Hayvanlar İçin En Zehirli Bitkiler

Bazen hayvanın yalnızca zehirli bir bitkiye sürtünmesi bile enflamasyona veya solunum yetmezliğine yol açabilir. 
Hayvanlar İçin En Zehirli Bitkiler

Son Güncelleme: 11 Haziran, 2019

Birbirleriyle uyum içinde yaşamaları mümkün olmayan bazı ev bitkileri ve evcil hayvanlar vardır. Çünkü siz fark etmeden hayvanlarınız o bitkileri yiyebilirler. Bu nedenle hayvanlar için en zehirli bitkiler neler, bunları bilmeniz özellikle önemlidir.

Zehirlenme, veterinerlerin her gün karşılaştığı en yaygın sorunlardan biridir. Bunun en temel nedenlerinden biri pek çok hayvan sahibinin evlerinde bulunan bitkilerin bazılarının gerçekten çok zehirli olduğunu bilmemeleridir.

Kediler bazen bir yaprağı veya çiçeği çıtır çıtır yiyebilirler. Ancak buradaki asıl tehlike köpeklerdir. Köpekler genellikle bazı rahatsızlıklarını yatıştırabilmek için, “temizleme” de denilen durumu gerçekleştirmek üzere bitkilere yönelirler.

Bu, genellikle zararsızdır ancak buldukları her bitkiyi yerler. Sorun da budur. Yanlış bir şey yerlerse onlar için oldukça tehlikeli olabilir.

Hayvanlar İçin En Zehirli Bitkiler

Aloe vera

Aloe cinsi bitkilerin çoğunda “aloe latex” isimli toksik bir bitki özü vardır. Onu sarı renginden tanıyabilirsiniz. İyileştirici özellikler taşıyan aloe jelinin aksine bu lateks ciltte ve burunda tahrişe, bağırsak sorunlarına ve hatta kalpte ritim bozukluğuna yol açabilir.

aloe vera bitkisi köpek

Antoryum

Hayvanlar için zehirli bitkiler arasında antoryum da yer alır. Bunun sebebi hem çiçeğinde hem de kökünde kalsiyum oksalat isimli bir madde olmasıdır. Onu, özellikle de kediler için çok tehlikeli hale getiren şeylerin başında cazip görünmesi gelir.

Bu bitkiyi yiyen hayvanlarda yüzde şişme, dil felci ve kusma gibi sorunlar görülebilir.

Lale, nergis ve sümbül

Şekilleri nedeniyle, çiçek soğanları kolay bir şekilde ulaşılabilir halde olduklarında, ister içinde su olan vazolarda olsunlar ister toprağa gömülü olsunlar hayvanlar onları yemeye çalışabilirler.

Böyle bir şey olursa hayvanınız gastroentrit veya cilt tahrişi gibi bir sorunla karşılaşabilir. Bunun nedeni bu bitkideki toksinlerdir. Alkaloid likorin ve galantamin bu toksinlerden bazılarıdır.

Kala

Antoryum gibi kalada – özellikle çiçeklerinde – kalsiyum oksalat bulunur. Bu da onun yenmesi halinde oluşacak semptomların çoğunun, potansiyel yüz şişmesi ve dil felcinin yanı sıra, sindirim sistemiyle ilgili olacağı anlamına gelir.

Deve Tabanı

Bu, evlerde ve ofislerde yaygın olarak bulunan bir bitkidir ama aslında özellikle de yeşil büyük yaprakları oldukça zehirlidir. Burunda tahrişe, aşırı salyaya, kaşıntıya ve yüzde şişmeye yol açar.

Atatürk çiçeği

Bu bitki de tahrişe, kaşıntıya, pek çok bağırsak sorununa yol açabilecek bir lateks üretir. Üstelik yalnızca ona dokunmak bu tür sorunların ortaya çıkması için yeterli olabilir.

Zambak

Neredeyse zambak türlerinin tamamının yaprakları, çiçekleri hatta bazen polenleri oldukça zehirlidir. Köpeklerde kısmen hafif sayılabilecek bağırsak sorunlarına yol açabilirler ancak özellikle kediler için tehlikelidirler.

Hatta Yiyecek ve İlaç Kurulu (FDA) kedilerin bu bitkiyi yemeleri durumunda ani böbrek yetmezliği sorunu yaşayabileceklerini belirtmiştir.

kedi çiçek soğanı

Sarmaşık

Sarmaşık, burunda tahriş, kaşıntı ve hatta bazı ciddi vakalarda solunum yetmezliği gibi alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Köpeğinizin hafif semptomlar yaşadığını görmeniz normaldir çünkü sarmaşık bahçelerde ve parklarda çokça yer alan bir bitkidir.

Köpek üzümü

Bu vahşi bitki beyaz taç yaprakları ve taneli meyvelere benzeyen meyveleri ile tanınabilir. Yapısının her bölümü nörotoksiktir. En yaygın görülen semptomlardan bazıları kusma, göz bebeklerinde büyüme ve genel bir bitkinlik halidir.

Hayvanınızı zehirleyebilecek bitkilerden bahsettiğimiz liste sonsuza kadar sürüp gidebilir. Bunun sebebi kısmen dünyadaki bitki çeşitlerinin çokluğudur. Öte yandan bitkilerin etkileri hayvandan hayvana farklılık gösterebilir.

Genel olarak lateks salgılayan veya taneli meyveler gibi süslü çiçeklere veya meyvelere sahip olan bitkilerin zehirli olma ihtimali çok yüksektir.

Bu nedenle size verebileceğimiz en iyi tavsiye, evinize herhangi bir bitki almadan önce biraz araştırma yapmanız ve hayvanınızla birlikte dışarı çıktığınızda ona göz kulak olmanızdır.
İlginizi çekebilir ...

Zehirli Yem: Hangi Önlemleri Almalısınız?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Zehirli Yem: Hangi Önlemleri Almalısınız?

Hâlâ haşarelerden kurtulmak için zehirli yem gibi şeyleri kullanmanın yaygın olduğu birçok şehir var. Bu yüzden köpeğinizi dolaştırırken dikkat etm...