Kediler İçin Zehirli Olan Bitkiler

Kediye verebileceği zarar miktarı, kedinizin bitkinin hangi bölgesini ne miktarda çiğnediğine bağlıdır. Şüphesiz, bu bitkiler mide, göz, cilt ve diğer birçok bölgede soruna neden olabilir.
Kediler İçin Zehirli Olan Bitkiler

Son Güncelleme: 13 Mart, 2019

Kediler çimleri yemeyi sever. İçgüdüsel olarak onlar için neyin iyi olduğunu bilseler bile, bazen hata yaparlar. Bu makalede, hangi bitkilerin kediler için zehirli olduğu hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bu sayede eğer bu bitkilerden bazılarına sahipseniz onlardan kurtulabilirsiniz!

Bazı bitkiler kediler için zehirli midir?

Farkında olmayabilirsiniz, ama kediniz için çok tehlikeli bir yaşam ortamı yaratmış olabilirsiniz. Büyük olasılıkla niyetiniz sadece evi dekore etmek ve güzel görünmesini sağlamaktı! Ancak, kediler meraklı canlılardır ve bazı bitkiler ve çiçekler onlar için kötü olabilir.

Eve yeni getirdiğiniz bir yavru kedi için tehlikeli olabilir çünkü henüz çevreye aşina değildir ve yaşamdaki tehlikelere dair çok az deneyime sahiptir.

maydanoz koklayan kedi

Bir diğer önemli gerçek ise, kedinizin dış dünyayla ne kadar temasa geçtiği olacaktır. Bu durum her zaman bir apartman dairesinde yaşayan bir kedi ile dışarıdaki bir kedi karşılaştırıldığında farklıdır.

Tabii ki, tüm bitkiler zehirli değildir ve aynı zamanda bir kedinin bitkinin hangi kısmını ne kadar yediğine de bağlıdır. Bazı bitkiler yapraklarında, bazıları çiçeklerinde ve diğerleriyse çiçek soğanında tehlikeli maddeler içerir.

Bu nedenle kediler için hangi bitkilerin zehirli olduğunu bilmek ve etkilerini bilmek önemlidir, çünkü sindirim, göz, nörolojik, dermatolojik, solunum veya kalp problemlerine neden olabilirler.

bitkinin arkasında duran kedi

Aşağıda en tehlikeli bitkilerden bazılarını listeliyoruz:

1. Atatürk çiçeği (Noel yıldızı)

Bu bitki kırmızı çiçekleri nedeniyle Noel döneminde oldukça yaygındır. Bu bitkinin tüm kısımları, içinde bulunan özsuyundan dolayı kediler için zehirlidir. Kediniz onu yerse karın ağrısı, ishal, kusma, mukozanın tahrişi veya hipersalivasyon yaşayabilir. Sadece bu bitkiye dokunmak bile kaşıntı ve dermatite neden olabilir.

2. Metroxylon Sagu

Bu küçük, tropikal bitki genellikle evleri dekore etmek için kullanılır. Atatürk çiçeği ile aynı etkiye sahiptir, ancak aşırı veya arka arkaya tüketilirse, geri dönüşü olmayan karaciğer hasarına ve hatta ölüme neden olabilir.

3. Çoban püskülü

Küçük kırmızı meyveleri ile ünlü bu küçük ağaç, Noel döneminde yaygın bir dekorasyondur. Ancak, yaprakları, tohumları ve meyveleri zehirlidir. Hayvanlar için gastrointestinal sorunlara neden olan saponin adı verilen maddeler içerir.

4. Sarmaşık

Farklı birçok sarmaşık türü vardır, ancak hepsi kediler için zehirlidir. İç ve dış mekan çeşitlerinin her ikisi de son derece tehlikeli meyvelere sahiptir. Kediniz meyvelerine veya bitkinin diğer kısımlarına sürtünürse, döküntü, dermatit ve kabarcıklar oluşabilir.

Sarmaşıkların asıl tehlikesi ise, kediniz onu yerse, ateş, spazm, ishal, kusma ve hatta kalp ritminde değişikliklere kadar birçok şeye neden olabilmesidir. Daha yaşlı hayvanların bu bitkiyi yemesi ölümcül sonuçlar doğurabilir.

5. Zambaklar

Güzel renkleri nedeniyle evlerde tercih edilen çok popüler çiçeklerdir. Bununla birlikte, kedilerde böbrek yetmezliğine neden olabilecek maddeler içerirler. Kedinizin bitkinin hangi bölümüne maruz kaldığı önemli değildir, kök, çiçekler, yapraklar, kökler, polenler veya pistiller kediler için çok tehlikelidir.

Örneğin, eğer kediniz bazı zambakların altından ya da önünden geçerse ve tüylerinin üstüne biraz polen düşerse, kediniz daha sonra kendisini temizlerken bunları yalayabilir. Etkileri ölümcül bile olabilir. Bu bitkiyi yiyen ve hayatta kalan kediler genellikle kalıcı böbrek hasarına sahiptir.

6. Açelya

Bu, kediler için zehirli olan bir başka ev bitkisidir. Hücre zarlarını etkileyen ve nörolojik, gastrointestinal ve kardiyovasküler sorunlara neden olabilen çok güçlü bir zehir içerirler.

Bu zehir bitki boyunca bulunabilir ve sadece iki ya da üç yaprağı yemek, kedinizi zehirlemek için yeterli olacaktır.

Kedinizin merakını engelleyemezsiniz fakat bir yandan da evinizin daha güzel görünmesini istememezlik de edemezsiniz. Ancak, kedinizin iyiliği için, evinizde bu bitkilerin hiçbirine sahip olmamalısınız!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.