En İyi Evcil Tavşan Irkları

Hadi gelin birlikte, etrafımızda yer alan en iyi evcil tavşan ırklarından bazılarını inceleyelim.
En İyi Evcil Tavşan Irkları
Paloma de los Milagros

Yazan ve doğrulayan biyolog Paloma de los Milagros.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Evcil hayvan satışı yapan dükkanlar çok çeşitli türde ırklara sahip olmasalar da yine de bu dükkanlarda çok fazla seçim yapma olasılığınız vardır. En popüler ırkları bilmek siz ve aileniz için en uygun türü seçmenize yardımcı olacaktır.

Bazen evcil bir tavşan, evcil köpeğin sunduğu rolü üstlenebilir. Köpek edinmek sürekli olarak garanti edemeyeceğiniz bir dikkati gerektirir. Bu nedenle, evcil bir tavşan edinmek köpek beslemeye en uygun alternatiftir.

Bu hayvanları düşündüğünüzde hepsinin eşit derecede sosyal ve sevgi dolu olduklarını ve hijyen konusunda çok fazla bakım gerektirmediklerini düşünmek yanlış olacaktır. Farklı evcil tavşan ırklarının farklı bakım ihtiyaçları bulunur. Bu nedenle de bu özellikleri bilmeniz gerekir.

En popüler evcil tavşan ırkları

Çok fazla tavşan ırkı olsa da en popüler bazı evcil tavşan türleri şunlardır:

French Lop

sevimli tavşan

Bu tavşanın, hem minyatür ırkında hem de büyük ebatlı olanlarında aşağı doğru sarkan kulakları bulunur.  Popüler olmasının nedeni de zaten bu kulaklardır.  İnsanların onları seçmelerinin ana nedeni bir kuzuyu andıran tatlı görünümleridir. Bu özelliklerinin yanına sevimli görünüşlerini ve sevecen özelliklerini de ekleyebilirsiniz.

Bu tavşan ırkı ayrıca ileri düzeyde zeki ve oyun canlısıdır. Bazı hareketleri öğretebileceğiniz için onlara eğitim verebilirsiniz. Ancak sosyal olmalarına rağmen arkadaşlık kurmaktan hoşlanmayan türleri de bulunmaktadır.

Angora ırkı en güzel türlerden bir tanesidir

beyaz angora tavşanı

Bir önceki ırk gibi bu tür de sosyal oluşu ve insanı kabul etmesi ile göze çarpmaktadır. Ancak; uzun tüyleri çok çabuk dolaşma eğilimi gösterdiği için fazlaca ilgi gerektirir. Ayrıca sık sık kendilerini yalarlar ve bu da tüylerinin topaklanma riskini artırır.

Aslanbaş tavşanı popüler bir ırktır

tavşan havuca bakıyor

En dikkate değer fiziksel özelliği,  özellikle başlarının etrafında uzun ve tüylü olan kürk çeşitliliğidir. Diğer evcil tavşan ırklarından daha utangaç ve içe dönük bir karaktere sahiptirler ve bu nedenle çocuklar için evcil hayvan olarak çok fazla tavsiye edilmezler. Kendilerini tehdit altında hissettiklerinde kendilerini savunmak adına saldırgan tavır alabilirler.

Flemish Giant

büyük tavşan

En büyük özellikleri yabani tavşanlara benzer büyüklükte olmalarıdır. Bu morfoloji, ortalama olarak dört yıl olmak üzere diğer tavşanlardan daha düşük bir yaşam beklentisine sahip oldukları anlamına gelir. Bu ırk, aile ortamına kolayca alışan sessiz bir hayvan türüdür. Ancak bu, onların çok sevecen oldukları anlamına gelmez, çünkü sevimli bir tür değildirler.

Palyaço tavşanı

ala tavşan

Bu hayvan, en akıllı ve oyuncu ırklarından bir tanesidir. Temel komutları kolayca öğrenebilirler. Onları vücutlarındaki iki veya üç tonlu şerit deseni ile kolayca ayırt edebilirsiniz. 

Yukarıdaki tavşan ırklarından birini seçmeden önce

Evcil bir tavşana sahip olmak konusunda tatmin edici bir deneyim elde etmek için şunları hesaba katmalısınız:

  • Tavşanlar hassas hayvanlardır. Tavşanlara sahip çoğu ailenin bir veya daha fazla çocuğu bulunur ve bu çocuklar hayvanlardan sorumlu kişilerdir. Bununla birlikte, kırılganlıkları ve korkak karakterleri göz önünde bulundurulduğunda küçük çocuklarınızı bu hayvanlara karşı nazik ve çok dikkatli davranmaları konusunda uyarmalısınız.
  • Bu tüylü canlılar sık sık kişisel temizliğe gereksinim duyarlar. Yürüyüşe çıkarmamanız veya kendi kendini temizleme alışkanlığına sahip olmamaları çok fazla talepkar hayvanlar olmadıkları anlamına gelmez. Aslında, idrarları diğer hayvanlardan daha güçlü bir kokuya sahiptir, bu nedenle kafeslerini özellikle yaz aylarında sık sık temizlemelisiniz.
  • Tavşanları büyük kafeslere koysanız bile alana ihtiyaç duyarlar. Günde birkaç saat açık bir alanda dolaşmalarını sağlayın. Bu, tavşanların fiziksel ve psikolojik refahları için son derece önemlidir.

Yazımızı beğendiğinizi umuyoruz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.