Cüce Tavşan Bakım Önerileri

Bu sevimli evcil hayvanlar için size en iyi cüce tavşan bakımı tavsiyelerini anlatacağız. Kaçırmayın!
Cüce Tavşan Bakım Önerileri

Son Güncelleme: 27 Şubat, 2022

Cüce tavşanlarda gibi bazı insanların diğerlerinden biraz daha orijinal evcil hayvanları vardır. Siz de evde size eşlik edecek bir evlat edinmek istiyorsanız, aşağıdaki makaleyi okumanızı şiddetle tavsiye ederiz. Fiziksel özellikleri ve davranışları hakkında bilgilerle birlikte size en önemli temel cüce tavşan bakımı tavsiyelerini anlatacağız. Kaçırmayın!

Cüce tavşan özellikleri

Cüce tavşan terimi, cüce bir gene sahip olan veya normalden daha küçük olan Oryctolagus cuniculus domesticus türünün herhangi bir lagomorfunu belirtir. Çalışmaların gösterdiği gibi, küçük tavşanların tümü bu özelliği paylaşmasa da, cüceleşmeye neden olan genetik çeşitlilik HMGA2 alelinde bulunur.

Cüce tavşanların boyutları implante edilen standarda göre değişse de, aşağıdaki genel gereklilikler belirtilebilir:

  • Amerikan Tavşan Yetiştiricileri Birliği (ARBA), en küçük cüce tavşanların ( Hollanda Cücesi) ağırlığının 0,5 ile 1,6 kilogram arasında olması gerektiğini tahmin ediyor.
  • Bununla birlikte, İngiliz Tavşan Konseyi, maksimum ağırlığın 1,1 kilogram olduğunu tahmin ediyor. Diğer kaynaklar üst sınırı 2,5 kilogram olarak belirler.

Cüce tavşan bakımı tavsiyesi

İlk adım olarak, cüce tavşanların bir köpeğe göre daha az dikkat gerektirmesine rağmen, onların da bizim ilgi ve özenimize ihtiyaçları olduğunu unutmamalısınız. Sahipler olarak sorumlu olmalıyız ve onlara ihtiyaç duydukları her şeyi sunmalıyız.

Cüce tavşanlar mükemmel bir evcil hayvandır çünkü çok temizdirler ve ayrıca küçük boyutları nedeniyle geniş alanlara ihtiyaç duymazlar. Temel cüce tavşan bakımı arasında aşağıdakileri öneriyoruz:

1. Banyo yaptırmayın

Kedilerde olduğu gibi, cüce tavşanlar da kendi kişisel hijyenlerine dikkat ederler. Ancak bazen onlara biraz yardım etmeniz gerekebilir (örneğin, bahçede çamurlanırlarsa). Bu durumda, ılık suyla nemlendirilmiş bir havluyu (sabun veya temizleyici eklemeyin) vücudunun üzerinden çok dikkatli bir şekilde geçirin.

sahibinin kucağında oturan cüce tavşan

2. Tüylerini fırçalayın

Evcil hayvanınızla olan ilişkinizi geliştiren bir aktivite olmasının yanı sıra (ki bu onun tadını çıkarması için erken yaşlardan itibaren yapılmalıdır), her gün veya gün aşırı fırçalamak tüy yumağı oluşumunu engeller.

Bazı cüce tavşanların çok kısa tüyleri vardır ve onları çok sık fırçalamak gerekli değildir. Ancak kesinlikle tüy dökme mevsiminde yani ilkbahar ve sonbaharda yapmalısınız. Midelerinde kıl yumağı oluşursa sağlık sorunları yaşayabileceklerini unutmayın.

Tüyleri uzunsa… ne yaparsanız yapın kesmeyin! Soğuk havalar gibi dış etkenlerden korur.

3. Kafeslerini iyi durumda tutun

Cüce tavşanlar için bir başka temel bakım da evleriyle ilgilidir. Kafes her zaman kuru ve temiz olmalıdır, aksi takdirde bazı hastalıklara (çoğunlukla mantar veya bakteri) yakalanmaları olasıdır.

Buna karşılık, hayvan daha fazla büyümese bile kafesin boyutunun çok önemli olduğunu unutmamalısınız. Serbestçe hareket edebileceği, serin ve havalandırılmış bir ortamda ve çok fazla olmamakla birlikte güneş ışığı da alabileceği bir kafesi olmalıdır. Ve elbette, aşırı sıcaktan veya soğuktan kaçmak için sığınacakları bir yerleri (yuvalarında olacakları gibi) olmalıdır.

4. Onları doğru besleyin

Veteriner hekim, cüce tavşanınıza ne tür yiyecek vermeniz gerektiğini size söyleyecektir. Esas olarak, bu memelilerin diyeti havuç, rezene, saman ve ayrıca özel yem olmalıdır.

Tavşanlar, özellikle kafeslerinden çok fazla dışarı çıkmadıklarında obeziteye yatkın olabildiklerinden, tavşanlar için önerilen yem miktarlarına uymak çok önemlidir.

Kötü kokulardan, böceklerden ve hastalıkların yayılmasını önlemek için onlara günlük temiz, tatlı su vermeyi ve mama ve su kaplarını iyi temizlemeyi unutmayın.

5. Tırnaklarına ve dişlerine dikkat edin

Bir cüce tavşanın yiyeceği, büyümeyi asla bırakmayan dişlerini törpülemelerine izin vermelidir. Bu nedenle uzmanlar onlara yem veya havuç gibi sert yiyecekler vermenizi tavsiye ediyor. Dişlerinin çok uzun olduğunu ve onları rahatsız ettiğini fark ederseniz, onları dosyalaması için veterinere götürün. Tırnakları çok uzarsa aynısını yapın.

sahibinin elinden yemek yiyen cüce tavşan

6. Kafesinden çıkmasına izin verin

Bazı insanlar cüce tavşanlarını küçük bir köpekmiş gibi yürüyüşe çıkarırlar. Aynısını yapmak istiyorsanız, onları her zaman tasmalı ve kaçamayacakları ve kaybolamayacakları bir yere götürün.

Onları evde serbest bırakırsanız, odaları ardından bahçeyi, balkonu veya verandayı keşfetmelerine izin verirseniz daha iyi olur. Bu alanlara alıştıklarında, onları parka bile götürebilirsiniz, ancak köpeklere, özellikle de tipik olarak avcı olan türlere karşı dikkatli olun.

Cüce tavşanlar çok zekidir ve çocuklu küçük evler için mükemmel bir evcil hayvan haline gelmişlerdir. Kesinlikle çocuklarınızın en iyi arkadaşı olacaklar!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Kern, T. J. (2007). Rabbit and rodent ophthalmology. EJCAP. https://doi.org/10.1016/S1055-937X(97)80021-7
  • Carneiro, M., Hu, D., Archer, J., Feng, C., Afonso, S., Chen, C., … & Andersson, L. (2017). Dwarfism and altered craniofacial development in rabbits is caused by a 12.1 kb deletion at the HMGA2 locus. Genetics, 205(2), 955-965.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.