırlar. Tatlı ve eğlenceli doğaları, bir evcil hayvan sahibi olmanın sorumluluklarını öğrenmek isteyen çocuklar için onları harika birer evcil hayvan yapar.

Düşündüğünüzün aksine, tavşanlar sahipleri ile harika ilişkiler geliştirebilirler. Sahipleriyle kaliteli zaman geçirmeyi severler, sürekli sarılmayı ve ilgi görmeyi beklerler.

Eğitilmesi kolay

Tavşanlar çok zeki hayvanlardır ve eğitilmeleri oldukça kolaydır. Biraz zaman ve sabırla, tıpkı bir kedi veya köpekte olduğu gibi onlara da bazı numaralar öğretebilirsiniz. Hatta çağırıldıklarında gelip, sizi evin içinde takip edeceklerdir.

Birçok evcil tavşan kum kabını kullanmayı öğrenebilir, ezberleyebilir ve komutla belirli davranışlarda bulunabilir ve hatta çok daha fazlasını yapabilir!

Aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli ırklar var

Evcil tavşanlar hakkında konuştuğumuzda, muhtemelen hemen aklınıza pembe gözlü küçük beyaz tavşanlar gelir. Diğer yandan, aslında her biri farklı bir karaktere ve görünüme sahip birçok farklı tavşan türü vardır.

Bir tavşanı sahiplenmeye karar vermeden önce, size ve yaşam tarzınıza en uygun olanını bulabilmek için farklı cinsler hakkında biraz araştırma yapmak için zaman ayırın.

Evcil hayvan olarak bir tavşana nasıl bakılır

Daha önce de belirttiğimiz gibi, tavşanların mutlu ve sağlıklı kalmaları için her gün çok fazla zamana ve bakıma ihtiyaçları vardır. Bu bölümde, evcil tavşanınıza bakmak için yapmanız gereken en önemli şeylerden bazılarını tartışacağız.

Mekan ve zaman

Geniş alanlara ihtiyaçları olsa da, tavşanlar genellikle bir kedi veya köpekten çok daha az alana ihtiyaç duyarlar. Her tavşanın, etrafta koşup oynayabilecekleri büyük bir kafese ve ağıla (tercihen açık havada) ihtiyacı vardır. Evinizi keşfetmelerine de izin verebilirsiniz. (onları yakından takip ettiğiniz sürece, tabii ki!)

Tavşanlar her zaman çiftler veya küçük gruplar halinde yaşamalı ve asla tek başlarına bırakılmamalıdır. Oldukça bağımsız hayvanlar olmalarına ve sahiplerinin sürekli ilgisine ihtiyaç duymamalarına rağmen, iyi bakıldıklarından emin olmak ve sağlıklı olduklarından emin olmak için günde birkaç kez kontrol etmek önemlidir.

Tavşan beslemek: kafesini seçmek ve kurmak

Tavşanlar kafeslerinde çok zaman geçirirler, bu nedenle doğru olanı seçmek ve ihtiyaç duydukları her şeye sahip olduklarından emin olmak önemlidir. Tüm hayvanlarda olduğu gibi, sağlık ve esenlik için uygun barınma şarttır.

Kafes seçiminiz büyük ölçüde tavşanlarınızın ne kadar büyük olduğuna bağlı olacaktır. Dışarıda başka alanları olsa bile, tavşanlarınızın rahatça hareket edebilmeleri için kulübelerinde yeterli alana sahip olmaları gerekir. Genel bir kural olarak, dış mekan tavşanlarının en az 18 metrekarelik bir alana, (kafes ve ağıl bir arada) 24 saat erişimlerinin olması gerekirken, iç mekan tavşanlarının minimum yaklaşık 2 x 3 metrelik bir alana ihtiyaçları olacaktır.

Tavşanınızın barakasında bir uyku alanı veya yatağın yanı sıra yiyecek ve su kaplarının da bulunması gerektiğini söylememize gerek bile yok!

Tavşanlar son derece temiz hayvanlardır, bu nedenle kafeslerini iyi durumda tutmak önemlidir. Kum kapları günlük olarak temizlenmeli, kafesleri ise haftada en az bir kere düzgün bir şekilde temizlenmelidir.

çimlerde tavşanla oynayan çocuk

Dengeli beslenme

Tavşanlar, tohum, meyve, sebze ve yemden oluşan dengeli ve çeşitli bir beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Sağlıklı dişler ve bağırsaklar için gerekli olan bol miktarda saman veya çime her zaman serbestçe erişebilmelidirler.

Saman, ideal bir lif ve protein kaynağıdır, ancak beslenmelerini meyve ve sebze ile de zenginleştirebilirsiniz. Aşağıdaki liste evcil tavşanınıza hangi besinleri verebileceğiniz ve hangilerinden kaçınmanız gerektiği konusunda size iyi bir fikir verecektir:

  • Bu besinlerle besleyin: elma, armut, çilek, kiraz, şeftali, kivi, kabak, havuç, brokoli ve lahana.
  • Bunlardan kaçının: Avokado, meyve çekirdekleri, çikolata ve abur cubur.

Tavşan bakmak: diş bakımı

Tavşanınızı sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeniyle beslemek, diş sorunlarını önlemenin en iyi yoludur. Ayrıca piyasada dişlerinin sağlıklı kalmasına yardımcı olacak bir dizi doğal çiğneme ürünü de bulabilirsiniz. Herhangi bir şüpheniz varsa, daha fazla tavsiye ve bilgi için bir veterinere danışın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.